Benden söylemesi!


Mustafa BAĞ

Mustafa BAĞ

Okunma 04 Kasım 2014, 10:30

Benden söylemesi!

Levhalarla ilgili yazdığım yazıya farklı yorumlar gelmiş. Birisi levhanın düzeltildiği. Diğeri rapor için alınan yüksek para. Diğeri  “30 Ekim 2014 günü kamyonlar dolusu çiçek getirilmesi… Sondan başlayarak bu yorumları açmak istiyorum.
“03 Kasım 2014 günü bu çiçekler birileri tarafından tüm birimlerin bahçelerine dikildi.” Bu yorumla okuyucum neyi kastetti acaba diye düşündüm. “Yolsuzluk olabilir mi?” Bu çiçeklerin alımı için “İhale” yapılmış mıdır? Yoruma göre kamyonlar dolusu. Onca çiçeğe ne kadar para ödendi? Buda benim merakım.

Rektör bey göreve yeni başlamıştı. Bağbaşı yerleşkesine dikilmek üzere alınan fidanlardan üç bin âdeti çöpe atılmıştı. Bu olayı köşemde değerlendirmiş, hat da eleştirmiştim. Bu çiçeklerinde akıbeti umarım çam fidanlarına benzemez.
Bir başka yorum ise, yan yatmış levhanın bu yazının yayınlanmasına müteakip düzeltildiği. Bir başka yorum ise bir rapor için ödenen 250 TL gibi yüksek bir rakam. Belki tüm bunlar Rektörün sorunu değil. Horoz misali “bakar giderim.” Diyemez.
İşte size adına Döner sermaye” denilen çarpık ilişki.

Sağlık bir meslektir. İnsanlar yaptıkları işin karşılığı olarak maaş alırlar. Askerlikte bir meslektir. (Askerlik görevi yapanları kastetmiyorum) bu işi meslek edinenlerde maaş alırlar. Her iki meslekte çalışanları hiç kimse o işe zorla memur etmez. Birinde döner adıyla pay vardır. Diğerinin döneri yoktur. Askerlerin kendi maaşından kesilerek oluşturulmuş olan OYAK bile bunların diline dolanır. Oysa döner sermayeden pay alanlar döner sermaye için ceplerinden peş kuruş yatırmazlar. Birisi vererek alır. Diğeri sadece milletin sırtından alırlar. Bu dolambaçlı ödeneğin adı bu ülkede sosyal adalettir.
Döner sermayeden pay alan rektör Prof. Dr. Kudret Sebatı Saylama sormak istiyorum. AEÜ Araştırma hastanesi üzerinde etkiniz ve yetkiniz hangi konularda? Bu hastanede idari konularda yetkili misiniz? Bu hastanenin tedavi yani poliklinik mevzuatının neresindesiniz? Dekanı olan ancak Tıp Fakültesi olmayan bu yapı sizi hiç rahatsız etmiyor mu? Siz bu eksik, kısır oluşmuşluk içinde döner sermayeden aldığınız o parayı ne kadar hak ediyorsunuz desem cevabınız elbette ki “Yasalar böyle” olacak. Ah o yasalar var ya! Ya vicdan?

Aklıma sizin bende olan dilekçeniz geliverdi. Sizin yıllar önce Mucur MYO Müdürü iken vermiş olduğunuz bir istifa dilekçeniz var. Geçtiğimiz aylarda o dilekçenizin tamamını yayınlamıştım. Hatırladınız mı? İçine neler yazmışsınız? Hele bir düşünün. Ahlak var. Hizmet var. Dürüstlük var. Ancak sizi anlayan yok! Siz o dilekçeyi yazan adam değilsiniz? Sizden idareci olmaz. Siz yönetici falanda değilsiniz. Siz kurumunuza da hâkim değilsiniz! Yazdığınız dilekçenizdeki ifadeleriniz bu yaşananları görünce yalan olduğunu düşünüyorum. Bu rezaletten haberiniz var ya da yok. Gördünüz mü? Sanmam. Bu yazıyı okudunuz mu sanmam. ‘Sen niçin o koltuktasın’ sorusunu aslında size değil, Cumhurbaşkanına sormak gerekir. Size referans olan Milletvekillerine sormak gerekir.

