Arslan, İktisat Fakültesi mezunlarının çilesini dile getirdi

Ak Parti Kırşehir Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mikail Arslan, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu bütçe görüşmelerinde başta İİBF mezunları olmak üzere bütün mezunların sorunlarını dile getirdi.

Arslan, İktisat Fakültesi mezunlarının çilesini dile getirdi

Arslan, İktisat Fakültesi mezunlarının çilesini dile getirdi

Ak Parti Kırşehir Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mikail Arslan, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu bütçe görüşmelerinde başta İİBF mezunları olmak üzere bütün mezunların sorunlarını dile getirdi.

ARSLAN, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında, " Sayın Başkan, Sayın Bakanım, değerli milletvekili arkadaşlarım, değerli bakanlık bürokratları; ben de konuşmama başlamadan önce hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sayın Bakanım, her ne kadar direkt Bakanlığınızla ilgili olmasa bile endirekt olarak ilgili olduğu için, sizin koordinasyonunuzda olması gereken bir sorunla konuya başlamak istiyorum. İktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının bir sorunu var Sayın Bakanım. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımız, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanımız ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarıdır. Birçok üniversitemizde bu fakülteler bulunmaktadır. İktisadi ve idari bilimler fakültesi 146 adet, siyasal bilgiler fakültesi 7, iktisat 2, işletme 32, açık öğretim 2 fakülte olmak üzere takriben 189 fakültemiz bulunmaktadır.
2012 KPSS’de 931.307 adayın 350 bini iktisadi ve bilimler fakültesi mezunudur. 2012-2014 ÖSYM yerleştirmesinde birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü atama dönemlerinde sadece 3.306 kadro verilmiştir. Bunların içerisinde matematik, endüstri mühendisliği, istatistik, hukuk bölümleri gibi tercihler de bulunmaktadır.
Devlet Personel Başkanlığının 2013 verilerine göre, eğitim öğretim hizmetleri için yüzde 94, sağlık hizmetleri için yüzde 70, genel idare hizmetleri için de yüzde 58 kadro verilmiştir, yani yüzde 42’si boş bulunmaktadır, bu yüzde 42 ise 277 bin kadroya tekabül etmektedir. Genel idare hizmetleriyle ilgili girmesi gereken kadro tercihlerine başka üniversite mezunları da girebilmektedir. Dolayısıyla büyük bir açık oluşmaktadır. 450 bin civarında, yani 500 bine yakın iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu bulunmaktadır. 350 bin öğretmenlik, 70 bin mühendislik ve 250 bin de sağlık mezunları bulunmaktadır. Dolayısıyla, buradan mezun olanların devlet kadrolarında yeterince değerlendirilmedikleri konusunda bir şikâyetleri bulunmaktadır. Mezun sayısının fazlalığı işsizlik oranını da artırmaktadır. Tabii, YÖK Başkanlığımızın kamu idarelerinin ve özel sektörün taleplerine göre bir planlama yapması sanki bu sorunu uzun vadede çözebilir diye düşünüyoruz.
Kadro yetersizliği (A) grubunda yüzde 1 bile olmamaktadır. Hangi kurumun ne zaman, ne sayıda ilana çıkacağı da belirsizdir. Mülakat sisteminde ciddi problemler vardır, bunların da düzeltilmesi gerekiyor. Mayıs 2016’dan itibaren KPSS geçerliliği iki yıldan bir yıla düşürüldü, bu da dershane, kitap, ulaşım, konaklama gibi masraf getirici konulara sebep olmaktadır. Sınav geçerlilik süresinin tekrar iki yıla çıkarılması bu sonunu kısmi de olsa çözebilecektir. 
Sınav merkezlerinin tek bir ilde yapılıyor olması yine ulaşım ve diğer masraflara neden olmaktadır. Bu diğer illere de yaygınlaştırılabilir mi?
Sayıştay 45 kişilik bir kadro sınavı açtı ama binlerce başvuru oldu. Bu da düzenlenebilir. 
Özellikle son dönemlerde mühendislik kadroları neredeyse hiç değerlendirilmiyor. Orman mühendisliği, gıda mühendisliği, meteoroloji, çevre mühendisliği gibi birimler neredeyse hiç değerlendirilmiyor. 
Sivil havacılık… Mesela bir ilan çıkıyor, Devlet Hava Meydanları sivil havacılık mezunlarını alması gerekirken veteriner, kimya vesaire gibi diğer birimlerden de alabiliyor. Buna acaba YÖK müdahale edebilir mi, bilemiyoruz. 
Yabancı dil eğitiminin özellikle ilköğretimden itibaren desteklenmesi gerekiyor. Ders yükünün azaltılarak yabancı dil eğitimine ağırlık verilmesi gerekir. 
Ayrıca YÖK Başkanımızı pilot il uygulamasından dolayı da tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Özellikle Bingöl, Burdur, Düzce, Kırşehir, Uşak üniversitelerine destek verdiler. Bu son derece önemli bir destek, kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.
Sayın Bakanım, Kırşehir’de OSB’ler içerisinde ayrıca mesleki eğitime destek veriyorsunuz, okullara destek veriyorsunuz. Kırşehir’de de küçük sanayi sitesinin hemen yanı başında önemli bir arsa temin edildi, TMO’dan temin ediyoruz. Kırşehir’in şehir merkezinde bir teknik meslek lisesi var. Atölyeler falan eklenerek sıkıştırılmış durumda, dolayısıyla hareket alanı neredeyse hiç yok. Yeni bir teknik meslek lisesine ihtiyacımız var, depremsellik açısından ciddi bir sorun. 
2017 yılı Yatırım Programı içerisine şayet Kırşehir’e teknik meslek lisesi alınırsa Kırşehir’in önemli bir sorunu çözülecektir. 
Millî Eğitim Bakanlığımızın ülkemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz, yapacağı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz " dedi.

' YÖK BAŞKANI PROF. DR. M. A. YEKTA SARAÇ’IN CEVABI '

Milletvekili Arslan'ın konuşmasının ardından söz alan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, şu cevabı verdi: 
" Mikail Bey;
 İİBF’yle ilgili, mezunlarıyla alakalı… Evet, senelerden beri böyle bir durum var ama aslında, mesele İİBF de değil, bütün yükseköğretim sisteminin mezun ve istihdam ilişkisine yönelik bir durum var. Burada, biz, onun için, Yükseköğretim Kurulu olarak bir çıktımızı değerlendirecek, YÖK’ün dışında ve ondan bağımsız nasıl bir kalite kurulu gerekir diye düşüncemiz varsa ve yetkimizin sonuçlarının değerlendirmesini onun yapması gerekir diyorsak mezuniyet sayısı ile istihdam imkânları ve sayıları arasındaki ilişkileri de belirleyecek, Yükseköğretim Kurulunun bir üstünde bir kurulun Türkiye'nin hedeflerini, on yıllık, yirmi yıllık hedeflerini belirleyecek bir kurula ihtiyaç vardır diyoruz. Ama, başka bir şey de yapıyoruz biz bu arada. Yükseköğretim Kurulunun tarihinde ilk defa bir projede -çağrıya çıkılması- TÜBİTAK KAMAG çağrısına çıkıldı ve burada program-istihdam ilişkisi üzerine bir çalışma başlatıldı. Çağrı sonuçlandı, iki yıl içerisinde bu konuya ilişkin karar destek sistemi devreye girecek. Bu da Yükseköğretim Kurulunun bundan sonra alacağı öğrenci kontenjanlarıyla ilişkili kararlarının bilimsel bir zeminde yürümesinin teminatı olacaktır diye ifade etmek isterim " 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.