banner245

Algı Berard yöntemi Kırşehir'de...

ALGI İşitsel Algı Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Meral Yücesan tarafından Kırşehir'de açıldı.

Algı Berard yöntemi Kırşehir'de...

ALGI İşitsel Algı Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Meral Yücesan tarafından Kırşehir'de açıldı.

Özellikle dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı gibi önemli sorunların çözümünde etkili bir yöntem olarak Dünya'da büyük ilgi uyandıran bu eğitim, Kırşehir'de Meral Yücesan tarafından verilmeye başlandı. ALGI BERARD yöntemi,  farklı nedenlerden dolayı dikkat eksikliği görülen çocuklarda son derece önemli bir eğitim olarak ortaya çıkarken; erken yaşlarda önlemini alıp öğrencinin öğrenmesini kolaylaştıran bir eğitim sistemi.

' DİKKAT EKSİKLİĞİNE SON VERİLİYOR '

ALGI BERARD eğitiminin okulunu Kırşehir'de açarak faaliyetini sürdüren Meral Yücesan, KırşehirHaber24 Genel Yayın Yönetmeni Alparslan Demirbaş'ın sorularını cevaplarken, aynı zamanda bu sistemin getirisi ve çocuklara faydasını dile getirdi. Yücesan, ailelerin mutlaka bu eğitimden faydalanması gerektiğini belirterek, " Öğretmenler, öğrenciler ve velilerin en fazla şikayet ettiği konulardır DİKKAT EKSİKLİĞİ. Dikkati bir konuya toplayamama, odaklanamama, kontrolsüz konudan uzaklaşma, vb... Bu konuya giriş yaparken, dikkat eksikliğinin, Türkiye’deki öğrenci ve veliler için en temel sorun olduğunun altını özellikle çizmek isterim. Aslında dikkat eksikliği, büyük ölçüde öğrencilik sonrası, yaşamın içinde de bizimle birlikte olduğu için, karşımızdakini dinleyememe, bu nedenle de iletişim kuramama, kırıcı olma gibi durumlara da sıklıkla rastlanmaktadır. Benim, eğitim adına gördüğüm manzara genellikle, öğrenci dersi, veli de çocuğunu gerektiği gibi dinleyemez. Bunun sonucunda da öğrenci dersi, veli de çocuğunu anlayamaz " dedi.

' DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDİR ? '

" Aslında hiperaktivite kaynaklı bir sorun olan dikkat eksikliği; odaklanamama, başladığı bir işi tamamlayamama, uzun süre masada kalıp ders çalışamama, sınıfta ders anında sıkılma, el ve ayaklarla ritim yapma, etrafındakilerle ders anında dahi iletişim kurma ihtiyacı, şeklinde karşımıza çıkar. Dikkat eksikliği sorunu olan öğrenciler üzerinde yaptığım, araştırma ve gözlemlerimde, bazı öğrencilerin sabitlenmiş bir bakış, donmuş bir yüz ifadesiyle, adeta pür dikkat dersi dinliyormuş, pozisyonunda durmalarına rağmen, o anda anlatılan hiçbir şeyi duymadığına tanık oldum. Öğrencilik terminolojisinde “dersten kopma”, yaşamın içinde “kafa dalgınlığı” diye tanımlanan bu durumların hepsi, hangi dönemde yaşanırsa yaşansın sorunlara yol açmaktadır. Dikkat eksikliği yaşayan öğrenci; işlem hatası, optik formda kaydırma, okuma hatası ve okuduğunu aklında tutamama durumu yaşarken; yetişkin insanlar olarak bizler de dikkat eksikliğinin etkisiyle, trafik kazası, kırmızı ışığı fark etmeme, hatalı sollama (mesafeye yoğunlaşamama – sabırsızlık) gibi durumlar yaşarız. Öğrenci ve yetişkinlerin yaşadığı dikkat eksikliğini vermekteki amacımız, ailelerin ve yetişkinlerin, öğrenciyi kendi üzerlerinden hareketle daha iyi anlamasını sağlamaktır "

' DERS ANINDA DİKKAT EKSİKLİĞİ '

Dikkat eksikliği yaşayan öğrenci, öğretmen ders anlatırken zaman zaman dersten kopar ve anlatılanları dinleyemez. Onun bu kopma anlarının etkisiyle de kafada konu bütünlüğü oluşamadığı için, öğrenci konuyu anladığını zannetse dahi, o konunun sorularını çözemez. Peki öğrenci derslerdeki bu kopmalara karşı nasıl bir önlem almalı?

