Ahi esnafı, Bankalara isyan etti

Başkan Öztürk: Bankalar, zor gün dostu değil ve eksper raporları tam anlamıyla esnafın malını mülkünü ele geçirme adına düşük yapılıyor

Ahi esnafı, Bankalara isyan etti

Ahi esnafı, Bankalara isyan etti
Başkan Öztürk: Bankalar, zor gün dostu değil ve eksper raporları tam anlamıyla esnafın malını mülkünü ele geçirme adına düşük yapılıyorKırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, bankalara yönelik sert konuştu ve bazı bankaların darbeye çanak tutarcasına esnafın malına mülküne göz koyduğunu, faizin faizini alarak esnafı zora soktuğu kaydetti. 

BANKALAR, FAİZİN FAZİNİ İŞLETİYOR

Esnaf ve KOBİ'ler için bankaların çok önemli olduğunu belirten KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk,  " Esnafımızın büyük kesimi, ticaret büyük çoğunluğunu bankalar üzerinden yapmaktadır, dolayısıyla bankalar ile reel sektör etle tırnak gibidirler. Biri olmadan diğerinin önemi olmaz. Ancak bazı bankalar temerrüde düşen borçlar için faizin faizini işleterek alacağını katlarken, ödeme güçlüğüne düşen esnaf ve KOBİ'ler ya dükkanını satmak zorunda kalıyor ya da bankaya teminat gösterdiği varlıklarının yok pahasına elden çıkarılmasına neden olunuyor. 

ESNAFLAR, BANKALARIN BORÇ SARMALINDA

Öztürk konuşmasının devamında, " Şayet uygunsuz ve ticari kurallar ile bağdaşmayan bankacılık yapılıyorsa bunlara müsaade edilmemeli. Bankacılık sektöründe esnaf ve KOBİ'leri faiz sarmalına sararak onları adeta ömür boyu borç ödemeye mahkum eden yani tefecilik zihniyetiyle çalışan bankalar istemiyoruz. Bankalara borcu bulunan esnaf ve KOBİ'ler üstte şenlik yapılan bir geminin altında kırbaçlanan kürekçiler gibi olmamalı. Bazı bankaların alacaklarını tahsil edebilmek için bu kadarına pes yani dedirten uygulamaları var. Örneğin; esnaf dükkanı kapatmamak için hesabının bulunduğu bankaya oğlunu gönderip para yatırmak istese dahi ondan bile kesinti yapıyorlar. Böyle saçma bir şey olabilir mi? Ayrıca borcu borçla ödemenin adı borç sarmalıdır. Esnaf ve KOBİ'ler bu sarmalın içine girmiştir. Kazancı borcunu ödemeye yetmeyen esnaf borcu borçla çevirmeye başladı. Hizmet gelirlerini sürekli artıran bankalar neredeyse gişede para bozdurandan bile kesinti yapacak hale geldiler"  dedi. 

TEFECİ BANKALAR İSTEMİYORUZ

KESOB Başkanı Öztürk; "Bankalar güneşli havada verdikleri şemsiyeyi yağmurlu havada geri istememeli. Bunun örneklerini son iki yıldır Kırşehir'imizde fazlasıyla gördük. Şehrimizde istihdam sağlayan bazı firmaların sırasıyla zor günler yaşadıklarını gördük, bu firmalarımızın zor günlerinde bazı bankalarca borcunu kapatalım sana yeni krediler açalım denilerek ellerindeki son sermayelerin toplandığını ve söz verilmesine rağmen yeni kredilerin kullandırılmadığını gördük. Sadece acımasız tefeci kuralları ile çalışan bankalar istemiyoruz. Banka kazanırken esnaf ve KOBİ'ler kaybetmemeli. Biz, kazan kazan modeliyle çalışan bir Türk bankacılığı arzu ediyoruz. Esnafımızı zora sokacak şekilde çalışmalarına devam edecek olan Bankaları tek tek ifşa edeceğiz " dedi. 


' EKSPER ŞİRKETLERİ BANKALARA ÇALIŞIYOR. KREDİ İSTEYEN ESNAFIN MALI YOK PAHASINA İPOTEK ALINARAK FETÖ ÖRGÜTÜ GİBİ ESNAFIN MALINA ÇÖKÜYORLAR. 10 LİRA VERMEK İÇİN 100 LİRALIK MAL ALIYORLAR. 100 LİRALIK MALI DA 20 LİRA GÖSTERİYORLAR '


Başkan Öztürk, bazı bankaların da eksper yani gayrimenkul değerleme şirketleri aracılığıyla milletin, esnafın 100 liralık malına 20 lira değer biçerek, resmen banka adına esnafın ve milletin malına çöktüğünü kaydeden Başkan Öztürk, " Bu konu çok önemli. Bankalar, bu dönemde sanki hükümete muhalif gibi hareket ederek kendilerinin bulduğu eksper firmalarına talimat verip, esnafa kredi vermek için gerekli ipotekleri almak için çeşitli hülleler yapıyorlar. Bankaların talimatı ile hareket eden bu şirketler, esnafımızın ve vatandaşlarımızın 100 liralık malına 20 lira değer biçip, bu ekonomik kriz ortamında adeta milletin malına çöküyorlar. Tefeciyi ve millet düşmanlarını, esnaf düşmanını uzakta aramaya gerek yok. Şu anda Kırşehir'de ve Türkiye'nin her yerinde esnaflarımızın ipotek gösterdikleri evlerine ve arsalarına eksper şirketleri aracılığıyla resmen el konulup, çökülüyor. 100 liralık malı 20 liraya ipotek alıp, 10 lira kredi veriyorlar. Bu bankaları ve şirketleri de teşhir edip, BİMER VE CİMER'e yazacağız. Milletin malına nasıl çöküyorlar bir bir anlatacağız " dedi. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.