banner245

240 yıllık firmaya “AHİLİK BERATI” verildi

İstanbul Pendik’te Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) organizasyonunda, Ünal Kaya’nın sunum ve koordinatörlüğünde gerçekleşen Ahilik Kutlamaları, mesleğinde AHİLİĞİ temsil eden yılların firmalarına ve meslek erbaplarına AHİLİK BERATI verildi. Programa Kırşehirli hemşehrimiz Berber Ercan Buyruk’da Çırağına oğul nasihatinde bulundu.

240 yıllık firmaya “AHİLİK BERATI” verildi

240 yıllık firmaya “AHİLİK BERATI” verildi


İstanbul Pendik’te Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) organizasyonunda, Ünal Kaya’nın sunum ve koordinatörlüğünde  gerçekleşen Ahilik Kutlamaları, mesleğinde AHİLİĞİ temsil eden yılların firmalarına ve meslek erbaplarına AHİLİK BERATI verildi. Programa Kırşehirli hemşehrimiz Berber Ercan Buyruk’da Çırağına oğul nasihatinde bulundu.
Ahisiad Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Dünya Kırşehirliler  Derneği Koordinasyon Başkanı Ünal Kaya, basına yaptığı açıklamada,  “Ahilik bir sembol veya bir isim değildir.Ahilik bizim özümüz, yaşam felsefemizdir.Ahlakı, Kültürel değerler ve Ticari hayatın kanunudur. Hollanda’da yaşadığım dönemde Ahilik ile alakalı bir Profesör ile sohbet etme şansımız oldu ve Ahilik hakkında ciddi çalışmaları vardı.Hollanda’dan döneli 8 sene oldu.Kırşehir’e varıp Ahilik konulu konuşmalarımızda arkadaşlarımızın bana söyledikleri şuydu; Hollandalı bir Profesörün Kırşehir’e gelip Ahilik konusunu araştırdığını söylediler.Geçen zaman 10 yıl gibi bir süre, Avrupa da Euro’dan sonra yaşadığı ekonomik krizden çıkarak tekrar ticari hayata dönmesini arayan Hollandalı profesörün çabalarını görüyoruz.Halbuki Selçuklu ve Osmanlı’da kullanılan Ahilik ve Lonca modelleri şimdiki hayata adapte edip günün şartlarına göre hayata enjekte edilmesi lazım” dedi.
AHİSİAD Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin organizasyonunda gerçekleşecek olan Pendik Ahilik Kutlama programına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Ticaret il Müdürlüğü, T.C İçişleri Bakanlığı Pendik Kaymakamlığı, Pendik Belediye Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Pendik Müftülüğü, Pendik Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Pendik Maltepe Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Pendik Markalar Beraberliği Derneği, Gebze Harem Minibüsçüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile birlikte düzenlenen “AHİLİK KUTLAMALARI” programına, Kars Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, Pendik Kaymakamı Osman Tunç, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk, Pendik Emniyet Müdürü Ahmet Irmak, Pendik İlçe Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Prof. Dr. Turgut Tok,Dünya Kırşehirliler Derneği Koordinasyon Başkanı Ünal Kaya, Kırşehir Öyder Dernek Başkanı Seyfi Yıldız, Nevşehir Tepeköy Dernek Başkanı Sefer Aslanhan, Gebze Harem Minibüsçüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Ramis Yılmaz, Kırşehir Ayder Yönetim Kurulu üyeleri, Birim Müdürleri, Esnaf Odaları temsilcileri, Penmab yönetim Kurulu üyeleri, Ahisiad üyeleri ve vatandaşların katıldığı programa ilgi yağışlı havaya rağmen yoğundu.
Vatandaşa Ahi Pilavı İkram edildi
Ahi Pilavı, Osmanlı Şerbeti ve Macun ikramlarının yapıldığı programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.Mehteran Takımı birbirinden güzel eserleri söylerken adeta vatandaşı büyülediler.
Türkün Töresi Örs Dövüldü
Türkün Töresi, sanayinin ilk kaynağı olan demir dövme ile program başladı.Örsün başına Pendik Kaymakamı Osman Tunç ve AHİSİAD Genel Başkanı İbrahim Çam geçerek “Ya Allah Ya Bismillah” diyerek, TÜRKÜN Töresi Ahiliğin geleneğini yaşattılar.AHİSİAD Bir Proje Derneğidir