Bunun en pratik, geçerli ve olumlu sonuç alınmasına yol açan yöntemi, anlatılacak olan konuya çalışarak derse gitmektir. Hatta, evde çalışılan konu ile ilgili öğretmene sorulacak sorular hazırlanmaktır. Derse böyle ön hazırlıkla gidilmesi durumunda, öğrenci ders anında dinleyemediği noktaları hemen kendi bilgisi ile kapatarak, konu bütünlüğünün bozulmasını engellemiş olacak ve konuyu da kavrayacak duruma gelecektir. Öğrenci dersi yazarak dinlemeli. Defterini ortadan bir çizgiyle ikiye bölmeli. Sol tarafına öğretmenin yazdırdıklarını, sağ tarafına ise öğretmenin özellikle vurgulayarak anlattığı, önemli noktaları not almalı.
Öğrenci, o günkü dersi eve gidince hemen tekrar etmelidir. Önce defterine çalışarak, o konu ile ilgili soru çözmelidir. Eğer yanlışları çok çıkar ise, daha kapsamlı bir konu anlatımlı kitaba çalışması gerekecektir. Hemen tekrar, dersten sonra 5 saat içerisinde yapılan tekrardır.
Ders anındaki dikkat eksikliğinin yarattığı sorunlara karşı, öğretmenlerin yapması gereken şeylere de özetle değinecek olursak, şunları söyleyebiliriz:

I. Öğretmen mutlaka bir sonraki dersin konusunu öğrencilere bildirmeli ve o konudan ödev verip (çalışma-özet çıkarma) o ödevi de kontrol etmelidir.

II. Öğretmen, öğrenciyi gözlemleyerek ders anlatmalı ve dinlemediğini tespit ettiği öğrenciyi, soru ile derse döndürmeli ve onun dinlemediği anı kapsayan o sorunun yanıtını verip öğrencinin eksiğini kapatmalıdır. Elbette ki öğretmen için bu çok zor olacaktır, ama bir ders boyunca birkaç öğrenciye bu şekilde yaklaşırsa öğrencilerin dersi dinleme gayretini arttırmış olacaktır.

III. Öğretmen, anlatılan konu ile ilgili mutlaka ödev vermeli ve bu ödevi de kontrol etmelidir. Böylece öğrencinin eve gidince dersi tekrar etmesini, eksikliklerini görmesini ve o eksikleri kapatmasını sağlamış olur.

' DERS ÇALIŞMA ANINDA DİKKAT EKSİKLİĞİ '

Öğrenci evde ders çalışırken, bazen kitap okuduğunun dahi farkına varmaz ya da okuduğunu algılayamaz. Sık sık masadan kalkar, masada otursa dahi bir türlü derse başlayamaz. Çalışma odasının dışından gelen her türlü ve her düzeydeki sesten rahatsız olur, konsantre olamaz.

Böyle bir çalışma öğrenciye adeta ızdırap verir. Bu çalışamama ızdırabı da bir süre sonra onun sinirlerini bozar. Bu dışarıdan bakıldığında stres gibi algılanır. Ama bunun stresle de bir ilgisinin olmadığı bilinmelidir.

Peki bu öğrenciler nasıl çalışmalı?


I. Beyni görevlendirerek çalışmalı

 Yani yaptığı çalışmanın sonunda, sözel ise tekrar anlatma, sayısal ise soru çözme görevini vermeli kendisine. Eğer okuduğunu tekrar anlatamıyorsa, anlatmayı başarıncaya kadar o konuya çalışmayı ilke edinmeli ya da sayısal derslerde o soruları çözmeyi başarıncaya kadar o konuya çalışmaya devam edilmelidir. Böylece beyin kendisini öğrenme konusunda zorunlu hisseder ve öğrenci daha dikkatli ve içten gelen bir öğrenme gayreti ile çalışır.

 II. Yazarak çalışmak çözüm mü?

Yazarak çalışmak, çocuğu zaman tek başına çözüm değildir. Çünkü öğrenci yazarken de kafasını başka şeylerle meşgul ederse, sonuç yine okuduğunu anlamama ile eşdeğer olur.
Yazarak çalışırken, öğrenci yazdığı her paragrafı, üzerini kapatıp tekrar etmeyi veya o paragrafta yazılanların ne anlama geldiğini düşünmeyi denemelidir.

