Alo yerinde misin? Hangisindesin?

Koskoca bir dört yıl boşa geçti be hoca... Hatırlar mısınız sizinle bir sohbetimizde halefiniz Selahattin Salman için benzer laf etmiştik. “Rektör koskoca 4 yılı heba etti” demiştik sizinle. Şimdi söyler misiniz ne değişti? Keser dönmedi. Sap döndü. Sende 4 yılı boşa harcadın. Yalan mı?

Alo yerinde misin? Hangisindesin?
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
04 Mart 2015 Çarşamba 10:20

Alo yerinde misin? Hangisindesin?

Koskoca bir dört yıl boşa geçti be hoca... Hatırlar mısınız sizinle bir sohbetimizde halefiniz Selahattin Salman için benzer laf etmiştik. “Rektör koskoca 4 yılı heba etti” demiştik sizinle. Şimdi söyler misiniz ne değişti? Keser dönmedi. Sap döndü. Sende 4 yılı boşa harcadın. Yalan mı?


Ne ballıymışsın be hoca. Sen bu işin tadını aldın artık bırakamazsın. Kadroları ayarladın. Fakültelerin başına vekâleten görevlendirme yaptın. Anlaşılıyor ki sen muhalefet istemiyorsun. Ulusal basına mülakat verdin. Yerel basına her fırsatta açıklama yaptın. Sadece bizim sorularımıza cevap vermedin! Fizik Tedavi Merkezini iyi kullandın. MÜSİAD başkanına AKP’ye yakın diye fahri doktora unvanı verdin.  Samsun ve Tokat’ı Üniversiteye yığdın. Olmayan fakülteden döner aldın. Rektör oldun rektörlük maaşı aldın. Vekâlet ettiğin bölümlerden aldıkların hariç. Harcırah ve yolluklar hariç. Ya promosyonlar. Sen ne ballı adammışsın be hoca. Bana bir kolon sayısal oynar mısın desem oynar mısın? Tüyoları sen ver. Kolon parasını ben öderim.  Daha ne istiyorsun?


Vekâleten yönetilen üniversitede yönetim kadroları hariç diğer kadroları kavileştirdin... İster böcekçi. İster koyuncu, ister solucancı olsun. Bir diğerinin sınıf arkadaşları olsun. Yeter ki sana bir oy versin. YÖK önemli değil. Cumhuru kim takar. Seçseler de. Atasa lar da oğlumun şeyine kadar diyebilecek kadar yüreğin var mı bilemem. 


Sen aşağıda yazdıklarıma bir göz at. Eğriyi doğruyu cevapla. Gerçi sen cevaplamazsın ama. Seni bilen biliyor. Ya üniversiteyi. Onu da bilen biliyor. İçine ettin be hoca. Beş yüz akademisyen, üç yüz idari personele sahip bir üniversitenin birçok bölümü vekâleten yürütülüyor. YÖK sana gıcık mı kadro vermiyor? Yoksa akarımız kesilir diyerek yukarıya teklif mi vermiyorsun? Koskoca bir üniversitenin Fakülteleri MYO’ları vekâleten yönetiliyor olması sana garip gelmiyor mu? 


Aslında sen haklısın. Fakülteleri kendi aranızda ne güzel pay, pay etmişsiniz. Vekâlet bahane getirisi şahane!  Sahi vekâlet ücreti ne kadar? Üniversitede bana da bir iş versen hani. Vekâleten de olsa kabulümdür diyorum. Ayıp değil mi hep kendinize parsellemişsiniz. Hep kendinize yontuyorsunuz. Çok ayıp! Sana hiç yakıştıramadım. Senin bile bir esas iki vekâleten görevin var…  Zatıâlinize iki adet vekâlet görevi kim verdi. Veya sizi vekâleten kim görevlendirdi. Ne uyanıksın. Maşallah cin gibisin. Hat ta cinliğin doruğundasın be! Bir üstün bir astın görevini yapmasının tek örneğisin.


