Birileri yapıyor, birileri katlediyor


Mustafa BAĞ

Mustafa BAĞ

Okunma 17 Nisan 2014, 10:48

Birileri yapıyor, birileri katlediyor
Diğerleri Seyrediyor

Öyle iddialı bir milletiz ki; herkes cenneti istiyor. Ancak hiç kimse ölmeyi istemiyor. Ama birileri birilerinin ölmesi için bilinçli, ya da bilinçsiz bir argüman. Bu olumsuzlukları denetlemesi gereken adam sendeci yöneticiler. Poposu nu oturduğu koltuktan kaldırmayanlar. Bolca lakırdı üretip boş konuşan şebekler. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen bir anlayış. Sözü çok uzatmadan kirleticilerin, kirliliğin ve tehlikeli atıkların üretildiği bir yer var Kırşehir’de. Aslında kirleticilerin yoğun kullanıldığı, doğa katliamının yapıldığı ağaç yoksulu olan bir şehirde yaşıyoruz. Birileri Kırşehir’i bozkır yapmaya yemin etmiş gibiler.

Kırşehir’de kirliliğin merkezi olan bir alan. “Kılıçözü Sanayi Sitesi.” Bu kirliliğin içinde çocuk işçilerin çokluğunu biliyor musunuz? Bu bölgede kablo, atık yağ, hurda lastik yakmaları. Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra kimyasal boyaların, bu boyaların kullanımıyla birlikte havaya karışan kimyasal partiküller.  Bu bölge kirleticilerin ve aşındırırcıların e yoğun kullanıldığı bir bölge. Bu iş yerlerinde çocuk işçiler çalışmaktadırlar. İş güvenliğinden, sağlıklı çevre ortamlarından vazgeçtik. Bu çocuklar bölgede oluşan bu kirliliği doğrudan solumaktadırlar. Yakılan kimyasal petrol atığı ürünler yakıldıkça havaya karışan emisyon gazlarının yağmurlarla birlikte ekili alanlara asit yağmurları olarak döndüğünü kaçımız biliyoruz?

‘Gelişmekte olan ülkelerde hastalıkların %48’i, ölümcül hastalıkların %34,7’i çevresel risklerle ilişkilidir.’ Bu verileri Dünya sağlık örgütü World Health Organization – “WHO” açıklıyor.

Özellikle kadınlar, çocuklar yaşlı insanlar hava kirliliğinin sebep olduğu solunum yetmezliğine karşı daha savunmasızdır. Akut solunum yetmezliği, çocuk ölümlerinin başlıca sebebidir. Diğer hastalıklarla karşılaştırıldığında solunum yetmezliğiyle ilişkilendirilen genç ve çocuk ölümlerine en çok sebep olan hastalıktır. Güvenilir olmayan su kullanımı. Kirli hava. Hijyen yoksunu çalışma ve yaşam alanları dünyada çocuk ve genç ölümlerinin ikincisi ve en büyük sebebidir. Örneğin, ishalden dolayı yılda 1,8 milyon çocuk ve genç hayatını kaybediyor. Kanserden yılda ölen insan sayısı12 milyon olup nedenlerin başında hava kirliliği, beslenme bozukluluğu, kimyasallar, hava kirliliği, aşırı tarım ilaçları ve bu ürünlerden elde edilen gıdalar. Yapay,  Hirbit ve GDO’lu ürünler sıralanmaktadır.

Kırşehir’de çevre, doğa koruma bilinci oluşmadı. Çıkar odaklı ve adam sendeci bir toplumda yaşıyoruz. Katliamları ve doğa kıyımlarını yazacağım. Valinin çocukları yok mu? Belediye Başkanı küçük bebekleri var. çevresel faktörlerden hastalanmasını ister mi? Çevre ve Şehircilik Müdürü, Orman Şefi sizlerin çocukları yok mu? Cumhuriyet baş savcısı. Cumhuriyet savcıları sizlerin çocukları yok mu? Birileri bu kıyımı yaparken neden seyircisiniz? Niçin müdahale etmiyorsunuz. Niçin dava açmıyorsunuz. Niçin cezai işlem yapmıyorsunuz. Bu vatan bu şehir sizin çiftlikleriniz mi? 