III. Eğer öğrencinin dikkatinde çok üst düzeyde bir sorun var ise;
 o zaman, kısa aralıklarla örneğin 5-20, 10-40 gibi zaman dağılımını kullanmalıdır. Peki ne demek 5-20, 10-40? Öğrencinin masada ders çalışırken her 5 dakikada bir masa başında, bir dakika kadar dersten başını kaldırıp, tekrar çalışmaya başlaması ve her 20 dakikada bir dinlenme arası vermesidir.

Sonra bu süreyi 10 dakikada bir dakika masa başında dinlenme ve her 40 dakikada masadan kalkarak dinlenme molası vermek şeklinde yavaş yavaş uzatmasıdır.

Bu oran 1/4 oranındadır. Yani öğrenci bir çalışma oturumunun dörtte birlik bölümünü alıp, bu süre içerisinde masa başı dinlenmesini yapmalıdır.

(Örneğin: 60 dakikalık bir çalışma oturumunda 1/4, yani her 15 dakikada bir masa başı dinlenmesi yapılmalıdır.)
Elbette ki, öğrenci masa başında birer dakikalık çalışma aralarını verirken, duygusal olarak çalıştığı konudan kopmamalı. Yani masa başında hayallere dalmamalıdır. Bu bir dakikalık ara, beynimizin nefes almasıdır.

' BU KONUYLA İLGİLİ TAVSİYELER '

* Akşamları evinizde TV etrafında toplanma yerine bir masa etrafında toplanıp son harf oyunu oynayabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun kelime haznesini geliştirmesine yardımcı olursunuz. Bu tip çalışmaları yapmak için aile içindeki bütün bireylerin aynı anda evde olması şart değil. Sadece annenin veya babanın evde olması ve çocuğuna zaman ayırmasıyla da yapılabilir. Mesela belli bir süre içinde karmaşık harfler içinden istenen kelimeleri bulma gibi.

* Çocukları bilgisayarda öylesine oyunlar oynaması için bırakma yerine ona eğitici ve öğretici oyunlar bulup bunlarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, internetten indirebileceğiniz oyunlardan “bu sesi tanı”, “bu ilin haritadaki yerini bul” veya “kelimeyi tamamla” gibi oyunlar hem çocuklarda dikkatli olmaya davet eder hem de zamanını değerlendirmiş olur.

* Dikkatini artırması için “bak oğlum/kızım " gibi başlayan cümlelerle nasihat etme yerine onu anlamaya çalışabilir, eksikliğini ona da fark ettirebilirsiniz.

* Çocuklarınıza aldığınız oyuncaklar ve oyunların onların eğitimlerine katkıda bulunacak eğitim setlerini tercih edebilirsiniz. Mesela Puzzle ve kelime oyunu gibi.

* Evinize misafir geldiğinde çocukları bir odaya alıp onları kendi hallerine bırakma yerine onlara oyun kurdurabilirsiniz. Hadi anlat bakalım, isim-şehir oyunu gibi…

Dikkat artırıcı çalışmaları yapmak için belli bir yaş sınırı yok. İlköğretim çağındaki her çocuk bu çalışmalar için ideal. Her çocuğun yaşına uygun çeşitli oyunlar var. Mesela 4 yaşındaki bir çocuğa fark bulmada kolay olan 3-4 ayrıntılı fark bulmaca gösterilirken, 10 yaşındaki bir çocuğa biraz daha zor 12 ayrıntısı olan fark bulmaca gösterebilirsiniz " dedi.

' KURSLARA İLGİ YÜKSEK '

Yücesan, ALGI BERARD merkezinin açıldığı günden bugüne büyük ilgi gördüğünü belirterek, okulların açılması ile birlikte kursa ilginin daha da arttığını ve eğitimlere akşam geç saatlere kadar devam ettiklerini kaydetti. ALGI BERARD yöntemi ile ilgili detaylı bilginin 0 386 212 03 04 numaralı telefondan yada Ankara Caddesi Ferah Apartmanı 'Diyarbakır Tatlı Salonu yanı ' No: 30/4 KIRŞEHİR adresinden alınabileceğini söyleyen Yücesan, eğitimlerin kısa sürede olumlu sonuçlar vermesiyle, ailelerin son derece mutlu olduğuna dikkat çekti. Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neslihan güngör - 7 yıl önce
işte meral yücesan işte fark işte muazzam bi güzellik yüreği gibi güzel hocam siz olduktan sonra olmayacak şey yok allahim her konuda yar ve yardımıcınız olsun başarılarınızın devamını diliyorum birçok insanın ihtiyacı oldugu bu projeniz eminimki herkes için çok faydalı olcaktır siz olduktan sonra zaten herşey çok güzeldir....