15 Temmuz'un bıraktığı izler...

15 Temmuz darbe girişimi yalnızca siyasi ve hukuki boyutuyla değil, toplumsal boyutuyla da değerlendirilmesi gereken bir konudur.

15 Temmuz'un bıraktığı izler...

15 Temmuz'un bıraktığı izler...

15 Temmuz darbe girişimi yalnızca siyasi ve hukuki boyutuyla değil, toplumsal boyutuyla da değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bu konunun sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların toplumsal hafızada bıraktığı izlere bakmak ve bunların analizini doğru bir şekilde yapmak bir vatandaş olarak hepimizin boynunun borcudur. 
Türk Milleti’nin karakterinde; demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık vardır. Bizdeki bu demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık aşkına kim laf söylemeye kalkarsa, işte o zaman 15 Temmuz’da olduğu gibi o sert yüzümüzü tekrardan görmesi kaçınılmaz olacaktır. 
Darbe girişiminde bulunan vatan hainleri, bu milletin toptan, tüfekten, tanktan, uçaktan korkacağını zannettiler ama ne oldu Türk Milleti vücudunu o kurşunlara siper etti. Bu hain sürüsü; ekmeğini yediği, suyunu içtiği bu aziz vatanın kahraman evlatlarının sahip olduğu vatan sevgisi, bayrak aşkı, özgürlük, bağımsızlık gibi değerlere sahip olmadıkları ve herkesi de kendileri gibi zannettikleri için, hain emellerini gerçekleştirebileceklerini zannettiler. Ancak içinde vatan ve bayrak aşkı, karakterinde bağımsızlık pınarı çağlayan birçok vatansever insanımız canlarını vatan için, demokrasi için feda ederek şehitlik mertebesine erişti, birçoğu da gazi oldu. Tabi ki burada her şey bitmiş değil, bırakılan bu izler öyle kolay kolay silinmez. Biz Türk Milleti olarak kin ve nefretimizi bu vatan hainlerinin üzerine kusmazsak o yaraları hiçbir zaman kapatamayız ve yaşamayı kendimize haram kılarız. 
Bu millet demokrasinin nasıl korunacağını 15 Temmuz’da bütün dünyaya göstermiştir. Milli iradeyi hiçe sayanlar bir şeyi hesaba katmadı: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. 
Bayrağımızı indirtmeyelim, ezanımızı hiçbir zaman dindirtmeyelim. Herkes gönlünü ferah tutsun, bu millet ne çok badireler atlattı. Kardeşi kardeşe kırdıracak şeytanlarla işimiz olmaz. Vatan hainlerine, şu ufacık alemde bir tek kendi yaşama biçiminin doğruluğuna inanan cahil cühelaya, sevgi ve saygı yoksunlarına lanet olsun. Biliyoruz ki 2016 yılı ülkemizde çok zor geçse de hatta akıllardan hiç çıkmasa da burada unutulmaması gereken; bu milletin canı pahasına vatanına ve milletine sahip çıkması, milli birliği ve beraberliği ortaya koymasıdır. Tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak inancıyla aynı çatı altında kardeşçe yaşamanın hayati bir öneme sahip olduğu aşikârdır. Artık kendimizi düşünmekten vazgeçip gelecek nesil için bu vatana, bu bayrağa canımız pahasına sahip çıkmalıyız. Yoksa olacak şeyleri biz görmesek de çocuklarımız nasıl görür orasını da artık Allah bilir. Her şey vatan için.  Bu vesileyle şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Kalın sağlıcakla.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.