Büyük Bilgin Google


Ahmet Dulkadiroğlu

Ahmet Dulkadiroğlu

Okunma 02 Aralık 2013, 18:00

Bilgisayara bir tıkla tüm bilgi ve belgeleri zahmetsiz olağanüstü olarak web’den  istifademize sunan büyük bilgin (!) Google, 4 Eylül 1998 tarihinde kurulmuş çokuluslu Amerikan şirketinin adı olup dünyanın en çok kullanılan  internet   arama motorudur.

Dünyadaki sisteme yansıyan her bilgiyi organize eder ve bunu  evrensel olarak erişebilir ve kullanılabilir hale getirir.

Bilgisayarınızda programlanmışsa sizin açılış sayfanızdır. Sabahın ilk ışığında ona ‘Günaydın ‘ dersiniz.Güncel haberlere bakabilir,hava durumunu öğrenebilir ,hastalığınız hakkında önbilgi alabilir ve basını takip edebilirsiniz.Çoğumuzun aklına bir şey takıldığında ilk başvurduğumuz adrestir o.

O,leb demeden leblebiyi anlayan modern çağın bilgesidir .Çoğu  güzelim ağaçları kesilmekten kurtarandır o.Sayesinde gazeteleri kuponla ansiklopedi verme yükünden,çıkarılmış kitap özetleri sebebiyle  gençleri kitap okuma derdinden,kadınları ‘bugün ne pişirsem “ sorusundan kurtaran,özetle hayatımızı kolaylaştıran çalışkan bir arama motorudur.Google’ye teşekkürü bir borç biliriz.

Google,Web’de kayıtlı milyarlarca sayfayı tarayıp  kitaba, ansiklopediye  arkadaşına ne de  bir  öğretmene sormadan tüm soru ve sorunlarımıza  cevap verebiliyor.Soru anlaşılmamışsa “Bunu mu demek istediniz ?” sorusunu yöneltmek suretiyle yakın veya ilgili  terimleri  görüşe sunabiliyor.

İşte bu kolaylıklar sebebiyle  kağıt ortamında  kitap ve gazete eskisi gibi okunmaz oldu. Dünyanın bilgisi hafızasında kayıtlı. Ne unutuyor ne  kıskançlık yapıyor,ne yoruluyor,ne de seni azarlıyor.

Bilginler hoşgörülü olur.Yalnız bir şeyi bilmiyor : Yeniden bir şey yaratmak,yeni bir eser meydana getirmek ! Kayıtlarda olmayan bir konu hakkında kendiliğinden bilgi vermek   yeteneğinden   yoksundur.
Ama bilinmeli ki , dünyada her şey insanoğlunun emrinde olup,tüm bu sistem ve işleyişler yüz milyar kadar sinir hücresinin oluşturduğu  beyinden fışkıran zekanın ürünüdür. İnsan beyni yaklaşık 1350-1400 gram ağırlığında olan 100 süper bilgisayarın bilgisini içerebilecek kapasitesindedir.

Henüz Google’un olmadığı, Türkiye’nin bilgisayarla  yeni yeni  tanıştığı  yıllardı.1988 yılında yazdığım “Bilgisayar “ şiirimde şöyle bir tespitte bulunmuştum .Bilmem yanılıyor muyum :

 “ Öyle mükemmel ki,insanın beyni  / Yüzyılları hafızada hıfz eder./  Çözmek mümkün değil muazzam ilmi / Yaratan’ı vermiş ona bu şekli./
** Ne ki bilgisayar !. İnsan yapısı / Belki milyarda bir, aslın cüzisi / Verdiğini alır sade hep(i) si / Hayal yok,bellek yok,ancak o şekli .”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.