Beni de  dinler  misiniz?


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 12 Şubat 2017, 19:33

Beni de  dinler  misiniz?

Bilge bir insanı izliyorum. Fikirleri açık ve berrak. Katılımcılar   birkaç soru yönettikten  sonra,anlaşıldı ki ondan öğrenilecek çok şey var . Dinledikçe oturumu yöneten ve katılımcılar soru sormaktan  ve araya  girmekten vazgeçtiler. Sadece dinlemeyi yeğlediler.Oturumun sonuna doğru  soracak soruları da kalmadı.Bilgenin öğretmen tecrübesinde birleştiler sanki.
Herkesin içinde, onu dikkatlice dinleyen birinin eksikliği yatmaktadır.Aslında düşünülürse hepimiz derinlerde bir yetenek saklıyoruz ama,ifade ediş şekli ayırıyor birbirimizden.
Birini, empati kurarak dinlemek sadece ona eşlik etmekten çok daha fazlasını ifade ediyor.Dinlemek,karşısındakine değer vermek ve aynı zamanda bilgilendirir de.Birinci önceliğimiz dinlemek ve karşısındakinin sözünü bitirmesini beklemek olmalı. “Dinlemek,gösterebileceğimiz nezaketlerin en yükseğidir.”
Bir düşünür, “ Dinlemeyi bilirsen,kötü konuşmaktan bile bir şey kaparsın.” Derken  Benjamin Fraklin, “ Dinlemesini bilenler,ülkeleri fethetmesini bilenlerden daha büyüktür.” Der.
Şu gerçek ortaya çıkıyor :  Yaşamadan, tecrübeleri görmeden bilemezsin.Bu engin ve dingin bilge ,” Düşünüyorum,o halde varım !“  dedi sessizce. Oturumda , “Sözün gümüş,sükutun da altın “ değerinde olduğu ortaya çıktı. 
Dinlemek,insana kendini ölçmek ,değerlendirmek imkanları sağlar.Dil aklın tercümanı olduğundan ;Akıllı insan,düşünerek az söyler.” Az söz insan yüküdür.”
Kaldı ki yüksek sesle konuşup söylenenleri duymayanlar ince konuları düşünemezler.Oysa insan düşüceden ibaret ,gül düşünürse gülistan olur.
Vatan şairi Namık Kemal’in, “ Müsademe-i efkârdan mukaddeme-i hakikat doğar.” Veciz sözü , günümüzün söyleyişiyle,Fikirlerin çatışmasından hakikat güneşi doğar’a çevrilince  Fikirler,kutuplaşmadan yarıştı.
Anlaşıldı ki, bilgi ve düşünce ; Fikir alışverişiyle  gelişip olgunlaşıyor.Fark edilmeyenler,fark edilir.Varsa yanlışlar düzetilir,yeniden üretilir ve bir senteze varılır. ,” Dediğim dedik,çaldığım düdük.”Denilmemeli. Öfke törpülenerek, karşındakine vurmak önlenir.Dinlemek büyük  ve tuhaf bir şeydir,yaratıcı bir güce sahiptir.
Bir Kızılderili Atasözünde, “ Her an konuşmaya hazır olan ciddiye alınmaz ,ama sessiz insana daima güvenilir.” Der.
Türkçemizde yine güzel bir terim var.” Anlayıp dinlemeden konuşmak” Konuşma anlaşılır ve dinlenirse herkesin görüşleri  kendinde kalır ama, uzlaşma  ve anlaşma olur.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.