banner245

İşte oda işte proje işte hizmet…

Kırşehir Ticaret Borsası Hububat ve tahıl Laboratuvarı hizmete girdi.

İşte oda işte proje işte hizmet…

İşte oda işte proje işte hizmet
Kırşehir Ticaret Borsası Laboratuvarı Kuruldu


Kırşehir Ticaret Borsası Hububat ve tahıl Laboratuvarı hizmete girdi.

Konu ile ilgili olarak Ticaret Borsası Meclis Başkanı Süleyman Kaya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Borsamıza ait Tarım ticaret Merkezinde Bulunan Buğday pazarı üyelerimize hizmet etme adına hububat Laboratuvarını kurmuş bulunuyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada üyelerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Laboratuvar hizmetimiz haftanın 7 günü hizmet verecek bu anlamda üyelerimizin istek ve önerilerine çok titizlikle dikkat ediyoruz.Onlardan gelen taleplere  gerekli duyarlılığı göstermekteyiz. Dolayısı ile bu hizmetimiz ile hububatçılarımızın da büyük oranda isteklerini gidermiş bulunmaktayız.

Kurulan bu Borçlanmalarımızın Hububat  sektörünün  büyük bir ihtiyacı olan tahlil ve analiz sonuçları olan protein, sedim ,nem ve diğer değerlerin  laboratuvar ortamında homojen bir şekilde değerlendirilip sonuçlarını doğru bir şekilde alabilmekteyiz” dedi.

Buğday pazarı ve diğer hububat sektörü ile ilgilenen halkımızın da taleplerini karşılayacağını umuyoruz diyen Kaya sözlerine öyle bitirdi;
“Borsamızda laboratuvarın yanı sıra üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda önümüzdeki dönemde depolarımıza ek olarak yeni depolarında yapımına başlayacağız.

Ayrıca Borsamız Hayvancılık sektörü ile ilgilenen üyelerimize de beslemiş oldukları hayvanlara vermiş oldukları yemin kalitesi ve değerini ölçebileceği Yem laboratuvarının alımını da önümüzdeki ay içerisinde gerçekleştireceğiz. Yine İlimiz Hububat ve tahıl bölgesi olması sebebi ile vatandaşımıza hizmet dolayısı ile ilimiz ve ülke ekonomisine katkı sağlaması açıcından birde gezici Toprak Tahlil Laboratuvarının da alımını gerçekleştireceğiz” diyen Kaya , ”Laboratuvarın Borsamıza Üyelerimize ve İlimize Hayırlı olmasını diliyorum “ dedi.

BORSADA BULUNAN CİHAZLAR VE ÖZELLİKLERİ

1) GLUTEN YIKAMA CİHAZI:
Buğday ve Undan Glüten elde edilmesinde kullanılır. Çift kafalı aynı anda iki numune yıkayabilmektedir. Toplam 5 dk. Çalışmaktadır. Cihaz tam buğday unu’un ve normal un yıkaması için çift programlı olarak çalışabilmektedir. Ayrıca özellikli unlar için ( Düşük glüten yüksek kalite, Yüksek gluten düşük kalite ) unları daha kolay yıkayabilmesi için özel yıkama programları kullanıcı tarafından ayarlanabilmektedir.

2) İNDEKS CİHAZI :  Glutenin kalitesinin belirlenmesinde ve gerçek gluten miktarının tespitinde kullanılır. Cihaz ıcc standartlarında belirlenen 6000 devir/ dak ya 6 ila 8 sn arasında çıkmaktadır. Süre bitiminde otomatik olarak durmaktadır.  Güvenlik kapaklı, optik hız kontrollüdür.

3) VALSLİ DEĞİRMEN  : Laboratuar tipi  değirmendir, buğdaydan un elde etmek amacıyla kullanılır. Değirmen dört valsli olup her bir vals 62 rockwell bilye sertliğindedir. Buğday çeşidine bağlı olarak % 50 ile 65 un randımanda çalışmaktadır. Hem tavlı hem de tavsız öğütme yapmaktadır. Buğdayın öğütme esnasında akış hızını ayarlayan ayar vidası mevcuttur.

4) SEDİMANTASYON CİHAZI ve SETİ : Buğday da süne ve kımıl zararının tespitinde ve  Unun kalitesinin belirlenmesinde kullanılır. Cihaz Dijital ekranlı, tam otomatik bir cihazdır. 30 derecelik açı ile 40 devir/ dakika sabit devir ile çalışmaktadır. Salınım noktalarında rulman olmasından dolayı zaman içerisinde aşınma meydana gelmemektedir. 5 dakika salınım yapar, 5 dakika sonunda otomatik olarak durur ve sinyal verir. Zaman sayacı motorla birlikte ve motordan bağımsız olmak üzere iki şekilde çalışmaktadır. Sedim tablasına hareket orta noktadan verilerek motor gücünün daha dengeli kullanılması sağlanmıştır. Cihazın devrinde hiçbir şekilde değişme olmamaktadır. Voltaj ‘ ın yüksek veya düşük olması, üzerindeki yükün az veya çok olması devrini kesinlikle etkilememektedir.

5) HASSAS TERAZİ: 0,01 gr hassasiyette Densi marka max 300 gr tartım yapabilen bir terazidir. 3 yıl garantilidir.

6) HEKTOLİTRE: Dijital terazili

7) OTAMATİK SONTA :  Tır , Kamyon, Traktör vb. araçlardan buğday numunesi almak amacıyla kullanılır.Numune sondası araçların her noktasından istenilen miktarda numune alabilecek şekilde dizayn edilmiştir “
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
önder - 6 yıl önce
süleyaman kaya başkanımın tam anlayacağı işler bilim,teknoloji. allah razı olsun