banner245

Akademik başarı ve brain GYM

ALGI İşitsel Algı Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Meral Yücesan, derslerin ve sınavların yoğunlaştığı bu günlerde öğrencilerin daha başarılı olabilmeleri için beynin her iki yarım küresini de dengeli kullanması gerektiğini söyledi.

Akademik başarı ve brain GYM

ALGI İşitsel Algı Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Meral Yücesan, derslerin ve sınavların yoğunlaştığı bu günlerde öğrencilerin daha başarılı olabilmeleri için beynin her iki yarım küresini de  dengeli kullanması gerektiğini söyledi.

Yücesan, Kırşehir24 ile paylaştığı önemli bilgilerde, " Bir çok öğrenci beyin dengelemesini farkına varmadan gerçekleştiremediği için özellikle eğitim alanında sorun yaşar.Yapılan yeni araştırmalara göre; öncelikle ana okulu ve ilk öğretim seviyesinde daha sonra lise seviyesinde zihin beden teknikleri, beynin işleyişini tanıma ve anlama,nefes teknikleri, duyguları ifade etme becerileri için brain gym eğitimi alan çocukların akademik becerilerinde artış olduğu görülmüştür. Brain gym kişisel olarak ebeveynlerin öğretmenlerin sıklıkla karşılaştığı dikkat eksikliği, öğrenme bozuklukları ,davranış bozuklukları ve atalet gibi sorunların üstesinden gelinmesi için kullanılan kinesiyoloji yöntemidir. Brain Gym(Beyin jimnastiği) programları bu sorunlara kökünden müdahale etmeyi, sınav sonuçlarında sınıf içi başarıda potansiyel artış yakalamayı amaçlıyor. Böylece öğrenme süreci eğlenceli ve rahat bir hale geliyor, özgüven yükseliyor. Ayrıca bu yöntemle çocuklar ve gençler kendilerini tam olarak ifade edebiliyor, motivasyonları artıyor , dikkatli ve ilgili dinleyiciler haline geliyorlar. Bu eğitimdeki ana unsur öğrenci merkezli oluşu, eğitimin kişisel ve kurumsal performansı daha yüksek derecelere taşıyacak olan aklı, bilgiyi, yetenekleri, davranışları ve değerleri bir bütün olarak harmanlamasıdır " dedi.

' BRAİN GYM İLE BAŞARI ÇOK KOLAY '

Yücesan, yıllardır uyguladıkları ve şimdilerde yavaş yavaş vazgeçmeye ikna oldukları eğitim sisteminin yapı taşları olan otoriter, kuralcı yaklaşımlar öğrencide  stres yaratmak da ve stres altında öğrenme ve yaratıcı düşünmenin yerini brain gym yönteminin aldığını söyleyerek, " Düzenli olarak yapılacak çalışmalarla öğrenci üzerinde iyi bir motivasyon ve buna bağlı olarak da beceri artışı sağlanmaktadır. Brain gym sağ ve sol lobu bütünleştirir. Etkin kullanılan ekstremitelerin yanı sıra etkin olmayan ekstremitelerin de kullanılmasını sağlar. Yani sadece sağ kol ve bacağı etkin kullanırken sol kol ve bacağı da aynı oranda etkin kullanma yeteneği kazanır. Brain gym sağ ve sol beyin yarım küreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan Corpus  Collosum’u (beynin her iki lobu arasındaki bilgi iletişimini sağlayan sinir ağlarının oluşturduğu yapı.) güçlendirir.Böylece beyin de yeni bağlantılar(nöral ağlar) oluşturularak öğrenmenin biçimi ve kalitesi arttırılır .Bu yöntem ile beynin gelişme, denge ve bütünleşmesi kontrol edilir. Çalışmalar gösteriyor ki dikkat eksikliği ve konsantrasyon problemi yaşayan kişilerin sağ loblarının sol loba göre daha pasif çalıştığı görülmüştür. Eğer sağ lob da geliştirilirse ve her iki yarım küre aynı oranda baskın hale getirilirse akademik performans başta olmak üzere hayatındaki diğer çalışmalarda da başarı oranı artar.

İşte çocuklarda veya yetişkinlerde sağ ve sol beyin hemisferlerinin dengelenme veya bütünlenmesi sırasında  ortaya çıkabilecek bazı eksiklikler;

 . İşleri yapmayı sürekli erteleme
 .Yavaş tepki(sanki duymuyormuş gibi davranma)
 . Ödev yapmayı sevmeme, çabuk yorulma, bıkma
  . Rutin işleri yapmakta zorlanma
  . Alınganlık, kırılganlık, duygusal patlamalar
  . Çabuk yargıya varma
  . Verilen yönergeleri yerine getirebilme de zorluk
  .Dürtüsellik (hareketlilik)
  .Dalgın, ilgisiz, umursamaz görünme
  .Dağınıklık( organize olmada güçlük)
  .Sosyal ilişki zorluğu
  .Çok konuşma tekrarlayan sorular sorma
  .Anksiyete, depresyon, negativizm
Brain gym; uygulayan kişiye ve o kişinin hayatındaki herkese yukarıda yazdığımız engelleri yıkmada ve bunların yerine başarı köprüleri kurmada yardımcı olur. Bu yöntemle genellikle organizasyon ve dikkat gerektiren hedeflere ulaşmak mümkün olur " dedi.

Algı Danışmanlık Merkezi  Ank. Cad. Ferah Ap:Kat:3 (2120304)'te Brain Gym çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.