Ahi değerleri, miniklere öğretiliyor

Vali İbrahim Akın, ilimizde hayata geçirilen “Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi” tanıtım etkinliğine katıldı.

Ahi değerleri, miniklere öğretiliyor
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
19 Aralık 2018 Çarşamba 10:12

Ahi değerleri, miniklere öğretiliyor

Vali İbrahim Akın, ilimizde hayata geçirilen “Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi” tanıtım etkinliğine katıldı.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Aşık Said Salonunda gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Tuğçe Özer, TRT Seslendirme Müdürü Özgür Karaağaç, projede emeği geçen seslendirme yönetmenleri ve sanatçıları, ilimiz eğitim camiası, öğretmenler ve veliler katıldı.

Programda konuşan Vali İbrahim Akın, ‘Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi’ndeki asıl amacın geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın milli ve ahlaki değerlerimizi öğrenmesi ve tanıması olduğunu söyledi.

Proje kapsamında öğretmen ve veliler tarafından değerler eğitimi içerikli hikâyeler yazılmasının ilimiz eğitimine önemli ölçüde katkılar sunacağını belirten Vali İbrahim Akın, “Ahiliğin temellerinin atıldığı şehir Kırşehir’de, Ahi Evran-ı Veli’nin belirlediği prensipler ülkemizin ve bölgemizin gelişmesine ışık tutmuş, sosyal ve kültürel hayatımıza uzun yıllar yön vermiştir. Bu prensipler doğrultusunda, milli ve manevi değerlerimiz uzun yıllar boyunca hayatını devam ettirerek günümüze kadar ulaşarak geçerliliğini korumaktadır. Teknoloji büyük bir hızla ilerlerken bu yenilikler yaşamımızı önemli ölçüde kolaylaştırırken bir yandan da olumsuz yönleri mevcut. Bu olumsuzluklardan en çok etkilenenler de çocuklarımız oluyor. Doğruluk, dürüstlük, yardımseverlik, paylaşma, kardeşlik gibi Ahilik değerleri kültürümüzün temelinde vardır. Bu değerleri, çocuklarımıza aşılamak, onları yaşadığımız dönemin olumsuzluklarından uzaklaştırmak bizler için temel vazifelerdendir. ‘Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor Projesi’ de buna örnek gösterilebilecek en güzel çalışmalardan bir tanesidir. Öğrencilerimize hem değerlerimizi öğretmek, hem de okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla bir araya gelen öğretmen ve velilerimizin ortaya koyduğu bu fikir, ilimiz sınırlarını aşmış, ulusal bir boyut kazanmıştır. İnanıyorum ki bu çalışma, çocuklarımızın değerlerimizi öğrenmesinde önemli bir kaynak, önemli bir yol gösterici olacaktır.” dedi.

Yapılan diğer konuşmaların ardından projeyle ilgili tanıtım videosunun izlenmesi ve örnek bir hikaye dinletisi ile devam eden program, Vali tarafından projede hikayelerin yazılmasında, seslendirilmesinde, basılmasında ve dağıtılmasında emeği geçenlere plaket verilmesi ile sona erdi.

Yazılan 10 hikaye isimleri ise şöyle: 

1- Beyaz Yuvarlak Taş

2- Arı Vızvız'ın Mahcubiyeti

3- Birlikten Kuvvet Doğar

4- Meraklı Tavşan Tati

5- Gülen Yüz Çizelgesi

6- Kırşehir'de Ahiliği Öğreniyorum

7- Mevlana'nın Değerlerini Anlamak

8- Kurallar Bizim İçin

9- Çufçufa Binmeyen Kalmasın

10- Tekir'in Zaferi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.