Burası sağlık birimi mi? Rezalet!!


Mustafa BAĞ

Mustafa BAĞ

Okunma 11 Ocak 2017, 22:23

Burası sağlık birimi mi? Rezalet!!

Türkiye sağlık ortamı 2003 yılından itibaren “Sağlıkta Dönüşüm Programı” adı verilen bir reform ile yeniden yapılandırılmaktadır. Program her ne kadar Türkiye’nin sağlık sorunlarını çözmek amacıyla gündeme gelmiş en iyi projelerden birisidir.
Liyakat kavramını anlayamamış kişilerin liyakatin kişiye veya kişilere odaklı olması bu projeyi uygulama aşamasında kadük etmeye yetiyor. Modern binalar. Modern teşhis ve tedavi gereçleri insan kıymeti için kullanılamıyor, işler ahbap çavuş ilişkileri içerisinde yürütülüyorsa, hastalar iyileşmek için mucize ararken  pekala canından olabiliyor. 
Hasta mahremiyetini ortadan kalktığı, hasta çokluğu, doktor azlığı mazereti arasına sıkıştırmaktan öte döner sermayeye daha çok para aktarımı üzerinde yoğunlaştırılmışsa, tıbbi, sekreterler hasta doktor arasında tampon görevi üstlenmiş ise sağlıkta dönüşüm reformlarının Dünya ülkelerinde uygulamasına bakmak, incelemek, irdelemek gerekir. Tabiî ki ben en iyisini istemek durumundayım. Tabiî ki en iyi müdahale ve ilgiyi görmek istiyorsam bunu vermek mecburiyetinde olan sizlersiniz.  Çünkü ben bu sistem içinde muayene, tedavi ve ilaç giderlerimin tamamını ben ödüyorum. 
Hijyen kelamının en çok kullanıldığı birimlerin başında sağlık kuruluşları var. Hijyen kelimesinin bu kurumların laboratuar, cerrahi müdahale ve muayene odalarında anlamsızlaştığı açıkça ortada.
Görünen köy kılavuz istemez.
Hastaların adlarına kursiyer denilen öğrencilere teslim edilmesi. Acemi nalbandın, nallamayı gavur eşeğinde öğrenmesine benziyor. hasta içinde başıboş dolaşan yüzlerce kursiyer öğrenci. ellerinde cep telefonu köşeleri tutmuşlar. hasta sıra bekleme koltuklarında lak, lak içindeler. bir başka köşede kız arkadaşı ile sohbet içindeler. Ya da iş takibi içinde. Bu plansızlığın anlamı ne olabilir?
Şirket elemanları adı verilen taşeron işçiler hasta takibi yapıyorlar, çöp bidonları ağzına kadar kanlı pamuk ve şırınga ile dolmuş atıklar yerlere dökülmüşse siz o birime hakim değilsiniz. bakın sizlerle sadece bir video ve fotoğraf paylaşacağım. diğerlerini yayınlamıyorum. okuyucuların midesi ağzına gelsin, ağızları bozulsun istemiyorum.
Tuvaletler rezalet ve pislik içinde. Bozuk musluklar. çalışmayan rezervuarlar. sabun olmayan boş kutular. herkesin elinde ya bir fincan çay, kahve, yada cep telefonu. bunlara sizin göreviniz ne diye soramayan bir anlayışın disipline olması mümkün değil ki. böyle saça böyle tarak yakışır. 
Tüm bu yazdıklarım genel durum. Halk Sağlığı'na bağlı Kanser Erken Teşhis Merkezi var. Kısa adı KETEM.  bu birim hastane dışına alınmış, gözden ırak. Gözden ırak olunca denetimden uzak. Zaten denetimden uzak derken olmayan bir anlayışın fotoğrafları var ve videosunu göreceksiniz. Adamlar koridora çekmişler sehpayı. kahvaltı yapıyorlar. Saat 10,15... Hastalar bekliyor. beyler hanımlar hükümet kuruyorlar. Yasayı tartışıyorlar. Suriye için taktik üretiyorlar. Hastalar bekliyor. Tuvaletleri, çöp bidonları pislik içinde. her yer toz içinde.
Doktor yazılı bir kapı içeriden kilitli. içeride hastada yok. önünde bilgisayar açık. kapısındaki levhayı göremiyor. bilgisayar çıktısıyla yazılmış bantla tutturulmuş ve yerineden sökülmüş pislik ve toz içinde.
Sizler buraya kanser araştırması ve ön tanı için geliyorsunuz. bu birimde kanser olmamak için şövalye zırhıyla gelmeniz gerekir. Kendisi kanser olmuş bir birimde başka türlü korunmanız mümkün değil.
Bu hastanenin başında denetim ve hizmet sağlayıcı bir birim var Halk Sağlığı var. bu kurumun başında oturan makamdan icazetli birde mudur var. Göreviniz ne sorusunun yanıtını nasıl alırsınız bilemem ama. benim gördüklerim bu köşeyi elli kez dolduracak nitelikte. 
ben daha öncede yazmıştım. denetimsizlik rezaleti ve kepaze4liği beraberinde getirmektedir diye. ihale ile alınan temizlik gereçlerin evlere taşındığı ihbarı. Hat da temizlik şirketlerine verildiğine dair ihbarlar aldığımı yazmıştım.
Bu kepazelikleri yeri geldikçe yazacağım. Kamuoyu ile paylaşacağım. bu milletin parasının nasıl çarçur edildiğini, hat da yağmalandığını yazacağım. Koltuk ve makam insan nitelik ve nicelik kazandırmaz. içinizde varsa siz kazandırırsınız nitelik ve niceliği.
Bu rezaletler kimin sorumluluğunda ise. Yerine getirmeli. Unutmayın ki kene sadece hayvanların kanını emmez.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.