Atatürk’ü 95. Yıldönümünde saygıyla andık

Milli Mücadelenin Önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti ilimize gelişinin 95. Yıldönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

Atatürk’ü 95. Yıldönümünde saygıyla andık
25 Aralık 2014 Perşembe 12:54

Atatürk’ü 95. Yıldönümünde saygıyla andık

Milli Mücadelenin Önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti ilimize gelişinin 95. Yıldönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

Atatürk Anıtına Çelenklerin sunulmasıyla başlayan törenlere Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı J. Alb. Murat Bulut, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, il yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin sunulmasının ardından Kaleden 9 pare top atışının yapıldığı Anma Gününde Gazi Parkında düzenlenen programa geçildi.

Buradaki törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil Heyetinin ilimize gelişinin 95. yıldönümünün büyük bir coşkuyla kutlandığını belirten Vali Necati Şentürk, Kırşehir halkının Milli Mücadeleye her yönüyle büyük destek verdiğini söyledi.

 Konuşmasına, Tarih bir milletin hafızasıdır, mazisini bilmeyen insanlar, hafızasını kaybederler ve geleceklerini kuramaz diyerek başlayan Vali Şentürk; “Tarihini unutan milletler istikballerine de sahip olamazlar. Mustafa Kemal Paşa’nın kongrelerden sonraki temel amacı Milli Mücadele ruhunu bütün Anadolu’ya yaymak ve topyekün bir savunma başlatmaktı. 19 Mayıs 1919’dan itibaren Samsun’dan başlayarak kongreler yapan ve önemli kararlar alan Mustafa Kemal Paşa, Milli İradeye giden yolu açmak için 24 Aralık 1919’da Kırşehir’e geldi. Kırşehir halkı, Mustafa Kemal Paşa’yı kurbanlar keserek, tekbirler getirerek büyük bir coşkuyla karşıladılar. O dönemde, Kırşehir’de yer alan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kırşehir Gençler Cemiyeti yaptığı faaliyetlerle Kırşehir’de Milli Mücadele ruhunun canlanmasını sağlamışlardı. Musfata Kemal Paşa, vatanın işgali karşısında söylenen “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, yok mudur kurtaracak bahtı kara madenini!” sözüne Kırşehir’de; “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur elbet kurtaracak bahtı kara madenini.” diyerek karşılık vermiştir” dedi.

Mustafa Kemal Paşa, Kırşehir’den büyük bir moralle ayrıldığını ifade eden Vali Necati Şentürk konuşmasına şöyle devam etti:
 
Çünkü halkımız kendisine mücadele azminde büyük bir destek olmuşlar ve moral vermişlerdir. Kırşehir Gençler Cemiyeti’nin tamamına yakını askere alınmış ve büyük bir kısmı şehit düşmüştür. Kırşehir halkı kendi aralarında paralar toplayarak, gıdalar ve askeri mühimmat gibi malzemeleri temin ederek Milli Mücadeleye lojistik destek vermişlerdir.

O dönemlerde yaşayan Kırşehirli gençlerin çok üstün bir ruh anlayışı içerisinde büyük bir vatan ve bayrak sevgisiyle, imanla ve inançla Milli Mücadeleye destek verdiklerini ifade eden Valimiz Sayın Necati Şentürk;  “Bugün de vatan, bayrak, ezan ve Türk Milletinin düşmanları hâlâ mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bütün bu düşmanların hakkından gelecek güce, idareye, imana, gençliğe ve sarsılmaz bir inanca sahiptir. Milli Mücadele dönemindeki gençlerimiz gibi günümüzün gençleri de Milli birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Bütün Türk gençliği tek vatan, tek millet, tek devlet ve tek bayrak ülküsünün de teminatlarıdır. Tarih, ibret almamız için bir derstir. Cumhuriyetin kolay kurulmadığını, milyonlarca vatan evladının bu topraklar uğruna can verdiğini unutmamalıyız ve bu topraklara sahip çıkmalıyız.

Sizlere güveniyor ve inanıyoruz. Mustafa Kemal Paşayı, silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz.”

Büyük Önderin ilimize gelişi kutlamaları Atatürk ile ilgili şiirlerin, Atatürk’ün Kırşehirli Gençlerin Anı Defterine yazdığı metnin ve Ataya Bağlılık Andının öğrenciler tarafından okunmasının ardından, Atatürk Koşusunda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Kutlamalar, aynı gün akşam Polis Okulu öğrencilerinin fener alayı yürüyüşü ile sona erdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.