Bahçeci, İzmir'de kentsel dönüşümü anlattı

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci İzmir Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yürütücülüğünde gerçekleşen Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’na konuşmacı olarak katıldı.

Bahçeci, İzmir'de kentsel dönüşümü anlattı
01 Temmuz 2013 Pazartesi 10:41

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci İzmir Harita ve  Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yürütücülüğünde gerçekleşen Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’na konuşmacı olarak katıldı.


Çalıştay; İzmir Harita ve Mühendisleri Odası Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde 26- 27 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleşti. Çalıştay’ın ilk günü iki oturum şeklinde ikinci günü ise üç oturum şeklinde gerçekleşti.

Çalıştayın ikinci gününde ilk oturuma; Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci,  TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Güral Konyalıoğlu, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Genel Başkanı Ertuğrul Candaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBŞB) Genel Sekreter Yardımcısı Muhittin Selvitopu konuşmacı olarak katıldı.
Sunumuna, Kırşehir’deki Toki konutları hakkındaki slayt sunumuyla başlayan Başkan Bahçeci şunlara değindi: “İlimizin modern, medeni, yaşanabilir bir kent olması, halkımızın sosyal alan paylaşımının artırılması, depreme dayanıklı, modern ve sıhhatli konutlarda oturabilmesi adına kanunların bizlere tanıdığı haklardan yararlanarak 5393 sayılı yasa ile birlikte Kentsel Dönüşüm için ilk adımımızı Bağbaşı mahallemizde ki gecekondu bölgesi ile en eski yerleşimimiz olduğu alanda başlatmak için kararlarımızı aldık.

Alanda hem dönüşüm yapılacak hem de yeni yerleşim alanları oluşturulacak şekilde 48 hektarlık bir sınırlandırmayı ilgili evrakları ile birlikte Toplu Konut İdaresi başvurumuzu yaptık.

Başvurumuz neticesinde Toplu Konut İdaresi ile ön protokol imzalayarak Kentsel Dönüşümünün ilk adımını attık.
 Tamamen Belediyemizin teknik elemanlarıyla çalışmalarımızı devam ettirdiğimiz, imar planı ve vaziyet planlarımızı belirleyip halihazır çalışmalarımızı, halkımız bilinçlenerek bilgi sahibi olmasını bedel tespit çalışmalarını başlattık bütün verilerimizle birlikte toplu konut idaresi ile 13.07.2013 tarihinde uygulamaya esas protokolümüzü imzaladık.
 Esas protokolün imzalanması üzerine hak sahiplerine tebliğlerimizi yaparak yüz yüze görüşmelerimizi başladı. Yapılacak dönüşümün amacı, halkımıza alan katkısı, yaptığımızı işe inancımız neticesinde % 96’lık anlaşma oranıyla muvafakat senetlerimizi imzalandı. Kentsel Dönüşüm bilincinin hak sahiplerine tek bir ağızdan doğru bir şekilde anlatılması, her şeyden önce Kentsel Dönüşüm Belediyeler için kar amacı değil, halk için doğru yapılar ve yapılanma olduğuna inandırılması ve bu amaçta işlemelerinin yürütülmesi ulaşılacak sonu hızlandırmıştır.

Bölgede yaşam alanlarının olması 2712 konutluk dönüşüm alanının etaplar halinde yapılamasını gerektirmiştir. Kentsel Dönüşümde 3 bölgeye ayırdığımız alanda 592 hak sahibinin bir ve birden fazla konutlarına karşılık ilk etapta 768 konut ihalesi yapılmış şuan itibariyle de teslim edilecek duruma gelmiştir.
 Bunun yanında 27.06.2012 tarihinden itibaren hak sahiplerinin mağduriyetini engellemek ve Kentsel Dönüşümü sorunsuz bir şekilde amacına ulaştırmak adına  TOKİ  ve Belediyemizin ortaklaşa kira yardımı yaptığımız bölgede bir kısım yıkımlar gerçekleştirilerek 2. bölge 760 konut, 24 derslik ilköğretim okulu ve camii bulunduğu alanın ihalesi de 03.07.2012 tarihinde yapılmıştır. İnşaatı hızla devam etmekte olup 2013 yılı sonunda teslim edilecektir. 2712 konutun kalan kısmında ulaşılamayan % 4’ lük kısım için Bakanlar Kurulu Kararına göre acele kamulaştırmalarımızda sona gelmiş olup bu yılın sonunda ihaleye hazır olacaktır.
 Biz önce inandık, sonra başardık. İlimize bu konuda yardımları olan tüm yetkililere özellikle Sayın Bakanımız Erdoğan BAYRAKTAR’a buradan teşekkür ediyoruz. Belediye olarak yaptığımız çalışmalar sonunda gerek toplu konut idaresi ile gerekse diğer kurum ve kuruluşlar yada müteahhitlerle yapılacak olan dönüşümlerdeki o bölge coğrafyasına, tarihine, kültürüne de hitap etmesi gerektiğinin inancındayız. Başlangıç olarak yaptığımız Bağbaşı Mahallesi Kentsel Dönüşümde ilimizde var olan Selçuklu mimarisi tarzında esintiler yaptık. Ancak Toplu Konut idaresinin tip konut konutlarını kullandık. Bundan sonraki dönüşümlerde yeni projeler ve yeni mimariler kullanıyoruz. Bununda doğru olacağı kanaatindeyiz.
Kırşehir 1. derece deprem bölgesi bir ildir. 1998 yılından itibaren planlı alanlarımızda yapılan binalarımız gerek zemin olsun gerekse imalatlarda olsun çok hassas davranılmıştır. Ancak ilimiz 1998 öncesi çok katlı yapılarımızda olması sebebi ile dönüşümler ilimiz ve insanımız için çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden artırmaya çalıştığımız kentsel Dönüşümün sadece 480 dönümlük 2712 konutlarda kalmamıştır. İlimizde 2 ayrı Kentsel Dönüşüm alanı daha oluşturulmuştur.”

Çalıştayın sonunda yaptığı sunumdan dolayı Başkan Bahçeci’ye İzmir Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından plaket takdim edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.