Bir bayramın ardından...


Zafer Çam

Zafer Çam

Okunma 13 Ağustos 2013, 23:19

Bayramları bayram yapan, onun ruhunu anlamadan geçiyor.

İslam ülkelerinde bir bayramda böyle buruk, kırgın, hüzünlü bir şekilde bitti.

Her bayramlarda olduğu gibi bu senede Müslüman halklar arsında ülkemizde ve dünya da bayramda hüzün vardı.

Kimileri kendi rejimleri tarafında katlediliyor, zindanlara atılıyor, kimi Müslümanlar batılı sömürgeci, emperyalist güçler tarafından bombalanıyor, katlediliyor, gözyaşları arasında yaşıyorlar.

Bayram gelmiş kimin umurunda.

Irakta zülüm dinmiyor, çıkarcı menfaat çeteleri birleşmişler, Müslümanların yoğun olduğu mekânlarda, camiler de, pazaryerlerin de okul çıkışların da, caddeler de, hastaneler de bombalar patlıyor halklar sindirilmiş bayram neyine.

Yanı başımızda zalim Esat zulmünü her gün daha şiddetli bir şekilde devam ettiriyor, zulümle ne kadar ayak kalacaksa onun hesabını yapıyor.
Suriyeli Müslümanlar çadırlarda, vatansız topraklarda bayramlaşıyorlar.
Mısırda zalim diktatörler iş başında.

Amerikan ve batı kuklası general sisi halkı hiçe sayarak ayakta durmaya çalışıyor, halk ise meydanlarda bayram kutluyor.
Zalimler şunu çok iyi bilmeliler ki, zulümle iktidar olunmaz olunsa da uzun ömürlü olmaz.

Dünya da Müslümanlara zülüm yapılırken, bizim ülkemizde ve şehrimizde güzel bir yaz ayında bayram sevenlerini bir araya getirdi.

Bir ay boyunca tutulan ramazan orucunun, kılınan teravi nazmının ardında, bayram sabahı, Kırşehirli Müslümanlar camileri doldurdu, yaşlısı, genci, çocuğu demden her bilinçli Kırşehirli Müslüman aileler camilere akın etti.

Bu sene ramazana başlama takvimimiz diğer Müslüman ülkelerle aynı tarihe gelmese de bayramımız aynı oldu.
Kırşehir de bayram namazında bir coşku vardı, sevinç vardı, hutbelerde kardeşlik vardı.

Namaz çıkışında küsler, dargınlar, kırgınlar bayramlaşıyordu sarmaş dolaş olup, kaynaşılıyorlardı, büyüklerin elleri, çocukların yüzleri öpülüyordu.
Bu güzel bayram sabahında, mutluydu bir ay oruç tutup sevincini coşkusunu bayram yapan Kırşehirli Müslümanlar.

Bayram geleneklerimiz yaşamalı, büyükler küçüklere örnek olmalı, geleneklerimizde uzaklaşsak ta bayramlarımızı yaşatmalıyız.

Uzak ülkelerde, başka şehirlerinde şehrimize yakınlarının yanında bayram yapmaya gelen hemşerilerimizle ilimiz coştu.
Terme caddesi, Ankara Caddesi bir panayır havasına dönüştü, bayramın coşkusu buydu.

Bayramın ilk günü akrabalar, komşular, yakın, uzak dostlar ziyaret ediliyor hasret gideriliyor.

Aile büyüklerinin elleri öpülüyor çocukların ceplerine haçlıkları veriliyor, şekerlerle, baklavalarla ağızları tatlanıyor.

Bayramlara sohbetler ister istemez dünya gündemi ve ülke gündemi ile ilgili oluyor.

Gurbetten ve başak ilerden ilimize yakınlarının yanına gelen hemşerilerimizin Kırşehir’le ilgili soruları da olmakta.

Uzak yerden gelenler ister istemez seçilmiş vekillerden ve belediyenin çalışmalarından bahsediyorlar.

Sohbetler bazen uzuyor kimisi seçilmiş vekillerin hiç şehrimize gözle görülür yatırımlara yardımcı olmadıkları ve belediyenin çalışmalarını eleştirirken kimileride beğeniyor.
Kırşehir belediyesinin çok ağır çalıştığından bahsedilirken bu yatırımların seçimden önce bitmeyeceğinden bahsediyorlar.

Gurbetçiler tarafında belediyenin birçok yatırımları beğenilirken bazı yatırımların sadece belediye çalışıyor görünümünden olduğunu söylüyorlar.

