Biri ecdadıma saldırdı mı boğarım !..


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 20 Eylül 2013, 20:48

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un öğüt ve ibret şahikası  “ Zulmü Alkışlayamam “ şiirini çok kimse bilir.Şiirin bir kıtası şöyle başlar :
 “ Biri ecdadıma saldır mı,hatta boğarım !..

 - Boğamazsın ki !.
 -  Hiç  olmazsa yanımdan kovarım.”

 Çünkü ecdat ;Atamızdır,dedemizdir,aslımızdır,neslimizdir.Varoluş sebebimizdir.O, “kahraman ırkı “yla öğünmektedir.

 Gazeteci-yazar Hasan Cemal,Los Angeles Kalifornia Üniveristesi’nde,Ermeni Diasporası’nın en büyük yardım örgütü AGBU Asbeds’in toplantısına katılır,toplantının moderatörlüğünü İstanbullu bir Ermeni işadamı,Kurkun Berksanlar yapar.Toplatıya katılanlar  arasında Ermeni Diasporası’nın önemli isimlerinden tarihçi Prof.Ricard Hovannisian ve 1915 yılında ABD’nin  Osmanlı büyükelçisi Morgenthau’nun büyük torunu Dr.Pamale Steiner de vardır.Toplantıda Cemal, “Soykırımdan sorumlu Cemal Paşa’nın soykırımı kabul eden torunu “olarak tanıtılmıştır.

 Toplantıda ABD Büyükelçisinin büyük torunu Dr.Pamale Steiner, “soykırım” kelimesini hiç dile getirmemiş, “trajedi”, “acı” ve “1915 olayları” terimlerini  kullanırken  I.Dünya Savaşı sırasında Türklerin de acı çektiğini ve felaketlere uğradığını ve önce Ermeniler tarafından bu olayların da tanınması gerektiğinin altını çizmiştir.

 Bizim Cemal Paşa’nın torunu Hasan Cemal ise, Ermeni “soykırımının” tanınmasını, Ermenilerin mülklerinin sahiplerine verilmesini, kiliselerin  Ermeni Patrikliğine iade edilmesini,Türk Hükümeti’nin özür dilemesini dile getirmiş,sadece Ermenilerin toprak talebinden vazgeçmeleri gerektiğini belirtirken,Ermenileri sadece toprak talebinden vazgeçilmesi önerisi memnun etmemiştir.

 Hasan Cemal’in ayrıca “ 1915 : Ermeni Soykırımı “ adlı bir de kitabı vardır.Bu kitapta, “Soykırımı inkar etmek,insanlık suçuna katılmak anlamına gelir.” Diyor.İşte bu nedenle de Ermeni Yardım Örgütü Vartan Şövalyeli onur nişanını almıştır.

 Hasan Cemal ne kadar hoşgörülü olsa da Türk’tür. Öz dedesi Cemal Paşa Ermeni Taşnak katillerince şehit edilmiştir.Hasan Cemal’in iftihar edeceği ecdadı varken,dedesini şehit edenlere karşı bu muhabbetin sebebi ne ola ki !

 Bilinir ki tarihi olaylar pozitif bilimler gibi deney ve gözleme dayanmaz.Bir tarihi olayı değerlendirirken öncelikle yaşadığı dönem göz alınır.Yaklaşık 100 yıl önce olan olayı bugünün şartlarında değerlendirmek,tehcirde insanları neden uçaklarla yolcu etmediniz diyemeyiz.

 Kimdir Cemal Paşa ? 1872’de Midilli doğmuş ve Harbiye’yi bitirmiştir.İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önderlerindendir.1907’de 3.Ordu Kurmay heyetine Binbaşı  rütbesiyle  atanmış,burada  Binbaşı Fethi Okyar ve  Kolağası Mustafa Kemal ile çalışmıştır.

 31 Mart Olayı’nda ayaklanmayı bastırmış, Çukurova’da Ermeni ayaklanmasını kontrol altına almıştır.Balkan savaşına katılmış,1.Ordu Komutan Vekilliği, Bayındırlık ve Bahriye Nazırlığı yapmıştır.

 Birinci Dünya Savaşında Bahriye Nazırlığının yanı sıra 2.Ordu  Komutanlığını da üstlendi. Bu savaştan Osmanlı Devleti’nin yenik çıkması üzerine  2.Kasım 1918  gecesi Enver Paşa ve Talat Paşa ile birilikte  bir Alman denizaltısıyla Odessa’ya oradan da Berlin’e gitti. Gıyabında sıkıyönetim mahkemesince  idamına karar verildi.

