60 çiftçiye damızlık Koçları teslim edildi

Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresinden  destekli ve Damızlık Koyun Keçi Birliğine üye olan 60 çiftçiye AK Karaman cinsi koç dağıtımı yapıldı.

60 çiftçiye damızlık Koçları teslim edildi

60 çiftçiye damızlık Koçları teslim edildi

Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresinden  destekli ve Damızlık Koyun Keçi Birliğine üye olan 60 çiftçiye AK Karaman cinsi koç dağıtımı yapıldı.

Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Salonunda yapılan koç dağıtım törenine Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, İl Müdürü Kenan Şahin, Malya Tarım İşletmesi Müdürü Kemal Kaymak, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Erol Doğan, İl Genel Meclisi Üyeleri, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri, Damızlık Koyun Keçi Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Müdürlüğü teknik personeli ve çok sayıda çiftçi katıldı. 

“Koç Dağıtımı İle  Koyunculuğu Geliştirmeyi Amaçlıyoruz ”

Koç dağıtım töreninde konuşan Kırşehir  Milletvekili  Mikail Arslan , 60 çiftçimize 60 koç dağıtarak koyunculuğu geliştirmek ve bunun akabinde süt üretimine bağlı süt ve peynir fabrikaları kurulabileceğini ifade etti.
Milletvekili Arslan konuşmasında, “ Bu yıl İl Özel İdaremizden 50.000 Tl destekle 60 çiftçimize 60 koç dağıtıyoruz. Önümüzdeki yıllarda  ise koç dağıtımı sayısını artıracağız. Köy de yaşayan insanların sorunlarına çözüm bulmak bizim temel hedefimiz. Köyde yaşayan insanların köy yaşantılarını kolaylaştırmak ise temel hedefimiz.
Sizler yollar, parklar her şey yapabilirsiniz. Geçimini sağlayacak insanlar imkânlarına kavuşamazsa bunun hiç bir önemi kalmaz. Köyden insanlarımız şehirlere göç etmeye devam ederler. Köyde insanlar yaşamlarını devam ettirilmeli. Köyde yaşamanın farklılığını hissetmeli. Bu sadece hayvancılık politikası açısından değil. Bizim meyve ve sebze üretimi açısından da son derece önemli. Süt üretimi artırılırsa sütümüzü satacak yerler bulabilirsek o zaman süt ve peynir fabrikaları kurabiliriz" diye konuştu. 
Kırşehir Bölgesinin mera hayvancılığı kapsamına alındığını da vurgulayan Milletvekilimiz Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Toplama merkezleri bölge merkezleri oluşturmamız lazım. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Mera hayvancılığı kapsamına alındık. Meralarımızı ıslah ederek kiralayarak önemli tarım ve hayvancılık yatırımları yapma imkanımız var. Özellikle Kızılırmak boylarında seracılığı desteklemek istiyoruz.
Savcılı pompaj sulamasını da yatırım programına bu yıl alabilirsek önümüzdeki yıl bunun çalışmasını başlatacağız ve  28 bin hektar dönümde sulu tarıma geçmiş olma imkanı elde etmiş olacağız. Et Entegre ile çalışma yapıyoruz. Yapabilirsek et süt kurumuna entegre et işleme tesisleri yaptıracağız. Bu yıl Genç Çiftçi Projesinden 130 çiftçimize 30 bin TL hibe olmak üzere yaklaşık 4 Milyon, Geçen  yıl yine Genç Çiftçi Projesinden  128 çiftçimize yaklaşık  4 Milyon olmak üzere toplam 8 Milyon TL, KOP Projesini İlimize kazandırdık. Buradan proje karşılığında hibe desteği veriyoruz. Kırsal Kalkınmada yine proje karşılığında  hibe destekler veriyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından 2016  yılında Kırşehir’imizde  Bitkisel Üretim yapanlara 55.714.371TL,  Hayvancılık yapanlara 15.394.477,01TL ve Kırsal kalkınmada 18.570.766,50-TL olmak üzere  toplam 89.679.614,74-TL destek verildi.  Bu desteklerle Kırşehir hayvancılığın merkezi olacak.”

"Köylüyü köyde istihdam ederek üretimi artırmayı hedefliyoruz"

Diğer yandan koç dağıtım töreninde konuşan İl Müdürümüz Kenan Şahin ise temennilerinin köylüyü köyde istihdam ederek üretimi artırmak olduğunu söyledi.
İl Müdürü Şahin, “Çiftçinin hayali ümittir. İnşallah bu ümitler boşa çıkmaz. 2013 yılından bu yana Damızlık Koyun Keçi Birliği üyelerine koç dağıtıyoruz.  Bu mübarek ay da bu koç dağıtımlarının da bereket olacağına inanıyorum.  Bu yılda koç dağıtımımız mübarek ramazan ayına denk geldi. Burada çiftçilerimize İl Özel İdaremizden destekli  Ak Karaman cinsi  koç dağıtıyoruz. İl Müdürlüğümüze 205 çiftçimiz koç alabilmek için  başvuruda bulundu. Bunlardan   Damızlık Koyun Keçi  Birliğine üye ve şartları tutan 60 çiftçimiz koç almaya hak kazandı.  
Proje ile koyunlarda ıslah yapılması, et ve süt verimliliğinin artırılması ve ırk tazelemesi yapılması hedeflenmiştir. Koç dağıtımına vermiş oldukları desteklerden dolayı Sayın Valimize, Milletvekillerimize, İl Genel Meclisi Üyelerimize, İl Özel İdaremize ve  Damızlık Koyun Keçi Birliğimize sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum   " dedi.

Konuşmaların  ardından çiftçilerin görüş ve önerileri alındı.

Programda 60 çiftçiye AK Karaman cinsi koç dağıtımı yapıldı. Damızlık koçlar İl Özel İdaresinden destekli  ve Malya Tarım İşletmesi alınarak çiftçilere dağıtıldı.

İlimiz ’de 2013 yılında 50, 2014 yılında 31, 2015 yılında 43, 2016 yılında 65, 2017 yılında ise 60 koç dağıtımı yapıldı.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.