Eğitimde zayiat var mı? (1)


Hakkı MAHLUT

Hakkı MAHLUT

Okunma 31 Mart 2017, 08:01

Eğitimde zayiat var mı? (1)

Kırşehir’de eğitim ve öğretimin kalitesinin yıllardır artarak devam ettiğini hepimiz çok iyi biliriz. 

İnsanların temel yeteneklere sahip olması, bilgi ve beceriye ulaşabilmesi ve sağlıklı toplumsal ilişkiler kurabilmesi, aynı zamanda kariyer sahibi olabilmek için eğitim ve öğretim çağımızın en önemli ihtiyaçlarındandır.

Toplumun eğitim düzeyi aynı zamanda gelişmişlik seviyesini de göstermektedir. Bilimde, ekonomide ve kültürel açıdan bir adım öne geçmeye çalışan toplumlar, mutlaka bireylerinin biçimsel yâda resmi olmayan,  yaygın her türlü eğitime ulaşılabilmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde hayat boyu öğrenen öğrendiklerini sorgulayabilen, kendini gerçekleştiren özgüveni yüksek kişiler yetişecek, bu şekilde daha refah daha mutlu ve özgüveni daha yüksek bir toplum şekillenecektir. Eğitimli iş gücüne sahip olan ülkelerin gelişmişlik düzeyi açısında her zaman en üst sıralarda yer aldığı da bir gerçektir.

Geçmişi ile geleceğini bağlamak isteyen, kültürünün öğelerini sürdürmek ve varlığını devam ettirmek isteyen toplumlar içinde eğitim vazgeçilmez olmalıdır. Çünkü eğitim kişilerin karakterlerini geliştirir, onları erdemli insan yapar. Özgüveni sorumluluğu, dürüstlüğü ve diğer doğru davranışları kazandırır.

Son zamanlar da Kırşehir’de bazı okullarda eğitime ve öğretime yeterince önem verilmediği söylemlerini takip etmekteyiz. Bunu hem Kırşehir açısından hem de topluma verdiği zarar açısından düşünürsek memlekete ve çocuklarımıza ne gibi problemler doğuracağını artık siz düşünün. 

Çağımızda bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği bir dünyada gelişmelere ayak uydurabilmek, maddi ve manevi doyuma ulaşabilmek, dünyaya daha geniş bir pencereden bakabilmek ve analitik düşünüp fikirler üretebilmek ancak eğitimle mümkündür. Dolaysıyla eğitimin memleket için son derece önemli olduğunu da anlamak çok zor olmasa gerek.Ben burada sadece şunu söylemek isterim;
Bu memleket de sanayinin olmadığını, çoğumuzunsa memur ve işçi çocuğu olduğumuzu biliyoruz. Bizler bu şekilde çocuklarımıza zarar verirsek, gelecek nesilin de önünü köreltmiş oluruz. Öyleyse herkes taşın altına elini koysun. Sadece müfredat derseniz, ancak bankamatik memurluğu yaparsınız. Ne diyelim…
O kazanç para da sizin vicdanınız…   
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.