banner245

Akaryakıt istasyonları denetlendi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, Kırşehir'deki akaryakıt istasyonları denetlendi.

 Akaryakıt istasyonları denetlendi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, Kırşehir'deki akaryakıt istasyonları denetlendi
02-06 Aralık 2013 tarihleri arasında Kırşehir İli ve İlçelerinde faaliyet gösteren Akaryakıt ve LPG oto gaz istasyonlarında; eş zamanlı Kırşehir'de 5 personel, Amasya, Samsun, Tokat ve Yozgat İl Müdürlüklerinden 9 personel, Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı’ndan 2 personel ve Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü’nden 2 personel olmak üzere; toplam 18 personel ve 6 denetim aracından oluşan 3 ekip ile çapraz denetim yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğundaki 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile yapılan protokol kapsamında 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve 5307 Sayılı LPG Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan denetimlerde; sayaçların damgaları ve hatalı çalışıp çalışmadıkları (miktar ölçümü), yakıtların marker kontrolü ve lisans kontrolleri yapıldı. 
Denetim sonucunda; 79 lisanslı akaryakıt istasyonundan 8 adeti (6 adeti birleşik) kapalı olduğundan 71 adedinde  ve 74 lisanslı LPG oto gaz istasyonundan 11 adeti (6 adeti birleşik) kapalı olduğundan faaliyette olan 63 adedinde olmak üzere toplamda 134 adet akaryakıt ve LPG oto gaz istasyonunda denetim yapıldı. 
Lisans Kontrolü: Faal olan 71 (58 adeti birleşik) akaryakıt ve 63 (58 adeti birleşik) LPG oto gaz istasyonda yapılan lisans kontrolünde tümünün lisanslı olduğu tespit edilerek, 134 adet lisans belgesinin kontrolü yapıldı. 
Marker Kontrolü: Faal olan 71 akaryakıt istasyonunda satışa arz edilen akaryakıtların kaçak olup olmadığının tespiti amacıyla, benzin ve motorin ürünlerinde ulusal marker denetimleri yapılmış olup, 114 adet marker ölçümünün tamamı geçerli çıktı. 
LPG istasyonlarında LPG tüplerine otogaz dolumu yapılıp yapılmadığı ile doluma yarayan aparat bulundurulup bulundurulmadığının kontrolü: 5307 Sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanununa göre oto gaz istasyonlarında LPG tüpü dolumu ve satışı yapılmaması, LPG tüpü dolumuna yarayan hiçbir alet, makine ve teçhizatın istasyon dahilinde bulundurulmaması gerekmektedir. Bu kapsamda faal olan 63 adet LPG oto gaz istasyonunda yapılan denetimlerde, LPG tüpü dolumuna yarayan hiçbir alet, makine ve teçhizatın istasyon dahilinde bulundurulmadığı görüldü. 
Damga Kontrolü: Kırşehir ilindeki faaliyette bulunan istasyonlarda 724 adet akaryakıt sayacı ve 136 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 860 adet sayacın damga süresinin kontrolleri yapılmış olup, 1 adet LPG sayacının damga sökme tutanağını Müdürlüğümüze zamanında teslim edilmediği için 3516 sayılı Ölçüler  ve Ayar Kanununun 15. Maddesinin (c) fıkrasına göre “damga süresi dolmuş ölçü aletini kullanmak” fiilinden dolayı 1.464,00 TL. (bindörtyüzaltmışdört) para cezası uygulandı. 
Miktar Kontrolü: Sayaçlarda yapılan miktar kontrollerinde ise, 378 adet akaryakıt sayacı ve 109 adet LPG sayacı olmak üzere toplam 487 adet sayaç denetlenmiştir. Bu miktar kontrollerinde hepsinin hata payları sınırları dahilinde olduğu tespit edildi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.