AEÜ'de FTR başarısı...

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdür Vekili Prof. Dr. H. Rana Erdem, Ahi Yurdu Kırşehir Gazetesine Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Merkezinde verilen hizmet hakkında açıklamalarda bulundu.

AEÜ'de FTR başarısı...

AEÜ'de FTR başarısı...

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdür Vekili Prof. Dr. H. Rana Erdem, Kırşehir24'ün kardeş kuruluşu Ahi Yurdu Kırşehir Gazetesine Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Merkezinde verilen hizmetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdür Vekili  Prof. Dr. Hatice Rana Erdem:

“AEÜ Tıp Fakültesinin uzmanlık eğitimi veren ilk kliniğiyiz”

Prof. Dr. Hatice Rana Erdem, “Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinin uzmanlık eğitimi veren ilk kliniği olmaktan ve asistanlık eğitimi için tercih edilen bir yer olmaktan kıvanç duymaktayız” dedi.

Prof. Dr. Rana Erdem: “İltihaplı romatizmal hastalıklara sahip hastaların pek çoğunun tanı, tedavi ve takibi artık FTR Anabilim Dalımızda yapılmaktadır.”

Prof. Dr. Erdem, “FTR Kliniğimizde 38’i yatan hasta ile birlikte günde yaklaşık 250 hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunmaktayız” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Erdem: “Anabilim dalımız kalifiye ekibi ile günden güne çevre illerde de tanınmakta ve kliniğimize çevre illerden   çok ciddi hasta akışı olmaktadır.”


Merkezlerinde birçok hastalığın tedavisini yaptıklarını bildiren Prof. Dr. Hatice Rana Erdem,fiziksel tıp ve rehabilitasyon branşı hakkında Ahi Yurdu Kırşehir Gazetesine şunları bildirdi:

“Fiziksel tıp ve rehabilitasyon branşı temel olarak başta romatizmal hastalıklar olmak üzere hareket sistemi (kas-iskelet) hastalıklarının tanı, konservatif tedavi ve rehabilitasyonuyla uğraşır. Ayrıca tüm diğer sistemlere ait doğumsal ya da edinilmiş hastalıklara bağlı fizyolojik ya da anatomik yetersizliği olan kişilerin, mevcut kapasitelerini en üst düzeye çıkarmak, bağımlılıklarını azaltmak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla rehabilitasyon uygulamaları yapar. Rehabilitasyon uygulamaları bir ekip işidir ve fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi başta fizyoterapistler olmak üzere diğer sağlık çalışanları ile birlikte bu hizmeti gerçekleştirir.”

“Anabilim dalımız asistan alımına başlayarak uzmanlık eğitimi de vermeye başladı”

Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalının 2 Mayıs 2013 tarihinde Ankara’dan 2 öğretim üyesinin atanması ile fiilen kurulduğunu bildiren Prof. Dr. Hatice Rana Erdem, “Fiilen kurulmasından sonra 2 yardımcı doçent alımı ile birlikte öğretim üyesi sayısı 2 profesör 2 yardımcı doçent olmak üzere toplam 4’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı kadrosunda bir FTR uzmanı da bulunmakta ve kliniğimiz hep birlikte ahenk içinde çalışmaktadır. Halen FTR Kliniği Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmekteyim. Anabilim dalımız Nisan 2014 tarihinden itibaren Tıpta Uzmanlık Sınavı ile asistan alımına başlayarak uzmanlık eğitimi de vermeye başladı ve hali hazırda 5 asistanla uzmanlık eğitimine devam ediyoruz. İlk kez asistan kabul edilen bir klinik olmasına rağmen asistanlarımız yüksek TUS puanı ile Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR Anabilim Dalını tercih etmiş ve kazanmışlardır. Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinin uzmanlık eğitimi veren ilk kliniği olmak ve asistanlık eğitimi için tercih edilen bir klinik olmakla kıvanç duymaktayız” açıklamasını yaptı.

