66'ncı yılında Ahi Makamı yine Öztürk'e emanet edildi

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi 66. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. 

66'ncı yılında Ahi Makamı yine Öztürk'e emanet edildi
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
20 Ocak 2018 Cumartesi 13:26

66'ncı yılında Ahi Makamı yine Öztürk'e emanet edildi

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi 66. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. 

Kültür Müdürlüğü Salonunda gerçekleşen genel kurula Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, il müdürleri, STK Başkanları ve çok sayıda esnaf-sanatkar katıldı. 
Yaklaşık 2500 üyesi bulunan kredi kefalet kooperatifinen olağan genel kuruluna katılım yüksek olurken; genel kurul öncesi konuşan seçimin tek aday ismi Bahamettin Öztürk, “ Kooperatifler birer demokrasi okuludur. Seçimle göreve gelip, seçimle görevden ayrılma sayesinde toplum ihtiyaçlarına daha kısa sürede cevap verme, insana hizmet konusunda en güzel fırsatları veren kurumlardır.” Kırşehir Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi her zaman için şeffaflığı, Esnaf ve Sanatkarımızın lehine olacak hizmetleri ön planda tutarak ve taleplerine kısa süre içerisinde cevap vererek, esnafımızın sıkıntılarını gidermek adına yoğun çalışma içerisinde olmuştur.
Her geçen günde artan rekabet koşulları ve ekonomik güçlükler nedeniyle ayakta durmaya zorlanan esnafımıza düşük faizli krediler vererek destek olmaya çalıştık.

Kooperatifimiz 2017 yılını gerek yönetim kurulu, gerekse personelinin gayretleri ile bir önceki yıl esnaf ve sanatkâra dağıtmış olduğu toplam kredi miktarının üzerine % 20 katarak 63 Milyon yedi yüz elli bin lira kredi dağıtmış, Üye sayısı 2.162 kişiye çıkarak Bölgesindeki en büyük kooperatifler arasına adını yazdırmıştır.

Muhakkak ki!... bu artışta ülkemiz genelinde kooperatifçiliğin gelişmesi için gecesini gündüzüne katarak çalışan TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir AKGÜL’ ün kredi plasmanımızın arttırılması için sarf ettiği emekler göz ardı edilemeyeceği gibi,  kredi faizlerinin  piyasadaki en düşük faiz miktarı olan % 5  olarak sabitlenmiş olması,  Esnaf ve Sanatkarımızın borçlanmadaki titizliği ve ödemelerinin aksamamasına gösterdiği özenin büyük bir önemi bulunmaktadır.

Kredi çekimindeki kolaylıklar Halk Bankası Kırşehir Şubesi Personelleri ve Kooperatif çalışanlarımızın görevlerini en iyi şekilde yapması ve esnaf ve sanatkarımızın kooperatifimize verdiği destekle gerçekleşmiştir. Hedefimiz yükselen bu grafiğimizi ilerleyen dönemlere taşımak, 1. risk grubuna yükselerek esnafımıza kişi başı 200 bin lira, toplamda ise 100 Milyon lira kredi verebilmektir " dedi. 

' ÖZTÜRK: AHİ MAKAMINDA ÇÖZÜM ODAKLIYIZ. HER ESNAFIMIZA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ '

Öztürk, konuşmasının devamında, " Esnafımıza kooperatif kredileri haricindeki diğer kredi, teşvik ve hibelerden de yararlanmaları için yardımcı olmaktayız. Sorunlarımızı benim de yönetimlerinde bulunduğum üst kuruluşlarımız aracılığı ile gerekli mercilere ulaştırıyor, çözüm üretilmesini istiyoruz.
Yönetim Kurulumuz ve Oda Başkanlarımızla yürütmüş olduğumuz çalışmalar kapsamında;
Emekli esnaflarımızın maaşlarından yapılan kesintilerin kaldırılmasını sağladık.
Basit Usule tabi üyelerimizin vergi yükünün azaltılması amacıyla, yıllık matrahlarına 8.000 Liralık vergi muafiyeti getirilmesini sağladık.
Kooperatifimize kredi borcu olup ödeyemeyen ve takibe düşen üyelerimizin kooperatifimize yapmış oldukları müracaatları kapsamında borçlarının yeniden yapılandırılmasını sağladık.
Bağ-kur  ve SGK prim borcunu düzenli ödeyen üyelerimizin her prim ödemesinde 100 Liralık indirimden yararlanmasını ve bu uygulanmanın uzatılmasını sağladık.
İşini kaybeden esnaflarımızın geçimini bir süre sağlayabilmesi için en az 6 ay süre ile yararlanabileceği AHİLİK FONU'nun kurulmasını sağladık. Ahilik Fonuna son üç yılda toplam 600 gün Ahilik Sigortası Primi ödeyenler yararlanabilecektir.
Kara Listeye düşmesi sebebiyle Devletimizin verdiği hibe, teşvik ve destekler yanı sıra krediye ulaşmakta güçlük çeken esnaflarımızın bu kaynaklara ulaşımlarını kolaylaştırabilmek amacıyla SİCİL AFFI' nın yeniden uygulanmasını sağladık.
2019 Yılı itibari Defter Tasdiklerinin Odalar aracılığı ile yapılmasını sağlayarak, muhasebeciler aracılığı ile alınan farklı tutardaki ücretlerin kaldırılmasını sağladık. 
Tekel Bayii işletmecisi üyelerimizin kapanış saatlerinin uzatılması yönündeki taleplerimiz kabul görmüş, kısa bir zaman içerisinde ilgili yasada düzenlemeler yapılarak yürürlüğe girecektir.
1 ile 3 kişi arasında işçi çalıştıran imalat sektöründeki esnaf ve sanatkârımıza İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığı ile 1 senden 1 benden uygulaması kapsamında yılda 6 maaş ve sigorta primi desteği verilecektir. Çalışan bayanlar için yaş sınırlaması bulunmaz iken erkeklerde 18-35 yaş arasını kapsaması yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir.
Prim borcu nedeniyle emekli olamayan esnaf ve sanatkârımıza düşük faizli kredilerin yolu açılarak ve bağlanacak maaşlarına göre vadeler yapılarak emekli olmaları sağlanacaktır.
Tüm gayretimiz esnafımızın zor gününde yanında ve yardımcı olmaktır.  Bizler elimizden geldiği kadar esnafımıza sahip çıkarak yardım etmeye çalışıyoruz. Bizlere verdiğiniz desteklerle görevimizin başındayız. Allah izin verirse 2017 yılında nasıl hizmet ettiysek, 2018 yılında da daha verimli hizmet için yönetim kurulumuz ve çalışanlarımızla birlikte hareket edeceğiz.
Bu duygu ve düşünceler içerisinde Kooperatifimizin Genel Kurulunun başta Ahi Şehrimiz olmak üzere, esnaf ve sanatkarımıza, üyelerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler; Genel Kurulumuza katılarak, çelenk veya telgraf göndererek bana ve Yönetimime destek veren Esnaf ve Sanatkarımıza, Protokolün değerli üyelerine, Divan Başkanı ve üyelerine, Odalarımızın kıymetli başkan ve yöneticilerine, basınımızın kıymetli temsilcilerine ve misafirlerimize şahsım ve Yönetim Kurulum adına teşekkürlerimi sunuyorum " dedi.
Konuşmaların ardından oylamaya geçildi ve çoğunluğun oyuyla Bahamettin Öztürk tekrar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı seçildi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.