24 Aralık 1919 ve 24 Aralık 2019

Bu tarih çok önemli. Bana göre... Bu tarih, sıradan bir gün. Kimilerine göre!!!

24 Aralık 1919 ve 24 Aralık 2019
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
24 Aralık 2019 Salı 12:45

24 Aralık 1919 ve 24 Aralık 2019

Bu tarih çok önemli. Bana göre... Bu tarih, sıradan bir gün. Kimilerine göre!!!

Yaşadığımız bir akıl tutulması değil... Bir vicdan tutulması!

Amacım şeamet (uğursuzluk) tellallığı yapmak değil. Ben Demokratik, Laik, Çağdaş, Hukukun üstünlüğünü şiar edinmiş, Cumhuriyetle yönetilen bir ülkede yaşamak istiyorum. Benim refah payımdan beslenen, tepemde bir padişah ve avanesini istemiyorum. Çünkü bu ülkenin kuruluş felsefesinde bu var. Beğenmeyenler. Bize İslam'ın ağırlaştırılmış karanlık çağ doktrinini enjekte etmeye uğraşanlar. Çağ artığı imamlar, Arap ülkelerinin anlayış ve doktirinlerini bu millete zorlayanların amaçlarında cehaletten beslenme vardır.

Eğitimdir ki bir ulusu hür ve bağımsız kılar. Köy okullarını kapatarak, köyleri imamlara terk eden anlayışın, aydınlıktan korkması kendilerinin kabusu ve sonudur. Bunu çok iyi bilirler. Bunun içindir ki, Türkiye’yi kara cübbelinin karanlık düşüncelerine oyuncak edilmiş piyonlarca aklın reddediği 1500 yıl geriye taşımak onlara bu dünyanın tüm konforunu lüksünü açacağı kesindir. Bunun içindir ki,onlar; ‘aklı ve müsbet ilmi’ kabul etmezler.

Bundan 100 yıl önceki düşünce.Bundan 100 yıl sonraki düşünce.

Mustafa Kemal ve heyeti, İç Anadolu Bozkırında makûs talihini bir türlü yenememiş. Sofiler şehri olmuş. Osmanlı’ya asker yetiştirmiş. Sancak olmuş. Sancağa bağlanmış. Yoksul ve çıplak kara Türkmenlerin yaşadığı bu şehre doğru yola çıkmıştı. Tarih 24 Aralık 1919

Yevmu’l-Erbi‘ā Kırşehri…

Hicri takvim; ‘1 Rebîulâhir 1338 Yevmu’l-Erbi‘ā’ göstermektedir. 26 Aralık 1925'te miladi takvimin kabul edilip, alaturka saat yerine Batı'da kullanılan alafranga saatin kabul edilmesiyle birlikte bu tarih ‘24 Aralık 1919 Çarşamba’ günü olacaktır. (Yevmu’l-Erbi‘ā’ Çarşamba)…

Mustafa Kemal vetemsili heyeti ile Kırşehir’de dir. Kılıççı köprüsünden sırtlarından arabasından iner, halkın arasına karışır, yağmur altında Kırşehir’in çamur deryası sokaklarından içlere doğru yürür. Halkın tezahüratı, O’nu boş bir arsanın üzerinde bir kaya üzerine çıkıp halka hitap etmeye zorlar. Çok kısa konuşur. Ayakları çıplak ve yoksul insanlar. Çocuk ve kadınların hali çok üzmüştür kendisini. Taşın üzerinden iner, Kapıcı camiine doğru yürür. Halk arkasından ayrılmaz.

Yıllar sonra Mustafa Kemal’in yürüdüğü o yola, Mustafa Kemal Atatürk’ün soyadı verilir. “ATATÜRK” caddesi. Aynı isim Kaman ilçesinde ana caddeye de verilmiştir. Ancak Kaman bu yüce ismi silmiş, yerine “Türkler rüşvetçidir” diye hakaret eden Japon prensinin ismini vermekte bir beis görmemiştir. Kaman geçen onca yıllara rağmen bu kara lekeyi ortadan kaldırmamıştır.

Cumhuriyet ilan edilmiştir. Nüfusun okuryazar oranı %3’tür. Bu oran kadın nüfusunda %0001’dir. Türkiye’nin genelinde eğitim seferberliği başlamıştır.

Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. Mustafa Kemal Atatürk.

Yıl 1929 Kırşehir valisi Nazım beydir.Nazım beyin önderliğinde bir heyet, Mustafa Kemal’in; Yenice mahallede halk ile kucaklaştığı arsaya 3 derslikli bir okul yapma kararı alır. Çok kısa bir sürede bu arsaya 3 derslikli kerpiç bir ilkokul yaparlar. Okula önce,“Cumhuriyet”, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını çağrıştırması için “Gazi” adı verilir.

O günlerde Kırşehir valiliğince haftada bir gün yayınlanan yerel bir gazete var. Gazete adı;  “Kırşehir Resmi Gazete” Haftada bir gün arkalı önlü iki sayfa olarak yayınlanan ve sadece 100 adet basılan bu gazete o günün şartlarına göre siyah beyaz ve onlarca kelime, harf hatası olmasına rağmen; dolu, dolu şirin siyasi yerel bir gazete olarak çıkmakta. (Bu gazetenin10 Kânunusani (Kasım) 1929 tarihli sayısı bende.)

10 Kânunusani 1929 tarihli Gazetenin birinci sayfası…  Kırşehri valisi Nazım Bey Yenice mahallede halk tarafından kerpiçten yapılan 3 derslikli İlkokul binasının açılışı için Mustafa Kemal Atatürk’e telgraf çekilir. Telgraf ve telgrafa gelen cevap “Kırşehir Resmi Gazete” manşetinden baskıya alınır.  O gazetedeki metnin kelime ve harflerine dokunulmamıştır.

‘Gazi İlk mektebinin açılışı…

Millet mekteplerinin küşadı münasebetiyle Reisicumhur hazretlerine vali beyefendi tarafından keşide edilen telgraf sureti.’

Reisicümhur hazretlerine. Eseri irşatları bulunan millet mektepleri büyük bir şevk ve gururla vilayetin her tarafında küşat olundu. Bütün halk büyük bir sevinçle açtığınız bu nurlu irfan tarîkına koşmaktadırlar. Kalplerinden taşan hissi şükran ve minnetlerinin huzuru devletlerine is’adı temenniyatında bulunduklarını tazımatı mahsusamla arzeylerim efendim hazretleri. Kırşehir Valisi Nazım’.
Mustafa Kemal tarafından Telgrafa verilen cevabı metin.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.