Bahçeci: Ulaşım planı hayata geçince trafik rahatlayacak

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şehir içi trafik sorunun çözme adına yapılan ulaşım planının hayata geçmesiyle birlikte tüm sorunların ortadan kalkacağını söyledi.

Bahçeci: Ulaşım planı hayata geçince trafik rahatlayacak

Bahçeci: Ulaşım planı hayata geçince trafik rahatlayacak

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şehir içi trafik sorunun çözme adına yapılan ulaşım planının hayata geçmesiyle birlikte tüm sorunların ortadan kalkacağını söyledi.  

Başkan Bahçeci,“Ankara ve Terme Caddeleri hemen hemen bitti. Ceplerde ufak tefek işlerimiz var. Çalışmalarımızın yüzde yetmişi bitti. İnşallah Haziran’a kadar yapıp, çalışmaları komple bitirmek. Bahar ayı ile birlikte peyzaj çalışmalarımız ve bitkilendirme başlayacak. Trafik problemlerini de yaza doğru inşallah çözeceğiz. Ciddi bir ulaşım master planı hazırladık. Trafik planımız var. Bu trafik planını uygulamaya soktuğumuzda şehir merkezimizde ciddi bir rahatlama olacak. Kırşehir’de eskiden şehir merkezinde araba odaklı bir yaşam vardı şimdi insan odaklı yaşama çevriliyor. Çarşıya gittiğinizde her taraf araba. İnsanlar hep bize şikâyet ediyorlardı. Esnaf kaldırımlara mal çıkartıp işgal ediyor. Yollarda da arabalar. Çarşının girilecek hali yok. Biz bu çalışmalarımızla tersine çevirdik. Kaldırımlarımızda mal çıkarma işlemi bitti bu konuda esnafımız bize destek oldu. Sadece bundan sonra ceplerde park olacak oda süreli park olacak. Her yeniliğe karşı bir direnç gösteren bir kesim oluyor. Dokuz yıldır biz bunu görüyoruz. 
Kırşehir şehir merkezinde herkesin de takdir edeceği gibi vatandaş arabasını terme caddesine sabah getiriyor, akşama kadar orada duruyor. Şehir merkezindeki arabaların yüzde sekseni hareketsiz, hareket etmiyor. Sabahtan akşama kadar sabit kalıyor. Buda esnafın karına değil. Biz paralel parklar yaptık, oraya süre koyacağız. Trafik komisyonunun belirleyeceği süre içerisinde duracak. Süresi geldiğinde boşaltacak. İşi olan girecek sirkülasyon olacak. Bunları tamamen kameralı sistem takip edecek. Kesinlikle istismar olmayacak, verilen süre dışına çıkılmayacak. Çıktığı anadan itibaren park cezası plakasına işleyecek. Bu konuda çok net kurallar koyacağız. “
Başkan Bahçeci, şehir içi trafik sorununun ve kaldırımların geniş yapılıp, yolların daralması ile ilgili söylemlere de cevap vererek, “Ulaşım Planımızı profesyonel bir ekiple hazırladık. Özellikle dolmuş güzergâhlarımızı plana bağlı kalarak birebir uyguladık. Yolların daralması diye bir durum olmayacak. Ulaşım planı hayata geçince şu anda yapılan yanlış parklar ortadan kalkacak”

Lambaların sürelerinin uzun olduğu şikâyeti bizlere geliyor diyen Başkan Bahçeci; “Bizim standardımız çift şerit akış, kavşaklarda üç şeride çıkıyor ama şuan parklardan dolayı bir şeride düşüyor. Kurallar işlemeye başladığında parklar olmayacağı için hızlı bir akış olacak. Birbirini gören akıllı kavşaklar, araç sayısına göre sürelerini ayarlayan akıllı şehir olacağız. Ciddi bir yatırım olacak. Biraz sabır etmemiz gerekiyor. Her santimetresini projelendirdiğimiz bir çalışma yapıyoruz. Yol standardımız yedi metre. Çift şerit gidiş, çift şerit geliş. Bir tarafı yedi metre yapıp, bir yeri dokuz metre yapmak trafik güvenliğine  aykırı. Belirli bir standardınız olması lazım. Parkları uygun akış sağlandığında, hatalı parkta olmadığında şehir merkezinde hiçbir sorun olmayacak, biraz sabır etmemiz lazım. Tek yönde de akışları sağlayacağız, trafik tıkanmayacak sürekli akacak. Ulaşım sistemi devreye girdiğinde de toplu taşıma devreye girecek, şehir merkezlerine arabaları mümkün olduğu kadar azaltacağız. Alternatifleri koyacağız. Toplu taşıma koyacağız Bugüne kadar şehrimizde doğru düzgün toplu taşıma olmadığı için. Toplu taşıma devreye girdiğinde modern otobüsler çok hızlı, çok konforlu, çok güvenli ve çok ekonomik bir şekilde ne zaman geldiği ve nereden geçtiği belli olan otobüsler devreye girdiğinde  daha çok toplu taşıma kullanacak. 
Caddelerimizde gelişigüzel parklar yapılamayacak. Bu konuda gerekli alt yapımız hazır ve inşallah bu yıl içerisinde trafik sorunun çözüp, nefes alan bir şehir merkezi oluşturacağız. Şu anda gelişigüzel parklar var ve biz bunları görüyoruz. Gerek sinyalizasyon gerekse parkları yeni düzenleme ile rahatlatacağız. 
Belediye Otobüslerimiz hazır ve baharla birlikte ulaşım planı hayata geçecek. Tüm dolmuş hatları, duraklar, otobüslerin içerisi ve güzergâhlar tek merkezden yönetilip, kameralarla takip edilecek. Vatandaşlarımız güven içinde ve takip altında ulaşacakları yere gidecek. Bu konuda geri adım atmayacağız ve Kırşehir'imize yakışır bir ulaşım ağı oluşturacağız. Dolmuşlarımız, şoförlerimiz ve güzergâhlar 24 saat takip altında olacak " dedi.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.