Bağ, Üniversiteyi yazdı

Kırşehir'de yazdıklarıyla bilinmeyenlere ışık tutan Mustafa Bağ, Ahi Evran Üniversitesi ve Rektör Kudret Saylam ile ilgili önemli iddialarda bulundu.

Bağ, Üniversiteyi yazdı

Kırşehir'de yazdıklarıyla bilinmeyenlere ışık tutan Mustafa Bağ, Ahi Evran Üniversitesi ve Rektör Kudret Saylam ile ilgili önemli iddialarda bulundu.

Mustafa Bağ, Çağdaş Kırşehir Gazetesindeki köşesinde, Üniversite yönetiminin aklanma adına Fizik Tedavi Merkezi'nde yemekler ve kokteyller verdiğinden tutunda, gayri ahlaki ilişkilere kadar önemli iddialara yer verdi.

İşte Mustafa Bağ'ın yazısı:

" AEÜ Araştırma Hastanesi. Burası bir sağlık birimi. Yeniden yapılandırmayla hastanenin yönetimi farklı bir sistemle kurulmuş olan sekreterliğe verildi. Bu sekreterlikten İl Sağlık Müdürlüğü rahatsız. Hastane Baştabipliği rahatsız. Sendika rahatsız. Doktorlar rahatsız. Hemşireler rahatsız. Diğer sağlık personeli rahatsız.

Aslında hastane personelini rahatsız eden tek şey var. Bugüne kadar edindikleri kötü mesai alışkanlıklarına getirilen, olması gereken yeniden yapılanma. Disipline edilmeleri. Benim hastaneye yönelik olarak daha önce yazdığım yazılarımdan ötürü rahatsız olan bu hastanede görevli olan doktorlar üzeri örtülü, “Umarız Mustafa Bağ prostat olup hastaneye gelmez” yollu tehditler savuruyormuş...  Bu kişilere verilecek çok iyi cevabım elbette ki var, zamanı gelince ağızlarının payını hatta paylarına düşeni fazlasıyla alacaklar.

Bu doktorlar niçin rahatsız? Doktorlar acilde branş nöbeti tutmadıkları halde, tutuyormuş gibi yıllarca nöbet parası alıyorlarmış. Bu yönetim bu arpalığı kesmiş. İcap nöbetine ise giden doktorların acil olan hastaya çağrılması. Acilde 24 saat durmuyorlar. Nöbet tutmadığı halde döner sermayeden pay alan. Nöbet parası alan, sekreterlik yapan ebe ve hemşireler. Bunlara da çeki düzen verilmiş. Ya nöbet, ya sekreterlik. Düşünebiliyor musunuz bir yağma Hasan böreği ortaya konulmuş herkesin eli tepsinin içinde. Sekreterlik bunun önünü kesmiş.  Bu kişiler İl Sağlık Müdürü’nün veya Baştabibin sekreterliğini yapan hemşire veya ebeler. Yanlarından hiç ayırmadıkları tıbbı sekreterler. Doktorla birlikte muayenede olan. Hasta mahremiyetini rafa kaldıran bu anlayışta zannedersiniz ki, bu sekreterler bu adamlara zimmetli. Böyle bir kural dünyanın hiçbir sağlık biriminde yok. Sağlık personeli olmayan hiç kimse, bir üçüncü şahıs doktorla hasta yanında bulunmaz. 

Genel Sekreter hastaneye yeni bir çeki düzen vermeye çalışıyor. Beleşçileri ayıklıyor diye isyan bayrağı çekmek ne kadar ahlaki? Hastanede sadece bunlar mı var? Daha neler  neler var. Hastanenin temizlik malzemesini kurdurduğu temizlik şirketine taşıyan müdürlerin ihbarları geldi bana.

Hastanede bir abur cuburluk vardı. Sırtına beyaz önlük geçiren, ellerinde cep telefonlarıyla hastane koridorlarında hangi amaçla dolaştığı belirsiz volta atması önlendi. Adam kayıranlar. Adam ayarlayanlar. Neler neler. Devletin parasını korumaya çalışan insanlara yönelik başlatılan karalama kampanyalarına ben inanmıyorum.

