Altı da bir, üstü de birdir yerin !


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 07 Kasım 2014, 20:04

Altı da bir, üstü de birdir  yerin !

Ülkemizde ne yazık ki ölümler , olağan hale geldiğinden Namık Kemal’in Vatan Türküsü şiirinde belirttiği gibi , ‘Altı da bir,üstü de birdir yerin.’ Karaman Ermenek maden ocağında su basması sonucu mahsur kalan 18 işçi için çalışmalar sürdürülürken, (maalesef 10.günde iki işçinin cansız  bedenine ulaşıldı.06 Kasım)kurtulan işçilerden biri, “ Şartlar ne olarsa olsun çalışmaya mecbur ve mahkumuz.Yer altında ölmek bir ihtimal,yer yüzünde aç kalmak kesin.” Şeklinde özetliyor durumu.

    Bu yörelerde fakirlik diz boyu. Bu ve benzeri yörelerimizdeki insanların milli gelirdeki payı ,yok gibi.Arazi dağlık,tarım yapılamıyor,meyve-sebze yetiştiriciliği da karın doyurmuyor,hayvancılık yok.İç , Batı Anadolu ve Karadeniz’in çok yöresi böyle. Tek çare madende çalışmak.

    Vadesinde ölüm vaki olduğunda değil,nedense ülkemizde mevsimlik işçiler tam mevsiminde,çocuklar çalıştıkları makinelerde,madencilerde maden ocağında ölmekte.Gariplik yok,hayatlarını genç yaşta,muradına ermeden kaybedenlerin akıbetinde.Her şey,her ölüm her zaman ki  gibi.Şaşırmayınız.Daha dün sayılacak Manisa Soma maden ocağında kaybettiğimiz 301 can.Güncel,günü gününe Bartın’da,Zonguldak’ta meydana gelen maden ölümleri.

Tv.kanallarında gezinirken dikkat kesildim,bu kazalar dışında ‘sanki olağan’ işler gibi işlenen  kadın cinayetleri, ‘yan baktın’ iddiasıyla işlenen cinayetler günde otuzu geçiyor.Ne oluyor bize.Birbirimizi  boğazlıyoruz.

    Yerin üstü farklı değil ki,Ermenek maden kazasından bir gün sonra misilleme yapar gibi, Yalvaç yakınlarında 24 kişilik midibüse bindirilen elma toplamaya 35 lira gündeliğe giden 46 tarım işçisinden 17 can ayrıldı aramızdan,çoğunluğu genç  kadın.Çocuklar anasız,kocalar eşsiz,yakınları canansız  kaldı.Aynı midibüsle yolculuk yapan genç bir işçi,”.. 46 kişi ne ki,hafta sonlarında bu midibüse 85 kişi binmiştik.Hafta içi olduğundan 46 kişi binmiş !”

    Ekonomik büyümesini sürdüren Türkiye’de iş güvenliği önemli bir problem olmaya başladı.Alınacak tedbirlerle  kazaların yüzde 98’ini önlemek mümkünken neden alınmaz.

Geçen yıl çalışırken 1.235 işçi  hayatını kaybetmiş.AB ülkelerine göre ülkemizde iş kazaları bir hayli fazla.(8.5 kat )İş kazaları nedeniyle Türkiye’nin yıllık kaybı 7 milyar TL olarak hesaplanıyor.İş kazaları olarak incelendiğinde,madencilik ve taş ocağı dalında kaza geçirenlerin oranı yüzde 10.4’e çıkıyor.

    TÜİK verilerine göre 2002-2013 arasında ; Toplam 880 bin,günde ortalama 219 iş kazası var.Bu kazalarda 13 bin 442 işçi hayatını kaybediyor.Sağlık Enstitüsü’nün verilerine göre Eylül 2014 verilerine göre 279.214 kaza,2.709 ölü,214.277 yaralı.Trafikte günde 10 kişi ölüyor.

    Dört yıl süren Kurtuluş Savaşında verilen şehit sayısı 9 bin yüz altmış yedi, (Ancak çarpışmalar dışında  yaralanma sonunda,hastanede ve asker alma mıntıkalarında  ölenlerin toplamı 28 bin kırk üç kişidir.) Kıbrıs Barış Harekatı’nda 4 yüz doksan sekizdir.

    TBMM İnsan Haklarını İnceleme ve Terör Alt Komisyonu’nun taslak raporuna göre Türkiye’de terör nedeniyle son 30 yılda 7 bin 918 şehit olmak üzere 35 bin 576 can kaybı varken,TÜİK’in (2004-2013) on yıllık verilerine göre 42 bin 447 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmiştir.Bu sayıyı 30 yılla kıyasladığımızda 127 bini geçer ki,aynı dönemde terörden şehit ve ölü sayısının yaklaşık dört katına ulaşır ne yazık ki.

    Tüm kazaların önlemesi kurallara saygı ile mümkündür. Kurallara saygı,aslında insanlığa saygıdır.Çok mu ucuz giden canlar !

    Görüldüğü gibi Milli Kurtuluş Savaşı’daki şehit sayısının 4 katı trafik kazalarında can kaybı verilirken, 30 yılda terör nedeniyle 35 bin can kaybı da  dört katına yakındır.

    İş ve trafik kazaları için önerim : Ülke genelinde bir günün “ Kanunlara Saygı Günü “ olarak kutlanması ve her ilden örnek bir kişi veya kurumun ödüllendirilmesi  bu konuları gündemde tutacak ve unutturmayacaktır diye düşünüyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.