Yolların çok düzensizliğinden bahsediyorlar,” her sene izine geldiğimizde yol çalışmasını görüyoruz biz batıda o kadar kaldık hiç böyle bir yol çalışması görmedik “.

“Her sen aynı güzergâh, aynı işlem yeni afsal atılıyor, bir sene sonra geliyoruz sökülmüş tekrar yenisi atılıyor, nasıl bir ekip bu böyle bir çalışma hem ülke ekonomisine zarar hem halkın verdiği vergiye yazık” diyorlar.

“Kaldırım çalışması aynı sök tak, çiçekler ekiliyor geri sökülüyor böyle bir çalışma olur mu “.?

Sohbetler devam ediyor “yeni terminal binası yapılmakta Allah aşkına hiç düşünülmeden bu nasıl proje kabul edilmiş.
Eski terminal binasını beğenmiyorsanız yıkıp daha görkemli bir terminal inşa edersiniz.

“Burasının cazibesi nedir kaç metre yerden kaç metre yere sıkışmak doğru bir karar mı”.?

“Neden bir başka başkanın yaptığı hizmet yerleri beğenilmeyip yenisi yapılıyor” gurbetçilerin sorular çok.

Gurbetçilere şu tavsiyede bulundum sayın başkanımız sizleri bir araya toplasın ve karşılıklı sohbet edin ve onun ağzında bu sorularınızın cevabını alın dedim.
Dedim arkadaşlar bu bahsettiklerinizin belki doğru yanları var, ama bakın dört yılda yapılan hizmetlerde var.
“Bahsettiğin doğru ama biz çevre illere baktığımız zaman iktidarın belediyesiyiz yinede fazla hizmet almadığımız görmekteyiz”.
Bakın sayın gurbetçiler şehrimiz de ağalar konağı hizmete açıldı, hırla gölü ve çevresi yenilendi, yeni Parklar yapılıyor, yeni gezi alanları, yürüyüş parkurları, koşu alanları yapılmakta seneye nasip olursa inşallah farklı bir Kırşehir göreceksiniz dedim.

Bakın pazaryeri yapıldı dedim, hemen başladılar konuşmaya “haftanın sadece iki günü için kocaman bir alan kapatılmış ne işe
yarıyor, haftada sadece iki gün çalışıyor, diğer günler boş sebzecilerin kamyonlarına gölgelik ediyor onu gördük” dediler.
Anlatmaya başlıyorlar “bu yerin bir benzeri artık şehri merkezinde yok, buranın ilk bir katı yine pazar olarak kullanılsaydı, diğer katlarına iş merkezleri, sosyal alanlar, ya da şehrimizin en büyük sorunlarında biri olan park, burası çok katlı oto park olsaydı daha güzel olmazımıydı” diye sohbetlerimiz devam etti.
Sizlerde belki bayram günlerinde misafirliklerde bu tür sohbetler yapmışsınızdır, genelde sohbetler uzayıp gidiyor, bayram bu kısa olmalı diye ayrılıyoruz, bayramlaşmak için bir başka dostun kapısını.

Aslında dışarıda bakanları dikkate almalıyız, onların gördüklerini belki bizler görmüyoruz bizler hep burada kaldığımız için belki bizlere çok hoş geliyor.
Gurbetçilerin sorunları çok ne diyelim, sayın başkanın süresine şuracıkta ne kaldı, seçim geldi kapıya dayandı, sayın başkan halkın bu görüşlerini duyar ve hizmetlerini biran önce tamamlar inşallah.

Yoksa seçmen acımıyor, yapılan hizmetleri görmüyor daha çok hizmet bekliyor.

Halk seçmiş olduğu başkanlar da istemiş olduğu gibi hizmet almıyorsa, yerine hemen bir başkasını seçiveriyorlar.
Sayın başkan belki tekrar aday olur, kaldığı yerden devam der belki, bunu biz desek de AKP genel merkezi bilir.
Dostlar güzel söz söylerler çünkü dost olmak böyle bir şey, dostun sözleri belki acı olur ama sonu güzel olur.
Allah bayramlarımızı eksik etmesin, esaret altında değil,  topraklarımızda özgür ortamlarda, nice bayramlar nasip etsin, çadırlarda, toplama kamplarında değil. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet yargıcı - 8 yıl önce
kardeşim sen türkiyeye bak ne işin var mısırda türkiyede çok diktatör var ondan neden bahsetmiyorsun?.pkk her yerde ülke bölünür pkk kendi güvenlik güçlerini kurmuş hükümetten tık yok.. sen ortadoğudaki müslümanlarda bahsediyorsun..önce ülkene sahip çık.. sonra başka yerleri yaz...