Aydın Meşale…

Öğretmenlik belki de en kutsal ve en değerli meslekler arasında yer alır. Bende bir öğretmen adayı olarak duygularımı ve hissettiklerimi dile getirmek istiyorum.

Aydın Meşale…

Aydın Meşale

Öğretmenlik belki de en kutsal ve en değerli meslekler arasında yer alır. Bende bir öğretmen adayı olarak duygularımı ve hissettiklerimi dile getirmek istiyorum.

 Eğitim ve öğretim doğumla başlar, insanın son nefesine kadar devam eder. Güzel, bir o kadar da zorlu bir serüvendir. İlk serüven ev sonrası okuldur. Bizler ilk ailemizden öğrenmeye ve eğitilmeye başlarız, daha sonrasında ise okulda öğretmenimizden…
Öğretmen demek, sadece ödev demek değildir!
 Öğretmen demek; anne demek, baba demek, ilim demektir. Öğretmen onun için öğrenmeyi öğretendir. Anadır, babadır, ilimdir. Öğretmen arkadaştır, dosttur, sevgidir. Öğretmen barışçıldır, yetiştirendir, seven ve sevdirendir. Yeri geldiğinde kızan ama bir o kadar şefkattir. Öğretmen geleceğin aydını, topluma yani bizlere ışık tutanıdır.
Öğretmenler, aynı zamanda zorlu bir yolun büyük sorumluluklar almış melekleridir. Onlar, memleketimin her köşesinde, en uçta Sinop’a en altta Mersin’e, Edirne’den Kars’a memleketimin tam ortasında Kırşehir’e, Diyarbakır’a oradan Doğubayazıt Ağrı’dan bilmem nerelere giden, ilçe ilçe, köy köy, gezen bu yolun kutsal görevli yolcularıdır. Bıkmadan usanmadan eğitim aşkıyla tutuşan milli şuuru yerinde olan bu kutsal insanlar öğretmenlerdir. Onlar bu yolda bin bir türlü zorluğu, her türlü fedakârlığı teşkil edecek örnek kişilerdir. 
Belki de şuan memleketimizin, en çok ihtiyacı olan şey de doğru, dürüst, vatanına ve milletine örnek nesil yetiştirmektir. Ve bu nesli yetiştirecek, bu nesile doğruyu, yanlışı, düzeni, hak ve hukuku aynı zamanda adaleti temsil ettirecek ve öğretecek kişilerde yine öğretmenlerdir. Onlar geleceğin aydın meşaleleridir. 
Tıpkı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “ Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.” Yeni nesli bu nitelikle ve özveriyle yetiştirecek olanlar da yine onlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerin büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu vurgulamış. Ve ülkenin geleceğinin parlak olmasının yegâne şartlarından birinin de aydın bir nesil yetiştirmek olduğuna değinmiştir.
Yine onların sevgisi ve yeri bir zaman dilimine sığdırılamaz. Çünkü onlar dünün, bugünün ve yarının övgüyü hak eden istisnasız kişileridir. Fedakârlığın ve sabrın simgesidir. Belki buna sayısız örnek verilebilir… Sabrın dedim çünkü anlamadığın noktada anlayana kadar emek sarf eder bu yolda, bazen kızar sabrımı mı deniyorsunuz diye ama özveri duygusu her daim öndedir yine. Çünkü öğretmen vicdandır, şefkattir her zaman. İşte bu yüzden öğretmen demek ders demek değildir. Öğretmen demek her şeydir. 
Kimi der ki; öğretmen cetveldir, sopadır, dayaktır. Hayır, öğretmen sevgidir… 
Öğretmen erdemdir, ariftir, örnektir, fazıldır, hakimdir…
Ve son olarak şunu söylemek istiyorum…
Genç fidanları yetiştirip, bilgi denilen ışıkla besleyerek koca bir çınar seviyesine getiren öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en güzel duygularımla kutluyorum.

KONUK KALEM: GÜL ADİLE DAKMAZ
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.