Allah, akıl fikir versin!!!!


Mustafa BAĞ

Mustafa BAĞ

Okunma 27 Şubat 2017, 23:30

Allah, akıl fikir versin!!!!

Kırşehir'in güzelim doğasını hızla yok ediyorsunuz. Kanun var. Uygulayıcı yok. Biz doğa dostlarının içindeki doğa kanunu nasıl yok sayacaksınız? 
Çevre Kanunu: 'Madde 2 – (Değişik: 26/4/2006 – 5491/2 md.) Çevre korunması: Çevresel değerlerin ve ekolojik dengenin tahribini, bozulmasını ve yok olmasını önlemeye, mevcut bozulmaları gidermeye, çevreyi iyileştirmeye ve geliştirmeye, çevre kirliliğini önlemeye yönelik çalışmaların bütünü'... Sürdürülebilir çevre: Gelecek kuşakların ihtiyaç duyacağı kaynakların varlığını ve kalitesini tehlikeye atmadan, hem bugünün hem de gelecek kuşakların çevresini oluşturan tüm çevresel değerlerin her alanda (sosyal, ekonomik, fizikî vb.) ıslahı, korunması ve geliştirilmesi sürecini, Sürdürülebilir kalkınma: Bugünkü ve gelecek kuşakların, sağlıklı bir çevrede yaşamasını güvence altına alan çevresel, ekonomik ve sosyal hedefler arasında denge kurulması esasına dayalı kalkınma ve gelişmeyi sağlamak... Bu kanunun uygulayıcısı nerede. Takanlar, takmayanlar.
Düzenli ve sürdürülebilir avcılığın kabul edilebilirliğinin olmazsa olmaz şartlarından biri de, kendi içinde örgütlenmiş, bireylerini yasalar içinde kontrol edebilen, il bazında temsil yeteneğine sahip derneklerin varlığından geçer. Bu tanım çağdaş düşünce anlayışı. Türkiye'de yanlış olan ise derneğin iç denetim, kontrol ve eğitiminin olmaması. Bohçacı tarif edilen kaçak avcılarla mücadele için projelerinin olmaması. Doğayı korumak, sürdürülebilir bir çevre kontrolü sadece Çevre örgütlerinin görevi değil ki. Doğayı korumak. yabanın yaşamına katkı sağlamak onlarında görevi... Ama nerede! Av bir gün bitecek. O gün geldiğinde etikten uzak olan bu avcı kılıklı kişiler insan avına mı çıkacak? Ahlaklı, yasalara ve yabana saygılı çevreci avcılara asla sözüm yok. Onlar koruyan ve yaban için destek olan kimlikli kişiler. Bu gruplar neden kendi içlerinde gerekli denetim görevlerini yapmazlar. Uyarı nitelikli girişimlerde bulunmazlar. 
Diğer yanda denetim görevi olanlar ellerine silah alıp ava çıkarsa, onları kim denetleyecek? Bu anlayışın tek bir tanımı var. Ahlaksızlık.
Sürdürülebilir avcılık ve yaban hayatı için avcılıkta önce ahlak ve etik olgunlaşmış olması gerekir. Kırşehir kırsalında bu yıl yaşanan av rezaleti... Geçtiğimiz yılara rahmet okutacak kadar arttı. İnsanlar öldürmekten haz alıyor. Eline pompalı, otomatik tüfek alan avcı kesiliyor. Denetim yok. Yol kapatması yok. Avlaklarda denetim yok. Silah denetimi yok. Bu rezaleti Kırşehir baştan sona yaşıyor. Kırşehirli avcıların dışında Kırşehir kırsalı onlarca yabancı plakalı araçlarla av için gelmiş ahlaksızlarla dolup taşıyor. 
Seyfe Gölünde avcı yığılı. Kervansaray dağlarında avcı yığılı. Kızılırmak havzasında yüzlerce araç her araçtan en az 4 kişi çıkıyor. Suyun içinde kayıklar, şişme botlar sazlıkların arasında dolaşıyor. Ellerinde silah kayık içinde en az üç kişi. Çadır kurmuş olanlar. Geceleyenler ve gece avı yapanlar. Lastik botlar. Yeter artık. insanı isyan boyutuna getirdiler. Çevre köylüleri sabahlara kadar silah sesinden rahatsızlıklarını dile getiriyor. Bu ülke denetimden uzak yönetimiyle Petagonya mı?
Nasıl bir anlayıştır ki Kırşehir'de bu katliam yapılırken birileri seyrediyor. "Denetim görevini yapamayan devlet gücünü yitirir" (Aristo)... Denetim zayıf. 'İlgili birimin elinde personel yok'... Bu anlayış bir mazeret olamaz.  Oto kontrol için köylüyü bilinçlendirmek ve sahiplenme duygusunu pekiştirme görevi verilmeli. Yasal belgeli avcılara yılda en az 3 kez seminer verilmeli. Seminere katılmayanların ruhsatları iptal edilmeli, silahları ellerinden alınmalı. böyle bir anlayış özgürlüğün kısıtlanması değildir. hakların korunmasıdır. Ahbap çavuş ilişkisi yabanın sonunu getiriyor. Ağır kirlilik. Küresel ısınma ve Av baskısı. Yabanda yarın ne olur düşüncesi yok. Bulmuşken katliam yapmak. Öldürmek. yarın bulamayız telaşı. Allah akıl fikir versin. Yarın onların çocukları hiçbir şey göremeyecekler. onlar bunun farkında dahi değiller.