Programın açılış konuşmasını Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSİAD) Genel Başkanı İbrahim Çam yaptı.Konuşmasında, AHİSİAD derneğinin ahilik teşkilatı mirasını bugünkü esnaf ve sanayiciye hatırlatmak üzere yola çıktığını belirterek, "AHSİAD, tamamen proje derneğidir, hamasi söylemlerden uzaktır, sonuç alma amacındadır.Önceden söz senetti, söz namustu, şimdi ticarette söz çek olmuştur.Bu sebeple son 6 ayda 40.000 çek yazılmıştır.Buda demektir ki  her verilen söz tutulmuyor çekler ödenmiyor, çek kavramı namustu ödenmediği zaman namus ayaklar altına alınmıştır demektir.Bu nedenle ahlaklı ve edepli ticaret yapmak zorundayız.Günümüzde maalesef bu değerler kalmamıştır.İşte AHİSİAD tam bu zamanda ortaya çıkarak omuzlarına ağır bir yük yüklemiştir.Bizde bu durumun farkında olarak çalışmalarımızı yapıyoruz”  dedi.
Ahilik Meslek Anlamında Ortaya Konulmuş Bir Çabadır
Pendik Kaymakamı Osman Tunç, ahiliğin mesleki anlamda ortaya konulmuş bir çaba olduğunu ifade ederek, "Kurumsallaşmış, hayata geçmiş, ete kemiğe bürünmüş çaba, gayret ve meslek örgütü şeklinde ortaya çıkmış, çok özel kuralları olan olağanüstü bir örgüt. Bugün de bunu yaşatmaya çalışan arkadaşlarımız buradalar." değerlendirmelerinde bulundu.
Ahilik Teşkilatını Modern Dünya ile Birleştirerek Yeniden Kurabiliriz
Ahilik alanında çalışmaları ve araştırmaları olan Denizli Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Turgut TOK, Ahilik hakkında bir konuşma yaptı.Konuşmasında“Ahilik  teşkilatını modern dünya ile birleştirerek yeniden kurabiliriz. Avrupa’da bunun örnekleri var. Avrupada bazı ülkeler uyguluyor, Çin uyguluyor ve sanayide geldiği yerlere bakın.Bizler Ahilik teşkilatının bugünkü konumda, bugünün şartlarına göre kurup uygulayabiliriz.Ahisiad, bu konuda üzerine büyük yükler almıştır; farkındayız.Böylesi kurulum amacı proje ve uygulama olan derneklerimizin her zaman yanındayız. Ahilik hakkında yapılabilecek ne varsa bende orda olmaya çalışıyorum” dedi.
Babası Ustalığa Yükselen oğluna Şed Kuşattı
1911’den bugüne kuyumculuk mesleğinde 1 asırlık zaman içinde, 5 kuşaktır bu mesleği icra eden İstanbul’un sevilen esnaflarından Yaşar Halıcı, Mustafa Akkaya ve Sadrettin Sanlı şahitliğinde oğlu Selim Halıcı’ya ŞedKuşattı.usta ve şahitlerin elini öpen Selim Halıcı’nın “AHİLİK BERATINI” okuyarak Prof.Dr. Turgut TOK hoca takdim etti.Ercan Buyruk Asırlık Malzemeleriyle Sembolik AHİ TIRAŞI yaptı
Dünya Guinnes Rekortmeni ve Saç tasarım şampıyonu  Ercan Buyruk asırlık tıraş malzemeleriyle sembolik tıraş yaptı.Çırağına ile öğütler verdi ”Ey oğul bilesin ki!... bizim mesleğimiz kıldan ince, kılıçtan keskindir, Pirimiz Selman-i Pak Hazretlerinden, Ahi Evran-ı Veli’nin yolunda mesleğimizi icra ediyoruz.Ey oğul !... Bu koltuklara Fatih Sultan Mehmet Hanlarında oturacağını unutmayasın, ona göre bu koltuğa oturan herkese itaatli olasın” dedi.Kafaya işlediği Osmanlı Tuğralı Çerçeveli resmi AHİSİAD Genel Başkanı İbrahim Çam’a, Ahi Evran-ı Veli’nin çerçeveli resminde Pendik Kaymakamı Osman Tunç’a hediye etti.
240 Yıllık Firmaya “AHİLİK BERATI” takdim edildi
1877 yılında kurulan HACI BEKİR LOKUMCUSU adına Ali Sayver’e, 1945 yılında kurulan 71 yıldır faaliyet gösteren TİBET HOLDİNG A.Ş adına Faruk Yıldız’a, 1985 yılında kurulan 30 yıldır faaliyet gösteren GURBETÇİLER PLASTİK SAN. VE TİC. A.Ş adına Erol KÖSTEK’e, 50 yıllık cam üfleme ve işleme ustalığı yapan Cafer Tercan’a, 30 yıldır Taş İşleme Ustalığı yapan Murat Yeşil’e, 40 yıllık Deri imalat ve tamirciliği yapan Muharrem Durmuş’a,50 yıldır  Kundura imalatı ve tamirciliği yapan İbrahim Sapan’a, 30 yıldır Terzilik yapan Nuran Çetin’e, 30 yıldır Kebapçılık mesleğini icra eden Kemal Öz’e, 28 yıldır Berberlik yapan Ercan Buyruk’a, 23 yıldır toplu taşıma şoförlüğü yapan Recep Yılmaz’a, 44 yıldır Tornacılık ve makine imalatçılığı yapan Fahrettin Aras’a, Meslek Odaları ve kurumlarının şahitliğinde  1880 yılında Hattal Eş Şeyh Mustafa-El Hamidi’ye ye verilen Orijinal berata uygun olarak düzenlenip yukarıda adı geçen meslek erbaplarına“AHİLİK BERATI” verilmiştir.
Programda açılan stant da cam üfleme ustası Cafer Tercan camın nasıl sanata dönüştüğünü yaptığı gösteri ile misafirlere gösterirken, taş işleme ustalığı yapan Murat Yeşil’de yapmış olduğu taş sanatlarını sergiledi.
Programın bitiminde Pendik Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu AHİ DUASI yaptı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.