Örneğin Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi öğretmenliği bölümüne 4 top fotokopi kâğıdı gerekli. Dekan olarak Rektörlüğe yazıyorsunuz. Dekan koltuğundan kalkıyor ardından rektörlük koltuğuna oturuyorsunuz. Aşağıda imzaladığınız kâğıt önünüzde. İmza bölümündeki unvanınız nasıl oluyor. Dekan mı, yoksa Rektör Dekan mı? Yoksa Dekan Vekilimi yazıyor?  Yazıyı okuyunca yahu bu dekan ne çok kâğıt harcıyor mu dersin. Yoksa adaş yine yazmış verin gitsin mi dersin!


Kendi kendini denetleyen bir sistem ancak bu kadar laçka ve keyfiyetle yönetilir.   Dekan Rektörlüğe yazıyor. Fakültemize 4 top fotokopi kâğıdı gerekiyor. İmza? Prof. Dr. S. Kudret Saylam. Rektörlük yazıyor. Talebiniz incelenmiş olup talebiniz Maliye Bütçe şubesine aktarılmıştır. İmza.  Prof. Dr. S. Kudret Saylam. Rektör hoca sen ne gır, gır adamsın yaaaaa! Vekâletten dolayı bütçenize aylık giren mangır ne kadar? Desem konuşmazsın.  Senin hesabını Kangal bilmez. O’nun görevi temsil ağırlama giderleri. Falan filan hesaplara uyak sağlamak. İdari ve Mali İşler Başkanı çok iyi bilir ama o’da konuşmaz zira o’da vekil başkan. Salla sallayabildiğin kadar vekile çarpıyor bu üniversitede. 
Bilmeyenler için açıklama. Hani yani…   


Prof. Dr. S. Kudret Saylam. Ahi Evran Üniversitesi Rektörü. Aynı zamanda Eğitim Fakültesi ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığını da vekâleten yapıyor. Prof. Dr. Güray Erener AEÜ Rektör Yardımcısı ayrıca İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan vekili. Ve de ayrıca Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür vekili. Prof. Dr. Ahmet Şahin Ziraat Fakültesi Dekanlığını vekâleten yürütürken o kadar boş vakti var ki! Ayrıca Yabancı Diller Yüksek Okulları Müdürlüğünü de vekâleten yürütüyor. Prof. Dr. Ensar Arslan Fen Edebiyat Fakültesi Dekan vekili. Prof. Dr. H. Rana Erdem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu Müdür Vekili. Ayrıca Sağlık Hizmetleri MYO Müdür vekili. Doç Dr. Yaşar Özüçetin Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür vekili. Yrd. Doç. Dr. Kazım Kaya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdür Vekili. Bu okulun başsız kaldığı eski okulun dersliğindeki yataktan, yerlere atılmış Atatürk posterinden belli. Biriminden haberi olmayanın kendinden ne kadar haberi olur ki! Doç Dr. Ayla Ünsal Sağlık Yüksek Okulu Müdür Vekili. Doç. Dr. Sıtkı Eker Mucur MYO Müdür vekili. Doç Dr. Mustafa Önal MYO Müdür vekili. Doç Dr. Abdullah Aydın Çiçekdağı MYO Müdür vekili. 


Vekâletler niçin asile dönüşmüyor? İlçelere gidiş geliş harcırah ve yevmiye. Bu iş çifte kavrulmuş çerez. Bu işin getirisi var. Vekâleten görev yürütülen yerler sadece akademik bölümler değil. Birçok idari bölümler de vekâleten yürütülüyor. 600 akademisyen 450 idari personelin görev yaptığı koskoca üniversitede bu işleri yapabilecek kapasitede tek bir adam kalmamış. Vekâleten yürütülen alanlar ve yürütenler!


Bunlardan Daha başka vekâletçi var mı derseniz; olmaz mı? Merkez Y. Okulların Sekreterleri, Fen Edebiyat Fakültesi Sekreteri, Mucur, Çiçekdağı ve Kaman sekreteri vekâleten. Personel- İdari ve Mali İşler-Sağlık, Kültür ve spor işleri daire başkanları vekâleten. Ulan ne uyanıksınız be. Çiftlik desem biraz garip kaçar. Uygulamaya yağma Hasan böreği desem, siz baklava seviyorsunuz. Gerçek şu ki akıllı adamlarsınız. Karıncayı seviyor. Ih dedirtmiyorsunuz!