Kılıçözü sanayi sitesinde Kırşehir Maden İşler Odası başkanı Mustafa Elvan tarafından katledilmiş 450 adetin üzerinde çam ağacı var. hayatında fidan dikmemiş bu adam sadece tamirhanesinin önünü açmak için bu katliamı yaptığını sanayi esnafı söylüyor. Bir fidan 17 kişinin soluduğu havayı temizliyor. 450 adet ağaç 7650 yetişkin insanın soluyacağı havayı temizlerken bu damın yaptığı kıyımı lütfen anlayın. Yıllardır otomobilim var ve trafikte olan bir kişiyim. O çukurdan ana yola bir araç nasıl çıkar? Bu yanlışı görmüyorsunuz? Ağaç katliamını seyirciniz. Eğer ki müdahale etmiyorsanız en az o adam kadar sizde doğa katilisiniz?
Bu konuyu ağaç katliamını ben Belediye Başkan yardımcısı Veli Şahin’e soruyorum. Bu katliama nasıl izin verdiniz? Sanayi sitesi gözükmüyor diyor. Bu kadar kötü bir yalan olamaz. Bu katliama nasıl göz yumdunuz diyorum.  Ağaçları taşıdık diyor. Nereye? Sorusuna cevap yok. Sökülen ağaçları nereye diktiniz sorusunun da cevabı yok. o ağaçların tutması mümkün değil. O ağaçlar parçalanarak söküldü. Bir kentin belediye başkan yardımcısı bu uçuk kaçık yalanların altına sığınmaz. Derki: biz oda başkanıyla seçim ittifakı yaptık, başkanın tamirhanesine yol açmak ve dükkanını kıymetini artırmak için bu katliamı yaptık. söktük der. Bu Dünya’nın birde öbür tarafı var. İnsan yalan söylerken biraz olsun kızarır.

İkiz arası parkı görsel olarak çok güzel oldu. Bu bir kıskançlık falanda değil... bu derenin üstü farklı bir rezillikte. Stadyum yanından başlayan ve termal oteller boyunca uzanan dere yatağı ayrı bir rezillikte. İkiz arası içinde kalan bölgede yosun temizliği yaparken kullanılan kimyasal ilaçlar binlerce balığı su kaplumbağasını kuşları hat da belediyenin görsellik olsun diye bıraktığı ördeği de telef etti. Siz doğayı korumuyor katlediyorsunuz açık seçik tanımı burada saklı. Sizlerin çevrecilikle yakından uzaktan alakanız yok.

Diğer yanda Kırşehir’e uzaklığı 17 Km olan bir bakir alan. Sıdıklı darboğaza kadar olan büyüklüğü 45 bin hektar. Milli Park olma yolunda. İnsanları istihdam edecek bir bakir alan. Devlet sadece proje için bu bölgeye üç yıl önce 380 bin lira harcadı. Başlangıç noktası Kocabey Kavaklığı. Burada ağaç kıyımı yapılıyor. Bu kıyıma muhtarın işbirliği yaptığı dahi söyleniyor. Buradaki ağaç katliamıyla elde edilen odunlar Aksaray odun pazarında satılıyor. Kenar köylerde yakacak olarak kullanılıyor. Kim izin veriyor. Kim pazarlıyor. Doğa katlediliyor. Birileri ihbarları. Basın açıklamalarını değerlendirmiyor bile.

Sıdıklı büyük obada sazlık alan üç ayrı noktadan yakıldı. Kırşehir’e telefonla ulaşmak mümkün değil. Telefonunuza ya Aksaray, ya Sarı Yahşi çıkıyor. bu rezillik değil de nedir? Kırşehir sahipsizlik yaşıyorsa suç benim değil ki. siyasilerin buraya atadığı siyaseten koltuklara oturttuğu kimliklere bakın. Siyasilere bakın.
İktidar yanlısı olan iki milletvekili yatırımdan bahsediyor. Hangi yatırım? Yatırım istihdam yaratır. İnsanlar göç etmiyor nüfus artıyor diyen yalan söyleyen milletvekili var. Üniversite değişken nüfusa sahip. Mülteciler değişken nüfusa sahipler. Sen kim kandırıyorsun diye soran yok.
Yazık oluyor bu şehre… göz göre, göre katlediyorlar.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.