Diğer yanda aynı birime bağlı AEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi. Geçmişte halkın termal banyosu olan bu tesis halkın elinden alındı. Eski Rektör burasını kendisine uygun bir dinlence merkezi haline getirdi. Bu binanın iyileştirme için yaptığı harcamaların altından pis kokular, firmayla arasında gayri ahlaki ilişkiler çıktı. Yeni Rektör ' Bu dinlence merkezini aslına döndüreceğim ' dedi. 'Hastane olacak, dinlence merkezi olmayacak ' dedi. Bir tedavi merkezi haline getirdi. Amma...

Evet burasını üzerine atılı olan veya iddia edilen suçlamalardan mahkemeye intikal etmiş davalardan nasıl sıyrılırım ya da nasıl kurtulurum sevdası içinde olanlar. Bir hastane birimini ziyafet, eğlence kokteyl salonu haline getirebiliyor. Kendisini aklamaları için birilerine kuzu çevirme ziyafet çekme sadabat alanı olarak kullanmaya başladı. Bunların bana intikal etmiş belgeleri var. Hatta isimleri var. Elbette ki, adli birimlerden arkadaşlarınız ve dostlarınız olacak. Ama aklanma alanı Fizik Tedavi Merkezi’nin bahçesi veya kokteyl salonu değil.

Bu hafta AEÜ yönelik neler okuyacaksınız neler. Örtülü ödenekler. Kurulan dernek. Jet kart bilmecesi. İhaleler. Beceriksizlik. Üniversite camiasına ömür vermiş insanların dışlanmasını. Yemekhane ayrımları ve yaşanan lüksü şatafatlar. Siyaseten doldurulan personel. Ahbap çavuş ilişkileri. AEÜ Mucur MYO Müdürüyken AB Proje Koordinatörlüğü sürecinde yapılan yolsuzlukların içindeki imzalar. Üniversite içindeki hat hurt yönetimi, tehditleri ve cezalandırmalar. Ben vermedim dediği cami arsasını. Fakültelerin inşası dururken, yükselen cami inşası.

Tüm soruların cevabını arayacağız ve bulacağız. Bu yazı serisini sadece okuyucularım değil,  YÖK'te okuyacak.

Bunlar içindir ki; “adam arıyorum adam…”

' BAĞ, NEDEN SUSTU '

Mustafa Bağ, bu yazısında üniversite ve Rektör ile ilgili yazılarına devam edeceğini ifade etmiş. Ancak, bu yazının ardından iddia ettiği konularla ilgili bir yazı gündeme taşınmazken; Bağ'ın neden sustuğu, yada susturulduğu; çalıştığı medya patronu mu izin vermediği için yazılarına devam etmediği merak ediliyor. Mustafa Bağ'a sesleniyoruz: Hani susturulamazdınız, hani doğruları her zaman yazardınız! Ne oldu sizi de mi susturdular, sizinde mi kaleminize ambargo uygulayıp, pranga vurdular! Siz de mi bildiklerinizi içine atıp, vicdan muhasebenizin borçlu kısmını boş bırakacaksınız? Siz de mi Mustafa bey...Sizde mi...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cüneyt taştan - 6 yıl önce
mustafa beyi kimse susturamazlar merak etmeyin.
Avatar
Mustafa Tulga - 6 yıl önce
mustafa bağ gibi gazete yazarlarına kırşehirin çok ihtiyacı var......
Avatar
Samet Taşoluk - 6 yıl önce
mustafa bağ eğer susacak olsa bu yazıyıda yazmazdı diye düşünüyorum
Avatar
yılmaz - 6 yıl önce
adem bey,izin versin mustafa bağ yazar.üniversite idaresi ne vererek susturdu acaba,ama bu ilişkiler çıkar hocam
Avatar
Abduraman - 6 yıl önce
bizim bildiğimiz mustafa bağ'ı susturamazlar diye düşünüyorum lakin kendi yazısındada söylediği gibi aeü dosyasını önümüzdeki haftada açmassa yazılan haber doğrudur ve böylesi mustafa bağ'a yakışmaz.
Avatar
ayşe yılmaz - 6 yıl önce
sayın mustafa beyin yazısı başkasının ağzından alınan kulaktan dolma dedikodu yazıları bence. kendisi olayların dışında fakat başkalarının ağzından alarak yazmış. hastane için söylediklerini kimin ağzından aldığını bilmeyen yok... allah dorularının yanında olsun.