Etkili değilsiniz. Yetkili değilsiniz. Önceliklisiniz? Döner sermaye aldığınız o hastanede onlarca kepazelik var ama öncelikle kepazeliklerin altını çizerek yazıyorum. Hadi düzelt. Hastaneler birer tedavi merkezleridir. Tanı merkezleridir değil mi? Her ne kadar biyolog olsanız da bu konuyu benden çok iyi bilirsiniz. Anlıyorum ki siz sadece bütçe kısmı ilgilendiriyor.
Belki de diyeceksiniz ki, ben gidince benden sonra gelecek olan bu payı almayacak mı? Alacak. Kim gelirse gelsin. Bu milletin aval yerine konulmasına asla izin vermeyiz.

Kırşehir İç Anadolu’da çok şanssız bir il. Nevşehir Üniversitesi Kırşehir’den bir yıl sonra. Yozgat ve Aksaray Üniversiteleri aynı yıl kuruldu. Bu İllerin hepsinde Üniversite Araştırma hastaneleri ve Tıp fakülteleri de kuruldu. Bu fakülteler eğitim ve öğretim veriyor. Kırşehir’de adı olan varlığı olmayan bir Tıp Fakültesi var! Dekanı var. Yardımcısı var. Öğrencisi yok. Asistanları yok. Öğretim görevlileri yok. Böyle bir üniversite kâğıt üzerinde var. Kâğıt üzerinde kurulu olan Tıp Fakültesi Rektör ve avenesine bu hastane döner sermayeden pay ödüyor.

Kırşehir’de üç adet özel sağlık lisesi, Üniversiteye bağlı İki yüksek okul ve bunların karşılığı 300 yatak kapasiteli bir adet hastanesi var. Sağlık liselerinde bin civarında, AEÜ bağlı bir Sağlık ve birde Fizik Tedavi MYO’lu var. Öğrenci mevcudu 2 bin civarında. Bu şehrin tek hastanesinde staj yapması gereken öğrenci sayısı 3 bin civarında doğrumu. Çözüm var mı?
Bu öğrencilerin mesleki beceriyi perçinlemesi ve de geliştirmesi için stajlarını aktif sağlık birimlerinde yaparak teorik edinim kazanması gerekir. Ancak bu öğrenci kitlesi fiziki yetersizlik yüzünden stajlarını gerektiği gibi yapamıyor. Bunu biliyor musunuz? Hastane içinde ellerinde cep telefonlarıyla boş, boş dolaşan. Kantinlerde pinekleyen bu öğrenciler deneyim yoksunu olarak mezun olup halka sağlık hizmeti verecekler. Nasıl olacak bu iş? Bu sorunun muhatabı kim? Sanırım ben değilim. 

Bu kalabalık grubun Kırşehir’de 300 yataklı bir hastanede stajlarını yapmaları mümkün mü? Rektör bu anlayış etik mi?
Sana bir tavsiyem var. Mademki öğrencilerin stajına çözüm üretemiyorsun. Bu işin farklı bir çözümü var. Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Ticaret ve Sanayi Odası başkanıyla görüş öğrencilerin bir kısmını Organize sanayiye diğer kısmını da küçük ölçekli sanayi sitesini kalanı da Nalbant, Kasap ve bakkal yanına çıraklık eğitimi için gönderirsen iş kökünden çözülmüş olur. Ha hastane ha Nalbant Recep’in yanı… Aradaki farkı anlayabilir misin?
Nitelikli, eğitsel becerisi artmış insan gücü yetiştirme yerine, niteliksiz sadece yasal prosedürü yerine getirilmiş bir öğrenci kitlesi… Okul bahçesinde dolaşmak yerine öğrenciler hastaneye gitsin gelsin. Hastane koridorlarında, bahçede, kantinde volta atsınlar. Mesleki beceri edinmelerinin nasılsa önemi yok.
Vatanı sevmek O’na hizmetle olur. Mustafa Kemal Atatürk.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.