121 Koç, üreticiye dağıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından  Kırşehir de 121 üreticiye 121 adet damızlık koç dağıtıldı. 

121 Koç, üreticiye dağıtıldı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
13 Temmuz 2018 Cuma 09:49

121 Koç, üreticiye dağıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından  Kırşehir de 121 üreticiye 121 adet damızlık koç dağıtıldı. 
Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı Müzayede Salonunda  yapılan damızlık koç dağıtım törenine Vali Yardımcısı Ercan Ateş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürü Kenan Şahin, Koyun  ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Doğan, Damızlık  Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik ve çok sayıda üretici katıldı.
Damızlık Koç dağıtım töreninde konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürü Kenan Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında 121 üreticiye %75 hibe destekli 121 adet damızlık koç  dağıtıklarını söyledi.  
İl Müdürü Şahin; “İlimizin 198.000 büyükbaş,  227.000 küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. İlimizin çayır mera alanı ise 131.161 ha  dır. İlimiz hayvancılığı gelişmekte olup hızlı bir şekilde modern özellikle büyükbaş besi işletmeleri kurulmaktadır.Küçükbaş hayvancılığımızda büyüyüp gelişmeye müsait olup yapılan bu tip projelerimiz ile bu gelişeme katkı sağlamaktayız.
    İlimizde 2013 yılından beri devam etmekte olan Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma projesi kapsamında 5 yılda toplam362.600  TL bütçe ile  369 adet damızlık koç dağıtılmıştır. Proje kapsam alnında ve  talimat gereği koç dağıtımı yapılan yetiştiricilerimizden minimum koçun bedelini %25’i alınmakta , kalan kısım ise bakanlığımızın  proje bütçesinden  hibe olarak karşılanmaktadır. Bu yılda 120.000 TL’lik bütçe ile İlimiz de bulunan  Malya Tarım İşletmesinden temin edilen 121 adet Akkaraman ırkı damızlık koçun dağıtımı  bugün yapmış olduk. Proje sayesinde  ilimiz koyunlarında kaliteli damızlık koç kullanarak verimliliği arttırmak,  ayrıca sürülerde kullanılan damızlık koçları değiştirerek sürüde akrabalık oranını düşürerek bu şekilde oluşabilecek verim kayıplarının önüne geçmek amaçlanmaktadır.
   Bu proje dışında ilimizde Anaç Koyun-Keçi , Anaç Sığır ,Süt Teşvik ve Buzağı gibi desteklemelerle de 2017 yılında 18.364.917 TL desteklemede hayvancılık ile uğraşan yetiştiricilerimize dağıtılmıştır. Ekonomik kalkınmanın ana nedenlerinden bir tanesi  olan tarım ve hayvancılık alanın da  vatandaşlarımız yatırım yaparlarsa hem kendileri, hem de ülkemiz kazanacaktır. Tarım ve Hayvancılık da  2018 de de desteklemeler artarak devam emektedir.Tarım ve Hayvancılık konusunda biz herkese ücretsiz danışmanlık yapmaya hazırız” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.