Bir Tatlı Huzur, Marşlar ve Milli yönleriyle Behçet Kemal Çağlar


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 26 Ekim 2013, 11:38

Behçet Kemal Çağlar (1908-1969), aslen Kayseri’nin Bünyan ilçesine bağlı Büyük Bürüngüz Köyü’nden Türkmen  Şabanbeyzadeler namıyla bilinen ünlü bir aileden şair-mühendis Şaban Hamdi Bey’in oğludur.

Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i aşırı derecede kutsayan şiirleri siyasi açıdan tenkit edilse de edebiyat yönünden Cumhuriyet döneminin milli heyecanı yüksek en güçlü şairlerimizdendir.Kaldı ki  Kalamış Şarkısı,Onuncu Yıl ve Adımız Andımız Marşları çoğumuzun  milli hafızlarımızda kayıtlıdır.
Şairin memleketi Bürüngüz, kadim akrabalarımızın yurdu, ecdadımız Dulkadirli Sultanlarından Alaüddevle Bey’in camii yaptırdığı büyük ve tarihi bir beldedir.
Şair Bürüngüz’ü anlatan  uzun   şiirinde ; 

 “ Güzün değirmende nöbet beklerken / Büyük anam ‘Yasin ‘ ,babam ‘Türk’üm ben’ “  diyerek  kaynağımız ‘İslam-Türk’ sentezine vurgu yapmaktadır.
Güzün su değirmenlerinde bizim nesil de nöbet beklemiştir. Neleri hatırlattı bu şiir  şimdi: Geçtiğimiz yıl bir vesile ile gördüğüm     Malatya Sürgü Kasabasında alnındaki kitabeyle Dulkadiroğlu Su Değirmeni, mazinin izlerini silmeden halen ayakta  durmaktadır. 

Kırşehir Özbağ Kasabasının Kuzey girişinde günümüzde adı değişikliğe  uğrayarak  Selavur denilen yerde Dulkadiroğulları’nın 9.Beyi Şehsuvar Bey’in (1467-1472) yaptırdığı su değirmeni de yakın tarihe kadar ayakta idi.

Çağlar ilk,orta ve lise öğrenimini Kayseri’de yapmış,Zonguldak Maden Mühendisliğini,yüksek maden mühendisi olarak birincilikle bitirmiştir.İki dönem milletvekilliği,yazarlık,öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır.

Kısa sayılabilecek ömrüne“ Kur’an-ı Kerim’den İlhamlar” dahil sağlığında  15 kitap,vefatından sonra da yeğeni Selcan Çağlar tarafından 4 kitabı  sığdırmış bir şahsiyettir.

Atatürk döneminde yazıp oynadığı Ergenekon Piyesi dolaysıyla Atatürk’ün dikkatini çekmiştir.Değerli ve ünlü yazarlarla yakın münasebetler kurmuş,derin vatan  ve Atatürk sevgisiyle milli şiirler yazmıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in öğrencisi olup 10.Yıl Marşı’nı Ankaralı Aşık Ömer adıyla birlikte yazmışlardır.Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar feyz aldığı şahsiyetlerdir.İlkeli ve maddi menfaat beklemeyen kalbi,  yurt sevgisi ile dolu olup ,Cumhuriyet ilkelerine gönülden bağlıdır.
Kendisini şöyle tanımlamaktadır :“..Ben Anadolu’da doğdum ve büyüdüm.Edebiyata   ağlayarak değil,haykırarak; şüphelenerek değil,inanarak başladım.Haykıracağım ve inandığım şeyi yazmaktan başka bir şeyi yapmaya niyetim yok..” 

“Adımız Andımızdır “ Marşı’nın yazarı da O’dur. Bestesi Ahmet Muhtar Ataman’a ait olan  Marş : 
Adımız andımızdır, yoluna can koyarız./ Türk olmayı en büyük şeref / En büyük şeref ve şan sayarız. Türk’üz, / Türk’üz dedikçe kalbimiz almakta hız / Türk olmayı en büyük şeref / En büyük şeref ve şan sayarız.”

Şair 23 Nisan şiirinin bir kıtasında : “ Atatürk başa geçip silkinince ansızın / Türklük hakkından gelmiş bin türlü imansızın .” Demektedir.
Bestesi Münir Nurettin Selçuk’a ait Kalamış şarkısının güftesi Behçet Kemal Çağlar’a aittir.

Şairin yurt güzellikleri ve inancını belirten Güzelleme’nin bir bölümünde görüldüğü gibi  dili su gibi akıcıdır ve güzel Türkçemizin anlam  derinliğini göstermektedir. Ruhu şad olsun.

“Kaç oyuksuz mihrabı kaya sanıp geçmişim, / Kaç zemzemi serince bir su deyip içmişim,/ Minber sahanlığını yayla sanıp kaygısız, / Seccadeyi ot diye çiğnemişim saygısız,/ Gözüm birden açıldı,hem düne,hem yarına / Dayayınca anlımı Ağrı’nın karlarına; / Hidayetin
ışığı erişti gören köre; / Gözlerimin önünde belirdi birden bire./ Üç yanım diz çökmüş,el açmış sular saran, / Dağ dağ minberleriyle bir yandan Hakka varan, / Üstüne gök kubbenin çatıldığı tapınak, /Eski boy boy göçlere bağrını açan konak./ Yiğitliğin kulesi,güzelliğin kumaşı, / İnsan yaratışının tarih boyu potası/ Harcı insan kanıydı,tozları insan külü, / İçi dışı tütsülü,suyu seli büyülü…/ Ya taş kesilip onu dinlemek istiyorum, / Ya dağdan dağa şöyle
ünlemek istiyorum..”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.