Bu oluşumlar, farklı coğrafi bölgelerde ve farklı sosyal gruplardan meydana gelse de, hepsinin ortak olarak sergilemek zorunda oldukları payda, yükselen ahlâki değerler olmalıdır. Avcıların, içinde yaşadıkları toplumun değer yargılarını zedelemekten uzak durmaları, yüksek ahlâki değerleri savunmaları, zorunlu olarak sergilemeleri gereken davranış biçimleri olmalıdır. Sağduyu sahibi avcı, bu değerleri toplumun kabul ettiği asgari normların üzerine çıkartmakla yükümlü olmalıdır. Yükümlülüğü kabul etmeyenlerin av ruhsatları niçin iptal edilmez. Yaban hayvanları Dünya mirası ve değeri. Yaban üç beş avcının yaylağı değildir. Avcının koruma görevi kollama anlayışı olmalı. Lafla korumak. Lafla kollamak mümkün değildir. Avcının ilgi alanı olan doğa, hassas olmaktan öte bir cam fanus kadar ince ve kırılgandır. Tüketmek için yarışmak av olarak nitelendirilen yaban artık yok olmanın eşiğine geldi. Bu şehrin kırsalında yumurta toplanır. Yırtıcı kuş kaçakçılığı yapılır. Bitki kaçakçılığı yapılır. Biz bu kaçakçıları araç plakaları ile fotoğraflarız. ilgili birimlere veririz ne hikmetse bu kaçakçılar yakalanamaz.
26 Şubat Av sezonu kapandı. Ahlaklı avcı asla bu tür eylem içinde olmaz. Canlı mühre kullanmaz. Kayıklarla sazlıklar arasında botlarla dolaşarak yuva telaşında olan savunmasız hayvanı vurmaz. Hayvanların geçiş bölgelerine küme kurmaz. Kuluçkada olan, eşleşen hayvanı vurmaz. avlanması yasak olan (Kuğu, Telli Turna ve yırtıcı kuşlar) yasların öngördüğünden fazlasını vurmaz.  Avlaklarda üç gün konaklamak. Av başlama bitiş saatine özen göstermemek. Kayıklarla şişme botlarla gece ışıkla av yapmak. Canlı mühre kullanmak. Kamu flaş kullanarak tuzaklar kurmak. Av etiği olabilir mi?
Ben bugün Sıdıklı bölgesinde yüzün üzerinde avcı saydım. Sazlıkların arasında sinsice dolaşan kayıklar. Şişme botlar. Bir gün o sazlıkların arasında birileri, birilerini mutlaka vuracaktır. Bir avcının dün vurduğu Ördek sayısı 12 adet. Adı avcı olan katil gece geldiğini ve vurduğu ördek sayısı ve üzerine giydiği kamuflajlı elbiseyle akşama kadar zamanı olduğunu  böbürlenerek söylüyor. Evinde belki de  çoluk çocuğu aç. Kazandığı üç kuruşu fişeğe ve rakıya harcayan ahlak yoksunları yanlarında getirdikleri yiyeceklerin ve içkilerinin atıklarını da doğaya bırakıp defolup gidiyorlar. Ahlaklı avcı böylemi oluyor?Oysa şu zamanlarda yaban eşleşme ve yuva kurma telaşında. Ardından kuluçka ve palaz uçurma dönemi başlayacak. Adamlar öldürmeye yemin etmiş gibiler. Bunların eline silah verip PKK peşine gönderseniz kaçarlar. Bunları Suriye'ye gönderseniz gitmezler. Yiğitlikleri hiçbir savunması olmayan yaban hayvanlarına söküyor.
Randevulu av sistemi icat ettiler. Ne için? derdiniz para kazanmak mı? Yarın o yaban bitecek. O para o yabanı yenilemeyecek. Milyonlarca işsiz insanımız var. Orman muhafaza memurlarının sayısı yetersiz.  Önleme  kolluk güçleri almazsanız Eğitemediğiniz yaban katillerinin eline mahkum olursunuz. Biliyorsunuz. Önleyemiyorsunuz. Doğayı her şeyi öldürmeyi marifet sayan eli silahlı yaban katliamcılarına bırakmışsınız demektir.
Toplum bilincinin yeterince oluşmadığı koşullarda, sınırları göreceli kavramlar üzerine belirlenmiş toplumsal yargılar başta olmak üzere, yaşamı düzenlemek için yasama organları tarafından çıkartılmış kanunlar bile, son derece hassas bir denge üzerine kurulmuş ekosisteme istemeden de olsa tecavüz edebilmektedir. Eylemini ekosistem içinde yürütme zorunluluğu olan avcı bu olumsuz koşullardan cesaret almamalı. Tam aksine bu kötü gidişi önleme yolunda çaba sarf etmeli. Ahlâk sahibi bir avcı kanunlar uygun görse de, o avcıya has duygu ile kanun ile doğayı koruma bilincine sahip olmalı.
Son üç gün içinde tanıklık ettiğim bu av rezaletinde gördüm ki; Yasal ve yasal olmayan  yasa dışı avlananların gözlerinin dönmüş olduğudur.
Gördüklerim; korunan ve korunmayan bölgeler de devlet otoritesinin olmadığının açıkça ortada.  Gerçekten rezalet.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.