1 günde güzel işler yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Sayın Mehmet Hadi Tunç ilimize gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu ve açılış programına katıldı.

1 günde güzel işler yapıldı

1 günde güzel işler yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Sayın Mehmet Hadi Tunç ilimize gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu ve açılış programına katıldı.

İlk olarak Valiliğimizi ziyaret ederek Vali Necati Şentürk ile görüşen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Sayın Mehmet Hadi Tunç, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, hayvan varlığı ve besicilikte ülkemizin gelişen illerinin başında Kırşehir’in geldiğini söyledi.

Kırşehir’in büyük hayvan besiciliğinde en hızlı yükselen ve kapasitesini en çok büyüten il olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, “Sahip olduğumuz tarıma elverişli bütün arazileri, meraları ve sulama kaynaklarını en iyi ve etkin bir şekilde kullanarak ülkemizde tarım ve hayvancılığı geliştirip ihracatı artırmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak en büyük amacımızdır. Hayvancılığın gelişmesi adına Bakanlığımızın çeşitli projeleri ve destek sistemleri mevcut. Kırşehir’de son yıllarda hayvancılık konusunda önemli gelişmeler yaşandı. Hayvan varlığıyla ve besicilikte Kırşehir, ülkemizin gelişen illerinden başında geliyor. Mera yetiştiriciliği illeri arasında yer alan Kırşehir’de hayvan alımında %30 hibe desteği veriyoruz. Hayvancılığın yapılması için yem bitkisi desteklerini arttırdık. Yem bitkisi tohumu üretimine %100 destek veriyoruz. Hayvancılık ve ette ihracatı artırmak hedeflerimizin başında geliyor. Bugün katılacağımız koç dağıtım programı, küçükbaş hayvancılığın gelişmesi için önemli bir faaliyettir. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz et entegre tesisi de ilimize hayırlı olsun. Kırşehir’e böyle bir tesisin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Necati Şentürk de, konuşmasında, Kırşehir’in son zamanlarda hayvancılık bakımından ülkemizde adını duyuran bir il haline geldiğini ifade etti

İlimizde gelişen hayvancılık sektörünün sürdürülebilir olmasının önemine değinen Vali Necati Şentürk, “Anadolu toprakları bitkileriyle, iklimiyle hayvancılığa çok müsait. İlimizde hayvancılığı geliştirmek için büyük çabalarımız var. Mera hayvancılığına en uygun hayvan koyundur. Bundan dolayı meralarımızı korumalıyız. Devletimiz hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza gereken desteği vermektedir. Sayın Müsteşarımız da ilimize birçok müjdeyle geldi. Tarım ve hayvancılıkta marka kent olan Kırşehir, gelecekte de marka değerini üstüne koyarak koruyacak; tarım ve hayvancılığın ülkemizdeki merkezi olacaktır.” şeklinde konuştu.

Valilik ziyaretinin ardından Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Salonunda düzenlenen Hayvancılığı Geliştirme Projesi Kapsamında Damızlık Koç Dağıtım Törenine geçildi. Buradaki törende 120 adet koç, çekilişle çiftçilere dağıtıldı.

Daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Vali Necati Şentürk ve beraberindekiler Nidanur Et Entegre Tesisi’nin açılışına geçtiler.

Törende yapılan konuşmalarda Özbağ-Ankara yolu üzerinde işadamı Rasim Kahraman tarafından kurulan ve bugün açılışı gerçekleştirilen Nidanur Et Entegre Tesisinin hayırlı olması temennilerinde bulunuldu. Müsteşar, Vali ve beraberindeki protokol, açılış kurdelesini kestikten sonra tesisin içini gezerek yetkililerden tesiste yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç’un ilimizdeki programına Vali Necati Şentürk, Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, daire müdürleri ile il protokolü eşlik etti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.