Batı Trakya Türkleri


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 12 Mart 2013, 10:37

   Geçtiğimiz günlerde TRT-AVAZ Kanalında Batı Trakya Türklerinin seçilmiş İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile Eğitim sorumlusunu dinlerken   Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Türküsü’ndeki “ Vicdan azabına eş kayna kayna Sakarya / Özyurdunda garipsin,öz vatanında parya !.” mısraları geldi aklıma. Sakarya yerine TRAKYA demek yeterli!  

  O Trakya ki ,Bektaşî İnancının  ülkemizde ve Türk-İslam coğrafyasının her yerinde yaşatılan felsefenin ikinci piri Dimetoka doğumlu Balım Sultan’ların ve yakın tarihin kahramanlarından Dr.Sadık  Ahmetlerin memleketi ! 

 Batı Trakya Türkleri özyurtlarında neden dışlanır, itilir kakılır ? Neden sosyal hakları yok,neden atalarının yetiştiği topraklarda yabancı ve azınlık durumundalar ! Üstadın dediği gibi, “Bu ifritten sualin, kılını çekmez akıl !” 

   Müftü Ahmet Mete, özetle din ve vicdan özgürlüklerinin hayata geçirildiği camilerinin kapalı olduğu ve tamir ettirilmediğini,Türklerle diğerlerin eşit nüfusa  sahip bir şehirde  24 Yunan Okulu varken,Türklerin 1 okulunun bulunduğunu,öğretmen atamalarının devlet tarafından yapıldığını,Türkiye’deki üniversitelerden alınan lisans diplomalarının denk sayılmayıp,yüksek lisans şartının arandığını,Türkiye’de azınlıklara ait ibadethaneleri belediyeler ve devlet onarmakta sıraya girerken …kahrolduklarını  ve artık bu sorunları kendilerinin çözemeyeceklerini..  Çözümü bizi burada garip bırakan garantör Türkiye ile Yunanistan’ın çözeceğini belirtti. 

 Kimdir Batı Trakya  Türkleri ?  

  Günümüzde Yunanistan sınırları içinde yaşayan Edirne’nin devamı Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi çerçevesinin dışında tutulmuş (Nüfus yoğunluğu Türklerden oluştuğundan) Müslüman Türk ve bu toplum ile bağları mevcut öz  kardeşlerimizin   memleketlerini   veya köklerini ifade etmek için kullanılan bir tanımdır. 

 Yunanistan resmi rakamlarına göre 98 bin, resmi olmayan rakamlara göre ise 130 bin Türk yaşamaktadır.Ancak Batı Trakya Kültür ve Eğitim Dermeklerinin tahmin ettiği rakam ise 150 bindir. 

 Batı Trakya Türklerinin kökeni Osmanlı fetihleri ile bölgeye Anadolu’dan yerleştirilen Oğuz Türkmenlerinin evlatlarıdır. Batı Trakya,Osmanlı Devleti tarafından 1363 yılında fethedilişinden itibaren Türklerin bölgeye yerleşmeye başlamasının ardından 1913 yılında 1.Balkan Savaşı ile Bulgaristan’a geçene kadar 549 yıl  Osmanlı yönetiminde kalmıştır.

Batı Trakya’nın geleceği halk oylaması ile belirlenmiş ve maalesef Lozan Antlaşması (24.7.1923) ile Yunanistan’a bırakılmıştır.
  Batı Trakya’nın 1923 yılında 191.699 olan nüfusunun  129.120’si Türk (% 67),33.910’u  Yunan (% 18),28.699’u Bulgar geri kalan nüfusu ise az sayıda Ermeni ve Yahudi topluluğu idi. Aradan 90 yıl geçmiş, nüfus yerinde mi sayıyor.Türkiye’nin nüfusu 13 milyondu,75 milyonu geçti (Artış oranı % 477) B.Trakya Türkleri,eritildi mi,Türkiye’ye göç mü ettirildi ? 

 15.5.1922 tarihinde Batı Trakya Müdafâi Hukuk Cemiyeti’nin Ankara Hükümeti’ne muhtırasında ; Bölgede Koşukavak,Eğridere,Kırcaali,Sarı Şaban kazalarında Türk’ten başka unsur yoktur.Gümülcine,İskeçe,Ahiçelebi,Drama,Kavala,Nevrekop’da da yüzde seksenden fazla Türk çoğunluğu vardır.Misak-i Milli Batı Trakya’yı unutmamıştır.Milli Hükümet,Batı Trakya için nüfuzunu kullanmalıdır.Demektedir. 

  Türkiye büyük devlet olduğundan ve çok sayıda antlaşamaya imza koyduğu taahhütlerle sınırları içerisinde yaşayan azınlıklar arasında dil,din,ırk ve mezhep ayrımı yapmaz. 

 İstanbul’daki Rum azınlığın seçtiği papaz hüsnü kabul görmektedir.  Her devlet her vatandaşın kendisini ana dilinde,öz kültüründe ve inancında özgürce geliştirme hakkına saygı göstermek zorundadır.

Batı Trakya Türkleri –Türk asıllı Yunan vatandaşları- bütün taahhütlerine rağmen kendi müftülerini seçemiyorlar. Çünkü Atina onların seçtiği müftüyü illegal ilan etti. Yunan Devletinin seçtiği müftüyü kabul etmek zorundalar. Dolaysıyla Türk azınlığın (Yunan makamları Müslüman azınlık diyor) cemaat lideri konumunda olan müftü,Atina’nın dini,milli ve tarihi saplantılarına hizmet etmek zorundadır.

Bu ağır ,  vicdansız   ve hukuksuz devlet baskısı finans sistemi iflas eden Yunanistan’da yaşanıyor.Görüldüğü gibi Yunanistan’da Türk olmak Çin’den,Irak’tan farklı değildir.1982 yılından beri Avrupa Birliğinde bulunan Yunan Devletine,Avrupa Birliği’nin kurallarına uyması gerektiği konusunda  uyarı yapıldığını duyanınız oldu mu ? Olmaz. AB’ndeki devletler, Yunan’ı eski Grek bilir ve atalarına soru soramaz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.