Bağ, TÜRÇEP'e katıldı

KIR-ÇED Başkanı Mustafa Bağ, 16–17 Kasım tarihleri arasında Ürgüp’te İÇAÇEP (İç Anadolu Çevre Platformu) ev sahipliğinde gerçekleştirilen TÜRÇEP (Türkiye Çevre Platformu) Toplantısına katıldı.

Bağ, TÜRÇEP'e katıldı

KIR-ÇED Başkanı Mustafa Bağ, 16–17 Kasım tarihleri arasında Ürgüp’te İÇAÇEP (İç Anadolu Çevre Platformu) ev sahipliğinde gerçekleştirilen TÜRÇEP (Türkiye Çevre Platformu)  Toplantısına katıldı.

KIR-ÇED, TÜRÇEP Paydaşı İÇAÇEP Bileşeni olarak bu platform çalışmasında yer aldı. 2014 yılının ilk buluşması KIR-ÇED’in kuruluşunun 10. yılı olan 18 Şubat 2014 günü Kırşehir’de yapılacak.  Bu buluşmada 7 Paydaş kuruluş katılacak. Kapadokya çalışmasında KIR-ÇED Başkanı Mustafa Bağ Örgütlenme ve Çalışma esasları üzerinden halka açık çok katılımlı Salonda bir sunum yaptı.

Oktay Demirkan Eczacı TÜRÇEP Dönem Sekreteri imzasıyla yayınlanan sonuç bildirgesi yayınladı.

Bildirgede aşağıdaki bilgilere yer verildi:


ÜRGÜP – 16–17 Kasım 2013 Sonuç Bildirisi

 Marmara,  Doğu Karadeniz,  Doğu Akdeniz ve İç Anadolu Çevre Platformu üyelerinin katılımıyla 16-17 Kasım 2013 Günleri Ürgüp’te TÜRÇEP İÇAÇEP Buluşması olarak gerçekleştirilen toplantıda örgütlenme sorunları yanında yöre ve ülke gündemindeki çevre sorunları tartışıldı.
Kayseri ilinin yaklaşık 45 km. kuzey batısında yer almakta olan Himmetdede altın madeninin işletilmesi için çalışmalar yapıldığı, bu işletme kullanılacak olan siyanürün, çevre ve insan sağlığına zarar vereceği, yeraltı su kaynaklarını kirleteceği, bu konuda yöre halkına ve yetkililere duyarlı olması çağrısı yapıldı.
TÜRÇEP örgüt toplantılarının Ankara’da yapılmaya devam edilmesi, ancak gerekmesi halinde bölgelerde de özel gündemli TÜRÇEP toplantıları programlanmasına karar verildi. Bu cümleden olarak bundan sonraki TÜRÇEP Toplantısının Termik ve Nükleer santrallar yapılması planlanan Doğu Akdeniz Bölgesinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.
Amik Gölü’nün kurutulmuş olması, Hatay Gölbaşı Gölünün koruma altına alınması  gerektiğinden yola çıkılarak 2014 sonbaharında Antakya’da bir Göller Konferansı düzenlenmesine karar verildi.
Seçim döneminde adaylardan ve siyasi partilerden temiz ve yenilenebilir enerji yatırımları planlamaları konularında talepte bulunulmasına, gerekirse bu konuda adayların aydınlatılmasına, seçimler öncesi çeşitli vaatlerle bulunan adayların faaliyetleri takip edilerek vaatlerini yerine getirmelerinin istenmesine karar verildi..
Bunun dışında Ürgüp Belediyesi Sinema Salonunda TÜRÇEP Koordinatörü Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar tarafından halka açık olarak  “%100 yenilenebilir Enerji Mümkün “ve KIR-ÇED Başkanı Mustafa Bağ tarafından Örgütlenme ve Çalışma esasları üzerinden birer konferans verildi.
Fosil yakıt kullanımının çevre ve insan sağlığı açısından olumsuz etkileri yanında, Küresel Isınmaya ve Savaşlara da neden olduğunun vurgulandığı konferansta   % 100 Yenilenebilir Enerji’nin mümkün olduğu, giderek çok sayıda kentte uygulanmakta olduğu, pek çok batı ülkesinin belirli bir takvim çerçevesinde yenilenebilir kaynaklara yöneldiği ifade edildi.
%100 Yenilene bilir enerji kullanımı için yeterince kaynağın ve teknolojinin var olduğu, yasal altyapının da hazır olduğu, karar vericilerin bu yönde bir siyasi irade göstermeleri halinde gerçekleşeceği dile getirildi.
Toplantı tutanakları ilgili bakanlıklara gönderilmesi oy birliği ile karara bağlandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.