Akdeniz, SGK'nın 13 yıllık özetini çıkardı

Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz, Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları çerçevesinde SGK'nın 13 yıllık faaliyetini aktardı.  

Akdeniz, SGK'nın 13 yıllık özetini çıkardı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
15 Mayıs 2019 Çarşamba 11:02

Akdeniz, SGK'nın 13 yıllık özetini çıkardı

Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz, Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları çerçevesinde SGK'nın 13 yıllık faaliyetini aktardı.                                                                             

Akdeniz, yaptığı açıklamasında, " Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan hafta "SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI" olarak kutlanmaya başlanmıştır.
3 kurumun (Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) birleşmesinden oluşan Sosyal Güvenlik Kurumu kuruluş tarihi olan 16.05.2006 tarihinden bu güne kadar reform niteliğinde sayısız hizmet gerçekleştirmiştir. Bunların tamamını tek tek saymak çok zaman alacağı için bu güne kadar yapılan hizmetleri genel olarak maddeler halinde açıklamak istiyorum: 
1.    Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetlerinden Memnuniyet Arttı 
TÜİK Anketi (23 Şubat 2018 tarihli haber bülteni): Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2018 yılı sonuçlarına göre en yüksek memnuniyet oranı; 2018 yılında yüzde asayiş hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; ulaştırma, sağlık ve Sosyal Güvenlik Kurumundan memnuniyet takip etti.
Sosyal Güvenlik Hizmeti Vatandaşın Ayağına Götürüldü
Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya da devam edildi.
2.    E-Devlet Hizmetleri Yaygınlaştırıldı 
Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalında en fazla hizmet sunan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık. E-Devlet Kapısı’nın amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda Kurumumuzun e-Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 105 uygulaması bulunmaktadır. 

3.    Alo-170 Vasıtasıyla Vatandaşlara Hizmet Sunulmaya Devam Edildi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattı 7 farklı şehirde ( Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağımsız firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (%82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmıştır. 
4.    Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesine Yönelik Ziyaretler Gerçekleştirildi
2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın başlatmış olduğu Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında Türkiye genelinde hedef  2019 yılında2,5 milyon ilave istihdam sağlamaktır.
5.    Lise Ve Üniversite Mezunlarına İlave 2 Yıl Sağlık Hizmeti Sağlandı 
6.    25 Yaş Altı Gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları Silindi  
7.    Kısmi Süreli Çalışan Sigortalılarımızın Genel Sağlık Sigortalılık Durumlarına Yönelik Düzenleme Yapıldı 
8.    Er Ve Erbaşların Genel Sağlık Sigortası Kapsamına Alınması Sağlandı  
9.    Genel Sağlık Sigortası Sisteminde Reform Yapılarak Tek Kademe Uygulaması Ve Prim Oranının Düşürülmesi Sağlandı
Aile bireylerinden sadece bir kişi aylık 76,75 TL (2019 yılı İçin) Genel Sağlık Sigortası primi ödeyerek bütün aile bireylerinin sağlık hizmetinden yararlanma imkanı getirildi. 
10.    Birikmiş Borcu Olan Genel Sağlık Sigortalılarına Yönelik Kolaylıklar Sağlandı.
11.    Emekliye Promosyon İmkânı Sağlandı  
12.    Tüm Memur Emeklilerinin 30 Yıl Üstü Hizmet Sürelerine İkramiye Ödenmesi Sağlandı  
13.    Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Ve Sağlık Sistemi (Yupass) Kapsamındaki Ülke Sayısı Artırıldı  
14.    Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadelemiz Kararlılıkla Devam Etti  
15.    Yapılandırmadan Yararlanan Sigortalılara/Hak Sahiplerine Kredi İle Emeklilik İmkânı Sağlandı  
16.    Blokeli Veya Hareketsiz Nitelikte Sigortalı/Emekli Aylık Veya Ödemelerin İadesinde Kolaylık Sağlandı  
17.    Köy Ve Mahalle Muhtarlarının Primleri Devlet Tarafından Ödenmeye Başlandı  
18.    4/B Kapsamındaki (Bağ-Kur) Beş Puanlık İndirim Teşviki Getirildi  
19.    Esnaf Ahilik Sandığı Kurulmasına Yönelik Düzenleme Yapıldı 
20.    Prime Esas Kazanç Üst Sınırı Yükseltildi  
21.    Terör Ve Afet Nedenleriyle İşverenlerin Yükümlülüklerin Ertelenmesi Sağlandı  
22.    İlave 6 Puan Teşvik Uygulaması Kapsamı Genişletildi   
23.    İşverenlerimize Asgari Ücret Desteği Sağlandı 
24.    İşvrenlerimize Prim Erteleme İmkânı Sağlandı 
25.    Kamuda sürekli işçi kadrosuna alınacak alt işveren işçilerinin başvuru, sınav ve güvenlik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağladık.
26.    Teşviklerden Yararlanmaya Yönelik Yeni Düzenleme Yapıldı 
27.    Prim teşviklerinden yararlanan işverenlerimizin şartları sağlayıp sağlamadıklarını elektronik ortamda kontrol etmelerini sağladık.


Asgari ücret desteği ve kısmi prim ertelemelerini, işverenlerin başvurusuna gerek kalmadan sistem üzerinden otomatik gerçekleştirdik.7103 sayılı “Vergi Kanunları İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında Hükümetimizin eylem planında yer alan “Bir Senden Bir Benden” ve “Yeni Nesil Teşviki” olarak adlandırılan iki ayrı prim teşvikinden elektronik ortamda yararlanılmasına yönelik çalışmalar yaptık.
28.    İşverenlerimizin Ve Sigortalılarımızın Prim Borçlarına Yönelik Ödeme Kolaylığı (Yapılandırma) Getirildi  
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU, Ülke nüfusunun %98 ini sosyal güvenlik şemsiyesi altına alan bir kurumdur. Sosyal Güvenlik, vatandaşlarımız için anayasal bir hak olup devletimiz bu hakkı SOSYAL GÜVENLİK KURUMU kanalıyla vatandaşlarımıza kaliteli, adil, şeffaf, güler yüzlü, hızlı ve yerinde hizmet olarak vermeye devam edecektir.
Tüm vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutlar, saygılarımı sunarım " dedi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.