Bu destek Kırşehir için milat…

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan’ın girişimleri sonucunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan %50 hibe destekli “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı “ ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Bu destek Kırşehir için milat…
11 Kasım 2014 Salı 18:10

Bu destek Kırşehir için milat
%50 Destek Bizden, Büyüme Sizden…


Ak Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan’ın girişimleri sonucunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan %50 hibe destekli  “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı “ ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Necati Şentürk başkanlığında,  İl Kültür Müdürlüğü Toplantı Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirilen toplantıya İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, Kurum ve Banka Müdürleri,  İlçe Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı,  Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı, Ticaret Borsası Yetkilileri, Ziraat Odası Başkanları, Tarım Kredi Kooperatifleri Temsilcileri, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı, Kent Konseyi Başkanı, Muhtarlar, yatırımcılar ve teknik personeller katıldı.

‘ VALİ ŞENTÜRK: BU FIRSAT KAÇIRAMAYALIM ‘


Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Bilgilendirme Toplantısının açılış konuşmasını Vali Necati Şentürk yaptı. 

Vali Şentürk yaptığı açılış konuşmasında; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından 2006 yılından itibaren Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı yürürlüğe girmiştir. Bu program kapsamında uygulanmakta olan Ekonomik Yatırımlar ile yatırımcılara; tarımsal amaçlı kurulan yeni tesislere veya mevcut tesislerin teknoloji yenilemesi ve kapasite artırımları konularında %50 oranında hibe desteği verilmektedir. Bilindiği üzere İlimiz Avrupa Birliği fonları ile yürütülmekte olan IPART desteklemeleri kapsamında yer almazken,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu mağduriyetin giderilmesi amacı ile; uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı konularını genişletilerek, İlimizin de içinde bulunduğu 39 İl için Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği tesislerini de Kırsal Kalkınma Yatırımları desteklerine dâhil etmiştir. Besi hayvancılığı ilimizin en önemli sektörlerinden biridir. Hayvancılıkta büyük gelişme gösteren İlimizde et kalitemiz çok yüksek olup Metropol İllerde özellikle Kırşehir etinin tercih edilmesini sağlayarak bir marka oluşturmuştur “ dedi.

‘ HAYVANCILIK SEKTÖRÜ İVME KAZANACAK ‘


Şentürk, açıklamasının devamında, “ İlimiz 454.720 Hektar kültür arazisi, 102.020 adet büyükbaş ve 151.200 adet küçükbaş hayvan varlığına sahiptir.  İlimizde 100 baş ve üzeri 60 adet besi işletmesi bulunmaktadır. Besi işletmeciliğine ilimizde yoğun bir talep bulunmaktadır. ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) ye kayıtlı 20.362 çiftçimiz bulunmaktadır. İlimize son 10 yılda Hayvancılık desteklemelerinde 62,1 Milyon TL, Bitkisel Üretim Desteklemelerinde ise 513,2 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Bakanlığımızca uygulamaya konulan yeni destekleme kararı ile İlimizde hayvancılık sektörü büyük bir ivme kazanacaktır “ dedi.

‘ DESTEKLEMELER ŞU ŞEKİLDE ‘


Desteğin detayları ile ilgili bilgi veren Vali Şentürk, Kırşehir’de ki mevcut yatırımlarında analizini yaptı. Şentürk, açıklamasında, “ 2006-2014 yılları arasında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik Yatırımlar ile İlimizde 26 tesisimiz desteklenmeden yararlanmıştır. İlimizde; 2 Süt İşleme Tesisi, (420.580 TL),  5 Yem Fabrikası, (839.650 TL), 3 Un Fabrikası, (967.524 TL), 11 Çelik Ve Yatay Silo Tesisi, (1.353.735 TL), 2 Hububat Tohumluk Eleme Tesisi, (375.792 TL),  2 Bakliyat Paketleme Tesisi , (413.459 TL),  1 Yağmurlama Sulama Projesi (9.401 TL) olmak üzere toplam 26 tesis desteklenmiş olup 4.676.141 TL hibe desteği verilmiş ve 245 kişiye istihdam sağlanmıştır” dedi.

Vali Necati Şentürk’ün konuşmasının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kısa bir tanıtım filmi katılımcılara tarafından izlendi.  Daha sona Kırşehir Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü proje ekibinde görevli Mühendis Bektaş Gürses tarafından konunun ayrıntılarıyla anlatıldığı bir sunum yapıldı ve katılımcıların sorularına cevap verilerek toplantı sona erdi.

Söz konusu desteklemelerden faydalanmak isteyen yatırımcıların başvurularını www.tarim.gov.tr adresinden online olarak yapabileceği ve son başvuru tarihinin 24 Aralık 2014 mesai bitimine kadar olduğunu kaydedildi.

Ayrıntılı bilgi için Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2. Hizmet Binası Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünden ve 262 25 25 -262 25 26 dâhili 115 numaralı telefondan edinebilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
soner - 7 yıl önce
sayın vekilim siyaseti kendine rant yapanlardan olmadınız olmayacaksınız. tebrik ediyorum..