Akdeniz, son yapılanma için uyardı

Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz, SGK'ya borcu olanların 30 Haziran'a kadar borçlarını yapılandırabileceğini söyledi. 

Akdeniz, son yapılanma için uyardı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
13 Haziran 2017 Salı 13:32

Akdeniz, son yapılanma için uyardı

Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz, SGK'ya borcu olanların 30 Haziran'a kadar borçlarını yapılandırabileceğini söyledi. 

Akdeniz, yaptığı yazılı açıklamasında, " 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 27/05/2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.  

Bu kanuna göre;
31/03/2017 tarihinden önceki aylara ait olup, 31/08/2017 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan;
a)    Sigorta primi
b)    İşsizlik sigortası primi,
c)    Sosyal güvenlik destek primi,
d)    İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi
e)    Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi
f)    İdari Para Cezaları
g)    Kurumca tahsil edilen; damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
h)    31 Mart 2017 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi,
borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır.
Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme  sürelerinin bittiği tarihlerden kanunun yayımlandığı 27/5/2017  tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas  alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara  uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i  alacaklarıntahsilinden vazgeçilecektir.
Tüm Borçlular içinmüracaatlar 01.Haziran.2017 tarihinde başlamış olup, SON MÜRACAAT TARİHİ 30.HAZİRAN.2017 tarihidir. 31.Haziran.2017 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze veya Kaman Sosyal Güvenlik Merkezimize müracaat edebilirler.
Yapılandırılan borçlar; peşin veya  6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebilecektir.
Yapılandırılan Borçlar;
-  İl özel idareleri ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar ile 
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve özerk spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüplerince ikişer aylık dönemler halinde azami otuzaltı (36) eşit taksitte ödenebilir. 
- Belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarca yapılandırılan borçlar aylık dönemler halinde azami (144) eşit taksitte ödenebilecektir. 


Borçlarını Yapılandıranlara Sağlanan Avantajlar.
•    Yapılandırma için herhangi bir teminat  istenmeyecek,
•    Tatbik edilen hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak ve buna isabet eden teminatlar iade edilecek,
•    İlk taksit ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alabilecek,
•    Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak
•    Sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanabileceklerdir;
Peşin veya ilk taksit ödeme süresi 31.Ağustos.2017, ikinci taksit ödemesi 31.Ekim.2017 tarihidir.
31.Mayıs.2017 tarihine kadar 6736 Sayılı Kanun Kapsamında yapılandırılıp da ilk taksit ya da peşin seçilmiş olması halinde ödemeyi yapmayanların 6736 sayılı Kanun kapsamındaki yapılandırılmış borçları 7020 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılmayacaktır " dedi. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.