Öztürk'ün talepleri yerine anında ulaşıyor

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, AHİLİK FONU ile esnafın nefes alacağını söyledi. 

Öztürk'ün talepleri yerine anında ulaşıyor
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
07 Ocak 2017 Cumartesi 11:14

Öztürk'ün talepleri yerine anında ulaşıyor

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, AHİLİK FONU ile esnafın nefes alacağını söyledi. 

Başkan Öztürk, Başbakan Binali Yıldırım'ın Çankaya Köşkü'nde ağırladığı esnaf heyeti arasında TESK ve TESKOMB Yönetim Kurulu Üyesi olarak kendisinin bizzat katıldığını belirterek, Ankara'da Kırşehir'e güzel haberlerle döndüğünü kaydetti. Toplantı ile ilgili bilgiler veren Başkan Öztürk, " TESK Genel Başkanımız Sn. Bendevi PALANDÖKEN heyet adına bir konuşma yaparak, esnaf ve sanatkârın sorunlarını Başbakanımız Sn. Binali YILDIRIM'a anlattı. Başbakanımız Sn. Binali YILDIRIM 2016 yılı sonunda 15 bin esnafa KOSGEB aracılığı ile 50 bin lira 1 yıl ödemesiz ve 3 yıl vadeli faizsiz kredi dağıttıklarını fakat Türkiye genelinde krediye müracaat eden esnaf sayısının 250 bine yakın olduğunu belirterek, krediye müracaat eden ve şartları taşıyan bütün esnaf ve sanatkârlara faizsiz krediyi kullandıracakları müjdesini verdi. Hem bankaların kullandıracağı krediler hem de devletin vereceği destekler için esnafların sicillerinin temiz olması gerektiği dile getiren Başbakan YILDIRIM, çeki yahut senedi dönen, sicili bozulmuş, bu nedenle verdiğimiz kredilere erişime izin verecek sicil affı getireceklerini, konuyu bu hafta meclise getireceklerini ve yürürlüğe girdirecekleri müjdesini verdi. 

AHİLİK FONU KURULDU

Başbakan Binali YILDIRIM konuşmasının devamında Ahilik ve esnaf fonu kuracaklarını söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu: " İşler her zaman iyi gitmez. Günün birinde işsiz kaldınız, dara düştünüz, ne yapacağım diye düşünüyorsunuz. İşte yardım alabileceğiniz esnaf ve Ahilik fonu var. Bu fon devlet ve milletin birlikte elini taşın altına koymasıyla oluşuyor. Böylece bu paralar biriksin.Talep esnaf temsilcilerinden geldi, biz de talebin doğru bir talep olduğunu değerlendirdik. 1.5 ay gibi bir sürede olgunlaştırdık. Bu düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde genel kurula getireceğiz. Fona 18 lira devlet, 35 lira esnaf ödeyecek. İki yıl katkının devam etmesi lazım. İki yıl para vereceksin, prim düzenli ödenecek. Bir şey olduğunda ödediğin prime bakacağız. Sınırları 711 lira ila 1422 lira arasında para verilecek. Allah bereket versin, yokluktan iyidir"
Başbakan Yıldırım, düzenlemeyi ihtiyaç olduğunda kullanılabilecek bir kaynak oluşturmak için yaptıklarını anlatarak, "Muhannete muhtaç olmayalım, derdimiz bu. Yani işsizlik fonunun benzeri esnaf kendi arasında bir fon oluşturuyor, devlet de buna katkı sağlıyor. İşin özeti budur. Bunu bir anlamda yardım sandığı gibi düşünebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

KIRŞEHİR'DE 992 KİŞİ FAİZSİZ KREDİ KULANACAK

Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Bahamettin Öztürk yapmış olduğu açıklamada; Esnaf ve Sanatkârın zor bir süreçten geçtiğini, TESK ve TESKOMB üyelerini Çankaya köşkünde kabul eden Başbakan Binali YILDIRIM'a esnafın durumunu yakından anlatma fırsatı bulduklarını, taleplerinin Başbakan tarafından kabul gördüğünü, devletin verdiği desteklere ulaşmakta, kredilere ulaşmakta güçlük çeken esnaflara, kobilere çok kısa süre içerisinde Sicil Affı getirileceğini ve 2016 yılı sonunda faizsiz krediye müracaat eden 250 bine yakın esnafın tamamına aranılan şartları taşıması halinde 50 bin lira faizsiz kredi verileceğini belirterek, " Böylelikle Kırşehir'de Faizsiz kredi almak üzere başvuru yapmış olan 992 kişi bu haktan yararlanabilecektir " dedi.
Başkan Öztürk, uzun süredir ekonomik nedenlerle iş yerini kapatan veya iflas eden esnafın gelir kayıplarını telafi etmek, az bir süre de olsa geçimlerini temin edebilecekleri bir destek olması amacıyla tıpkı işsizlik fonu gibi bir Esnaf İşsizlik Fonu- Ahilik Fonu kurulması gerektiğini üst kuruluşumuz TESK ve TESKOMB ile birlikte hükümetimize ilettik. Zaman zaman yerel basınımız, ulusal basınımız aracılığı ile kamuoyuna duyurduk. Gerçekleştirilen son Esnaf ve Sanatkârlar Şurasında da bu konu üzerinde fazlasıyla duruldu. Hükümetimiz bu talebimizi haklı bularak  gerekli çalışmaları başlattılar ve çalışmaların sonuna yaklaştılar. 

2017 YILININ İLK 3 AYINDA KREDİ VERİLMELİ

2017 yılında kredi için KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve şartları yerine getiren tüm esnaf ve sanatkârlara bu kredinin verilmesi ile piyasaların nefes alacağını ve ekonomide bir rahatlama olacağını anlatan Öztürk, "250 bine yakın kişiye yeniden şartların uyması halinde yeni kredi verilecek. KOSGEB veri tabanındaki kayıtlarını güncelleyebilmek adına geceleri uykusuz kalan, gündüzleri kuyruklarda bekleyen bu insanların emekleri boşa gitmemiş olacak. 50 bin liralık krediden faydalanmak için müracaat eden tüm esnafımıza şans verilmesi ekonomiyi ve piyasaları canlandıracak. Esnaf ve sanatkârımız krediyi büyük bir sevinçle karşıladı. Şimdi isteğimiz bu kredinin yılın ilk 3 ayı içerisinde esnafımıza verilmesi. Bu büyük önem taşıyor " diye konuştu.   

AHİ ESNAFINDAN BAŞBAKAN YILDIRIM'A TEŞEKKÜR

Öztürk, Ahi Esnafı adına Başbakan Binali Yıldırım'a teşekkürlerini ilettiklerini söyleyerek, " Öncelikle Ahilikte Orta Sandığı modelini andıran ve bu güzel geleneğimizin tekrar yaşatılmasını sağlayacak olan Ahilik ve Esnaf Fonunun kurulmasına vermiş oldukları katkılarından; faizsiz krediden yararlanacak işletme sayısının arttırılması gerektiğini talep ederken, isteğimizin üzerinde sayıda başvuru yapan ve şartları taşıyan 250 bin esnafımıza faizsiz kredi vermek üzere kaynak aktarılacağını belirten ve sicili bozuk olduğu gerekçesi ile bu kredilere ulaşmakta güçlük çeken esnaflara sicil affı müjdesini veren başta Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM'a ve bu çalışmalarda emeği geçen herkese Kırşehir Ahi Esnafımız adına teşekkür ediyorum " dedi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.