Öztürk, yazar kasalarla ilgili bilgi verdi

Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, yapmış olduğu açıklamada yeni yazarkasa kullanma zorunluluğu erteleneceğini söyledi.

Öztürk, yazar kasalarla ilgili bilgi verdi

Öztürk, yazar kasalarla ilgili bilgi verdiEsnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, yapmış olduğu açıklamada yeni yazarkasa kullanma zorunluluğu erteleneceğini söyledi. 

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren kullanılması zorunlu olan yeni yazarkasalara kademeli geçiş söz konusu olacak.  Küçük esnaf için yürürlük tarihi 1 Ocak 2017 olarak belirlendi.
Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, yeni yazarkasaları kullanma zorunluluğu 2014 yılı satışları veya gayrisafi iş hasılatı dikkate alınarak yeniden düzenlendiğini ifade eden Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, bu kapsamda 2014 yılı satışları veya gayri safi iş hasılatı:
1 milyon TL’yi aşan mükellefler için, 1/ 4 /2016 tarihinden,
1 milyon TL’den 500 Bin TL’ye kadar olan mükellefler için, 1/ 7 /2016 tarihinden,
500 Bin TL ile 150 Bin TL arasında olan mükellefler için, 1/ 10 /2016 tarihinden,
150 Bin TL’den az olan mükellefler için, 1/ 1 /2017 tarihinden itibaren Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz kullanma mecburiyeti başlayacaktır dedi.

Dileyen mükellefler, bu tarihlerden önce de Maliye Bakanlığınca onaylanmış cihazları kullanabilecek.“Bilgisayar Bağlantılı Ödeme Kaydedici Cihazları” kullanan mükellefler için yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinin başlama tarihi, bu tür cihazların, aynı veya şube şeklindeki işyerlerinde çok sayıda kullanılıyor olmaları, birbirleri ile olduğu kadar değişik çevre birimleri ile de entegre olacak şekilde kullanılmaları, farklı teknik özelliklere sahip olmaları gibi nedenlerle ve bu cihazların kullanıldığı işyerlerinin yeni nesil ödeme kaydedici cihaz sistemine en uygun şekilde entegrasyonunu sağlamak amacıyla, yıllık satış ve gayri safi iş hasılatı tutarlarına bağlı olmaksızın 1 Ocak 2017 olarak belirlendi.
Bu yıl içinde işe başlayan ya da başlayacak mükelleflerin yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanım mecburiyeti 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayacak. 1 Ocak 2016 tarihinden sonra işe başlayacak mükelleflerin söz konusu cihazları kullanma mecburiyeti, işe başlangıç tarihinden itibaren 30 gün (kalkınmada öncelikli yörelerde 60 gün) içinde geçerli olacak. Düzenleme taslak olduğu için Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.