Ardından İngilizlere karşı mücadele eden Afgan ordusunun modernleşmesi için Afganistan’a gitti. Bolşeviklerin siyaset değişikliği sonucu Tiflis’e geçti.Burada Enver Paşa ile birlikte  Rusya ve tüm Asya’da Türkleri antiemperyalist ve Turancı amaçlar etrafında birleşmeye çalıştı.
Anadolu’da Kurtuluş Savaşı önderleriyle ilişki kurdu.21 Temmuz 1922’de, Türkiye’ye dönme hazırlıkları içindeyken Tiflis’te Karakin Lalayan ve Sergo Vartanyan adlı iki terörist Ermeni Komitacı tarafından şehit edildi.

 Ermeniler Cemal Paşa’yı neden  öldürdü ?

 Osmanlı arşivleri açılırken Cemal Paşa’nın Enver Paşa’ya hitaben yazılan 20.7.1915 tarihli şifreli mektubunda bakın neler  söyleniyor :

“ Dördüncü ordu mıntıkaları dahilinde göç ettirilen Ermenilerin mal,can ve namuslarının tamamen  muhafazasını temin için tarafımdan lazım gelen en kat’i emirler verilmiştir.Diğer mıntıka ve vilayetlerde de meseleye lüzumu kadar ehemmiyet verdirmek ve göç ettirilen Ermenilerin güvenliklerinin sağlanması ve her türlü saldırıdan korunmalarını sağlamak için bilhassa tarafınızdan  kesin ve şiddetli emirler verilmesini istirham eylerim.” (http:cezmyursever-ermenler.blospot.com.20/10/09cemal-pasanin-öldürülmesi olayı.html),http//www.hurriyet.com.tr/gundem/11199092.asp,http//www.agbu,org/aboutabu/default.asp)

Arkadaşı Talat Paşa’yı da 1921’de Berlin’de Ermeniler şehit etti.Enver Paşa da 1922’de Ruslarla girdiği bir çatışmada vurularak şehit edildi.
Şehit torunu Hasan Cemal, Bakanlık ve ordu komutanlığı   yapmış devlet  adamı dedesini şehit edenlerin torunlarıyla –dedesi bir hata yapmış gibi- neden bu kadar  samimi ? Acaba dedesinin dağılan Osmanlı devletinin küllerinden Türkçülük fikrinin kurtaracağına ilişkin görüşleri mi   yabancılaştırıyor ?
Dedesi vatan haini, hırsız ve kendini düşünen biri değil. O, çok büyük bir kahraman, devlet ve siyaset adamı, kültürel eserleri olan aydın bir Osmanlı  Paşası .
Dedesini kendisi değil,babası Ahmet Cemal tanır.Bir çocukluk hatırası da yoktur.Neden dedesinin kemiklerini sızlatan hareketler içinde bulunur !.Bu konu bir düşünce ve fikir özgürlüğü de değildir.Tarih silinmez !.

Hasan Cemal, dedesinin katilleriyle içli-dışlı olsa da, Türk Devletinin Ermenilere zulüm yaptığını  iddia etse de tarihi kayıtlar  ve tarafsız ilim adamları diyorlar  ki :
Osmanlı Devleti,savaş şartlarında egemen bir devletin yapması gerekenleri yapmıştır.Günümüzde de devletlerin iç ve dış düşmanlar ile  hainlere karşı izleyeceği yol ve yöntem aynıdır.

Haksız yere öldürülen milyonlarca  Türk  asıllı Osmanlı tebaası  için  özür  dileyen var mı ?. Ya  da Hasan Cemal gibi şahsi olarak soykırım yaptık diyenlerin  torunlarından birileri bu konuda kitap yazıp karşı cepheden övgüler mi alıyor  ?

 Türkleri Balkanlardan,Asya’dan,Afrika’dan sildik.  Geldikleri yerlere sürünceye kadar mücadele edilecek,Haçlı Seferleri  yeniden başlayacak ! diye yanıp tutuşanlar  varken …

Bir de içimizden Hasan Cemalleri de  gördük !.Ama Hasan Cemal bilmeli ki,Cemal Paşa kendisinin tenkit ettiği soybağı  dedesi olsa da bu milletin gurur duyduğu  Paşası,Bakanı ve bu topraklar  uğruna canını veren şehididir.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.