Ahilik Haftası kutlamaları başladı

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen "Ahilik Haftası" etkinleri tören ile başladı.

Ahilik Haftası kutlamaları başladı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
19 Eylül 2017 Salı 13:34

Ahilik Haftası kutlamaları başladı

Kurduğu Ahilik Teşkilatı ile sosyal hayatımızı düzenleyen Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen "Ahilik Haftası" etkinleri tören ile başladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde kutlanan 30. Ahilik Haftası kutlamaları kortej yürüyüşü ile başladı. Askerlik Şubesi önünden başlayıp Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ne kadar devam yürüyüşe Vali Necati Şentürk, Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki açılış programında konuşan Vali Necati Şentürk, en büyük medeniyet projesinin Ahilik olduğunu söyledi.

Cömertlik ve dürüstlük konularına Ahilerin çok önem verdiğini belirten Vali Necati Şentürk, “Kendi karnı açken, kendi muhtaçken elindekini bir başka muhtaca verirler. Sevdiği şeylerden Allah rızası için bir başkasına da verirler, onlarla paylaşırlar. Ahilerde cömertlik ve kul hakkı çok önemlidir. Ahilerin sofraları açık, kapıları açıktır. Can ve mal kardeşliği, ortaklaşa üretim ve tüketim, birlikte yaşama ilkeleri, sosyallik, eğitim hepsi Ahiliğin önem verdiği konulardır. Bu tarihten yüzyıllar önce Ahiler bu ilkeleri bu topraklarda hayata geçirmişler. Ahilik medeniyetlerin tohumudur. Gönül coğrafyamıza kök salan Ahiliği ilimizde kutlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bu düşüncelerle 30. Ahilik Haftası’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Milletvekili Mikail Arslan da konuşmasında, “Ahilik Haftası kutlamaları ilimizde çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlanacak. Bu hafta Kırşehir için özel günler. Bütün Kırşehirli hemşerilerimi ve esnaflarımızı etkinliklere katılmaya davet ediyorum. Biz bu değerlerimize sahip çıkacağız ki dünya üzerinde tanıtılsın. Ahilik Kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere de aktarmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Ahilik Haftası’nın kutlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Milletvekili Salih Çetinkaya da, “Ahilik Haftası’nın ilimizde coşkulu bir şekilde kutlanmasından dolayı mutluyuz. Ahiliğin başkenti Kırşehir’de Ahilik Haftası’nı layıkıyla kutlayacağımızdan eminim. Şanla şerefle dolu geçmişimizi unutursak ileriye gidemeyiz. Kırşehir’de başlayan Ahilik Haftası günümüzde tüm ülkemizde kutlanıyor. Umarım yakın zamanda bütün dünya ülkelerinde kutlanır. Bu düşüncelerle kardeşlik felsefesi olan Ahilik Haftasını kutluyorum” şeklinde konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi de konuşmasında, “İlkeleri, felsefesi, değerleri zamanın ötesine geçerek bugüne kadar ulaşan Ahi Evran Hazretlerinin kurduğu Ahiliği yaşatmak adına kutlanan Ahilik Haftası vesilesiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ahi Evran-ı Veli, Anadolu’nun Türkleşmesinde çok büyük katkı sağlamıştır. Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur. Esnafta güvenilir, insan hak ve hukukunu uygulayan, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olmayı olmazsa olmaz kabul eden bir anlayıştır Ahilik. Ahilikte sisteminde çıraklar eğitilir, yetiştirilir ve büyük bir usta yapılır. Günümüzde uygar dünyanın yapmaya çalıştığı anlayışı 13. Yüzyılda yaşatan bir yapıdır Ahilik. Ahilikte amaç en kaliteli üretimi toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapabilmektir. Bu çerçevede Ahilik ilkelerinin tanıtılması, esnafımızın bu ilkeleri yaşaması ve yaşatması, bu ilkelerin gelecek nesillere aktarılması bizim asıl görevimizdir” dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise şunları ifade etti: “Ahi Külliyesinin tamamlanması için gayretlerimiz devam ediyor. Ayrıca, kurulacak Ahilik Vakfı da Ahiliğe yeni bir perde açacak. Kırşehir, bütün altyapısı ve bütün dinamikleri ile Ahiliğin başkenti olmaya hazır”

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk’ün de birer konuşma yaptığı program Mehteran Bölüğü konseri ve halk oyunları gösterisinin ardından Dr. Yusuf Ekinci’nin Ahilik ile ilgili verdiği konferans ile sona erdi. Vatandaşlara Ahi Pilavı ve Ahi Helvasının ikram edildiği Ahilik Haftası etkinlikleri, Vali Şentürk'ün Ahi Evran Külliyesinde Akpınar ilçesinin hazırladığı sergiyi gezmesi ile devam etti.

Daha sonra, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk başkanlığındaki esnaf ve sanatkarlar Vali Necati Şentürk’ü ziyaret ettiler.

Ahilik Haftası kutlamaları düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam edecek.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.