Birçok hastalığı tedavi edebiliyorlar

“Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde günde ortalama 200 hastaya ayaktan poliklinik hizmeti veriliyor” diyen Prof. Dr. Erdem, “Poliklinik hastalarımızın çoğunu romatizmal hastalıklara sahip kişiler oluşturmaktadır. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen dejeneratif eklem hastalıkları, miyofasial ağrı sendromu ve fibromiyalji gibi yumuşak doku romatizmaları, romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi iltihabi romatizmal hastalıklar, bel, boyun, sırt ağrıları (bel, boyun fıtığı, faset sendromu vs.),  kemik erimesi (osteoporoz), kas, tendon, sinir yaralanmaları, tuzak nöropatileri en sık tedavi ettiğimiz hastalıklardandır. Ayrıca kırık ve ameliyat sonrası gelişen eklem kontraktürlerinin ortopedik rehabilitasyonu, inmeli ve omurilik yaralanmalı hastaların nörolojik rehabilitasyonu, serebral palsili çocukların pediyatrik rehabilitasyonu ile ilgilenilmektedir” dedi.

Kırşehir’de iltihaplı romatizmal hastalıkların pek çoğu tedavi ediliyor 

Daha önceki yıllarda Ankara, Kayseri gibi büyük şehirlerde takip edilmekte olan iltihaplı romatizmal hastalıklara sahip hastaların pek çoğunun tanı, tedavi ve takibi artık FTR Anabilim Dalında yapıldığını bildiren Erdem, “Böylece hastalarımızın periyodik olarak başka şehirlere gitme külfetinden kurtulmaları sağlanmıştır. Kliniğimizde ayrıca uygun vakalarda girişimsel ağrı tedavi uygulamaları (periferik sinir blokları, kaudal blok vs.) ve botox uygulamaları yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

Erdem: “Ayaktan tedavi uyguladığımız hasta sayıları büyük ölçüde artırılmıştır”

Prof. Dr. Hatice Rana Erdem, Ahi Yurdu Kırşehir Gazetesine açıklamalarına şöyle devam etti:
“Gelişen teknoloji sayesinde tanı ve tedavi yöntemleri gelişmiş ve buna bağlı olarak insan ömrü uzamıştır. Bunların sonucu kronik hastalık ve özürlülük oranı yükselmiş ve dolayısı ile fizik tedavi ve rehabilitasyon branşına olan ihtiyaç giderek artmıştır. Bunun sonucu olarak tedavi randevularımızın uzaması üzerine afiliye çalıştığımız Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetiminin gerçekleştirdiği hizmet alımı sonucu geçtiğimiz 19 Eylül’den itibaren tedavi ekibimiz genişletilmiş ve bu sayede ayaktan tedavi uyguladığımız hasta sayıları büyük ölçüde artırılmıştır.Halen kliniğimizde 38’i yatan hasta olmak üzere günde yaklaşık 250 hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunmaktayız.  Amacımız fizik tedavi ve rehabilitasyona ihtiyacı olan hastalarımızı bekletmeden hemen tedavi programına alabilmektir. Anabilim dalımız kalifiye ekibi ile günden güne çevre illerde de tanınmakta ve kliniğimize başta Ankara, Kırıkkale, Nevşehir olmak üzere çevre illerden de çok ciddi hasta akışı oluyor. 

Kaplıca tedavisi de uygulanıyor

Kırşehir bilindiği üzere termal sular yönünden şanslı bir ilimizdir.Üniversitemiz; bünyesinde kaplıca merkezi bulunduran ülkemizdeki şanslı birkaç  üniversiteden biridir. Hastalarımıza fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yanı sıra kaplıca tedavisi de verilmekte ve bu durum popülaritemizin giderek artmasına katkıda bulunuyor. Halen Sayın Rektörümüzün yakından takip ettikleri üniversitemize ait 100 yataklı Fizik Tedavi Merkezi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu Projesinin inşaatı devam ediyor. Bu merkezimizin tamamlanması ile birlikte yatan hasta sıralarımızdaki yoğunluk da giderilebilecektir. 
Uzun yıllar Ankara’da çalışmış ve pek çok fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğini yakından tanıma fırsatını bulmuş bir hekim olarak FTR Anabilim Dalımızın Türkiye’nin pek çok büyük üniversite ve eğitim ve araştırma hastanelerinden daha yüksek standartta olduğunu mutlulukla ifade edebilirim. 
FTR Anabilim dalımızla aynı mekanda fizyoterapist yetiştiren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu da bulunuyor. Bu okulun müdürlüğünü de vekaleten yürütmekteyim. Okulumuzda 2’si yardımcı doçent, 3’ü öğretim görevlisi olmak üzere genç, dinamik 5 akademisyen mevcuttur. Öğrencilerimiz bu mekanda öğretim elemanlarının gözetiminde eğitim ve öğretimlerini uygulamalı olarak yapıyor ve Kırşehir Halkı’na yapılan hizmete katkıda bulunuyorlar”

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.