Anadolu Hitit Devleti’nin başşehri Hattuşa (Boğazkale )


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 23 Ocak 2015, 20:56

 Anadolu Hitit Devleti’nin başşehri Hattuşa (Boğazkale )
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) hazırladığı “Çorum “,kitapçığı için teşekkür ederim.Ancak kültür ve turizm tanıtım kitapçığında,Çorum il genelinde tarihi ve turistik mekanlarını incelerken,M.Ö.2000’den itibaren Anadolu’ya gelen Hititlerin Hatti Ülkesinden bahsedilirken,M.S.15.Yüzyılda ( yakın tarihimiz 500 yıl önce) Hitit Devleti’nin başşehri Hattuşa-Boğazkale’nin hakimi Dulkadiroğulları’nın  (Arslanpaşazade/Dölarsanlar )Boğazkale Kolundan ve Hitit Üniversitesi’ne  devredilen tarihi Dulkadiroğlu Konağından bahsedilmemesini sehven yapılan bir eksiklik olarak görmek istiyorum. 
Dulkadiroğulları Beyliği’nin  Osmanlı’ya ilhakından sonra  Hanedan bir kolunun Boğazkale’ye yerleştiği ve Cumhuriyet Dönemi’ne kadar Boğazkale ve Sungurlu’nun hakimi oldukları bilinmektedir.( Dulkadir Beyliği-Prof.Dr.Refet Yinanç,1986 TTK,Ankara,- Kırşehir ve Yöresinin Kavmi Yapısı Dünden Bugüne Dulkadiroğulları-Ahmet Dulkadiroğlu,2002-Ankara)
Boğazkale’de , 1664 yılında inşa edilen Dulkadiroğullarına ait  tarihi konak Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde bir çok tarihi ve siyasi olaylara tanıklık etmiş, çok sayıda  tarihi şahsiyeti ağırlamış bir külliyedir.Külliye, “Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı “ olarak tescil edilmiştir.Külliyenin, 8 bin metrekare bahçesi,haremlik-selamlık,hamam ve ekmek fırını gibi bölümleri bulunmaktadır.
Kurtuluş savaşında Dulkadiroğlu (Dölarslan) Ziya Bey ile Mustafa Kemal’in yakın işbirliği olmuş,bölgede askerlerin  savaşta ihtiyaçları karşılanmış ve Kazım Karabekir Paşa ile yapılan yazışmalar ailece  muhafaza edilmiştir.
Günümüzde Anadolu’nun ilk siyasi birliği  Hititlerden kalan dünya kültürel mirası olarak iftihar edilen Hattuşa (Yukarı Şehir) kalıntıları tabletlerinin gün yüzüne çıkarılmasına Dulkadiroğlu Ziya Bey’in bölgede bulup Padişah Abdülhamit’in haberdar olması için İstanbul’daki müzeye götürmesiyle 1904 yılında Alman bilim adamlarınca kazı başlatılmış ve 30 yıl aralıksız yapılan çalışma sonucu eski çağ  tarihi  aydınlatılmıştır.
Boğazkale,eski adıyla Boğazköy,aslında Bozok Bölgesi (Yozgat,Kayseri,Kırşehir,Kırıkkale ve Sivas’ın bir bölümünü içine alan bölgedir) Oğuzların Bozok Kolu’nun yaşadığı Yozgat’a bağlı iken,Cumhuriyet Döneminde Çorum iline bağlanmıştır.Dulkadiroğuları bu bölgelerde,Beylik dağıldıktan sonra da egemendir.
Kırşehir Dulkadirli’de Hititlerden kalan Yer altı Şehri,tarihi kayıtlarda “Hitit Hapishanesi” olarak bilinmektedir.Hitit Hapishanesi, Kırşehir Dulkadiroğullarınca adlarına tapulanmak suretiyle muhafaza edilmiş ve günümüzde Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir.
Boğazkale’deki tarihi Dulkadiroğlu Konağı,yapılan restorasyonun ardından 15.08.2012 tarihinde Hitit Üniversite’ne kültürel anlamda kullanılmak üzere,Dulkadiroğullları’nın mirasçıları Hasan, Kaplan ve Sami Dölarslan tarafından devredilmiştir.Devirde, ailece nesillerdir muntazam olarak  tutulan deri üzerine yazılan aile soy kütüğü ile çeşitli yazışmalar da teslim edilmiştir.
Konak, günümüzde Hitit Üniversitesince kütüphane , müze ve  toplantı salonları olarak  kullanılmaya başlamıştır.
Boğazkale,Ankara’ya 203 km.,Kapadokya bölgesine 210 km uzaklıktadır.Hitit Krallığı’nın başşehri,Dulkadiroğulları’nın 4 asırdan fazla hüküm sürdüğü bölgedir.Hitit kralları,ülkeyi bugün Büyükkale olarak sarp bir kayalık üzerinde oturan saraydan yönetmiştir.
Görülmesi gerekli olan yazılı kayalar,Hiyeroglifli Oda,Büyük Mabet,Aslanlı Kapı,Tünel,Kral Kapı,Yazılı Kaya Tapınağı,On İki Yeraltı Tanrısı,Tanrı Şarruma , Boğazköy Müzesi ve Boğazköy Sfenksi’dir.
Çorum,kalkınmada öncelikli iller arasında olup yılda 2500 ton leblebi üretimi,500.000 ton un üretimi,günlük 1,5 milyon yumurta üretimi yapan sanayi,zirai ve ticaret merkezidir.(Türkiye yumurta üretiminin % 5’ini,pirinç üretiminin % 18’ini,kiremit üretiminin %  40’ını,tuğla üretiminin  % 10’unu tek başına karşılamaktadır.)
Ayrıca Çorum sanayisi yem,gıda,oto radyatörü,kağıt sanayi,oluklu mukavva,steril şırınga,çelik döküm,seramik,bilgisayar parçaları,çivi ve mobilya gibi bir çok alanda da adını duyuran bir ilimizdir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.