Hani çiftlik yönetilirken keyfiyet öne çıkar ya. Onun gibi veya ona benzer. Kütüphane ve Dokümantasyon, Öğrenci İşleri, Strateji ve Bilgi İşlem Daire Başkanlarını hangi gerekçeyle görevden aldın bilemem ama bu adamlar mahkeme kararıyla geri döndüler mi? Evet… Ne kadar tazminat kazandılar? Bu paraları Kudret Hoca Efendi cebinden mi, yoksa Kangal’ın tuttuğu hesaptan mı ödedin? Sayıştay raporları sumen altı. Bilimsel araştırmalar için verilen paranın hesabı yok. Üstüne üstlük işlerinden ettiğin bu adamlara ödenmesi gereken birde tazminat var. Yahu o yerleşkenin adı Sebatı Kudret Saylam Çiftliğimi?Kankalık böyle olsa gerek 2647 sayılı YÖK kanunun Madde 13’te ‘a’ bendi 3ncü paragrafı şöyle diyor. ‘Rektör çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere “Üniversitenin aylıklı Profesörleri arasından” en çok üç kişiyi rektör yardımcısı olarak seçer.’ Yasa böyle emrediyor.  Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. S. Kudret Saylam, yardımcılık görevine rektörlüğünü yaptığı üniversiteden seçmesi gerekirken bu işi bu üniversitede yapabilecek liyakatli personel yok anlayışıyla Samsun 19 Mayıs Üniversitesi kadrosunda olan bir arkadaşını göreve getiriyor.
Sırdaşlık çok önemli bir mesele olsa gerek. Ya da börek yemeye davet var. Tepsiyi Kudret ağa tutuyor. Rektör yardımcılığı maaşı, döner sermaye katkısı falan. İyi para beeeeeeee. Ulan ne ballıymış bu üniversite.
Asaletenler, vekâletenler. Yürüten yürütene. Görevini!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Harcamalar - 7 yıl önce
sayın mustafa bey rektörün harcamalarını kangal değil emin abi yapıyor emin abiden habersiz o üniversitede kuş uçmaz bunu herkes bilir
Avatar
Rektör yardımcısı - 7 yıl önce
rektör efendi usülsüzlük yapıyor hiç prof da buna karşı çıkmıyor proflar yök kanununu bilmiyormu? kanun çok açık, o zaman giden rektör yrd. alper hocadan ve güray hocadan aldıkları rektör. yrd. makam tazminatı geri alınması lazım adam daha birde dönerden pay alıyor bu ne utanmazlık yaa hiç bir babayiğit yok buna karşı çıkacak
Avatar
Filim gibi - 7 yıl önce
ayenen şener şenin filimi bi rektör bir bakmışın dekan bir bakmışın müdür bu ne gülünç bir şey yaa bir insan 4 yere bakarmı bakar kudret hocanın idare ettiği üniversite böyle olur, korkak bir adam korkuyorki bu gelenler karşıma aday olurlar diye ama bizim proflar uyuyor başka sayın fatih köksal hocam olmak üzere uyun bakalım birileri sizi uyandırır elbet
Avatar
Ballı ballı hemde ne ballı - 7 yıl önce
rektör efendiyi anası cuma günü doğurmuş, böyle bir saltanatı allah kime nasip ederki bilmem, adamın bir eli yağda bir eli balda, korkarım rektörlük seçimi bir katakulleye getirilmez inanın çok korkuyorum, milletvekili adayları kendi derdine düşmüş onlar kendi derdinden rektörlük seçimini düşünmüyorlar ama sonra pişman olurlar onun için eyyyy vekiller ve vekil adayları kendinize gelin ve şu belayı def edin gitsin
Avatar
Konyalı - 7 yıl önce
konya yolundayııııııııııım konyaaaa
Avatar
haksızlık - 7 yıl önce
ya arkadaş salman zamanında eğitimdeki idari personellerin yarısı amir olmuştu, bunların içinde fotokopiciler bile bu saylam zamanında kimse yükselmedi ve en küçük bil. işl. kadrosu bile verilmedi. sadece m.s'ye hiç bir kariyer ve liyakatı olmayan zamanında davul çalıp saz çalan adama 3 görev verildi.