banner245

Bakan Eroğlu, 52 milyonluk yatırıma onay verdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplu temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere ilimize geldi.

Bakan Eroğlu, 52 milyonluk yatırıma onay verdi

Bakan Eroğlu, 52 milyonluk yatırıma onay verdi


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplu temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere ilimize geldi.

İlk olarak Cacabey Meydanında düzenlenen DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma ve Açılış Merasimine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kendisini coşkuyla karşılayan binlerce Kırşehirliye hitaben bir konuşma yaptı.

Yaptığı konuşmasında Ahi Evran-ı Veli’nin ahlakıyla bezenmiş, AşıkPaşa’nın sanatıyla coşmuş, Cacabey’in ilim ve irfanıyla yiğitler yetiştirmiş Kırşehir’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kırşehir’e yaptıkları yatırımların devam edeceğini söyledi.
Bugün temeli atılacak ve açılışı gerçekleştirilecek 7 tesisin toplam maliyetinin 52 Milyon TL olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Türk milleti hainlere karşı büyük bir kahramanlık destanı yazdı. 15 Temmuz’dan itibaren meydanları doldurarak demokrasiye sahip çıkan siz Kırşehirlilerle gurur duyuyoruz. Bu darbe teşebbüsü milleti parçalama, ülkeyi işgal etme girişimiydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve siz asil milletimizin kahramanlığı ile hainlere fırsat vermedik. Değer verdiğimiz illerin başında gelen Kırşehir’e verdiğimiz müjdelerin çoğunu gerçekleştirdik. Yaptığımız yatırımlarla Kırşehir’i yemyeşil bir şehir haline getireceğiz. Bugün, Boztepe Çamalak Göleti’nin temelini atacağız. Akçakent Boğazevci Barajı, Kaman Demirmenözü Barajı Sulaması, Mucur Aksaklı, Karacalı Göleti Sulaması, Aşıkpaşa Tabiat Parkı çevre düzenleme çalışmaları ve ağaçlandırma, toprak koruma ve erozyon kontrolü çalışmalarının da açılışını gerçekleştireceğiz. Her şey millet için. Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtik. Bundan sonra ormanlık alanlarda gelir getirici türleri ağaçlandırıp, en yakın köydeki hane başına, vatandaşımıza 49 yıllığına vereceğiz. Ayrıca, Kırşehir’e 14 tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kuracağız. Bu istasyonlar ile Kırşehir’in bütün ilçelerinin havası önceden ölçülebilecek. Kırşehir’e hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Vali Necati Şentürk de yaptığı konuşmada, “Sayın Bakanımız Kırşehir’e sık sık gelerek bizleri onurlandırmaktadır. Kırşehir’e her gelmesinde müjdelerle ve yatırımlarla gelir, verdiği sözleri yerine getirir. Kendisini ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Sayın Bakanımız, son 14 yılda su konusunda Kırşehir’de 211 Milyon TL’lik yatırım gerçekleştirmiştir. Ecdadımız, tarihte büyük başarılara imza atmışlar, büyük medeniyetler kurmuşlardır. Günümüzde de devletimiz vatandaşlarımız için her türlü yardımı yapmakta ve devletin şefkatli elini vatandaşımızın omzunda hissettirmektedir. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin” dedi.

' ARSLAN, KOCABEY KAVAKLIĞINI İSTEDİ '

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, törende yaptığı konuşmasında 49 yıl boyunca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kavaklık alanı olarak hizmet veren Kocabey Kavaklığı’nın tabiat parkı ilan edilmesini beklediklerini söyledi.

Arslan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Cacabey Meydanı’nda düzenlenen toplu temel atma ve açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kırşehir’in Hirfanlı Baraj Gölü ve Seyfe Gölü olmak üzere 2 önemli su kanyağı olduğunu söyledi.

SEYFE İLE İLGİLİ KONUŞTU

Özellikle Seyfe Gölü’nün kuş cenneti olarak da varlığını devam ettirdiğini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:
"Özellikle Seyfe Gölü’nün kuş cenneti olarak varlığını devam ettirmesi için buraya milli park çalışmalarıyla desteklenecek yatırımlar gerekiyor. Bunu da Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdan bekliyoruz. Burada küçük bir milli park alanı var. Bunun genişletilmesi lazım. Yine ekolojik dengenin de sağlanması açısından buradaki proje tekrar irdelenerek Seyfe Gölü'nün eski görünümünü yeniden sağlamak gerekiyor."

KOCABEY KAVAKLIĞI TABİAT PARKI OLABİLİR

Kırşehir’de 49 yıl kavaklık olarak hizmet veren Kocabey Kavaklığı’nın da tabiat parkı olarak ilan edilmesini istediklerini ifade eden Arslan, Ortaköy yolu üzerindeki bu alanın Nevşehir ve Kapadokya turizmine katkı sunacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini aktardı.
Arslan, şunları kaydetti:
"Kocabey Kavaklığı’nın tabiat parkı olarak ilan edilmesini istiyoruz. Mülkiyeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde (DSİ) olan, 49 yıl tarım bakanlığınca kavaklık alanı olarak kullanılan ve süresi bitip DSİ’ye teslim edilen bu alanın hemen tabiat parkı ilan edilmesi gerekiyor. Proje çalışmaları tamamlanmış olan projenin bir an önce realize edilmesi gerekir. Ortaköy yolu üzerinde olan bu alanın Nevşehir ve Kapadokya turizmine hizmet verecek şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. 2 bin dönümlük bir fidan alanının kazandırılması mümkündür. Kırşehir bir fidancılık merkezi olabilir. Fidancılığın merkezi olma konusunda Kırşehir Belediyesi ile birlikte yürüteceğimiz çalışmalara Bakanlığın desteğini bekliyoruz."
Salih Çetinkaya ise konuşmasında Kırşehir’de yapılan yatırımlarla, Kırşehir’i daha yaşanabilir bir kent haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

' ÇETİNKAYA, KIZILIRMAK SUYU'NUN SULAMADA KULLANILMASI GEREKTİĞİNİ URGULADI '

AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, "Kentte sulama sorununun giderilmesi için Kızılırmak Nehri'nden yararlanmak istiyoruz" dedi.
Çetinkaya, dün Orman ve Su İşleri Bakanlığı kurumlarınca planlanan tesislerin Cacabey Meydanı'ndaki toplu temel atma ve açılış töreninde muhteşem bir konuşma yaptı.

ÇİFÇİLER YAĞIŞTAN DOLAYI MAĞDUR

Törende konuşan Milletvekili Çetinkaya, Kırşehir’e 180-200 gündür yağmur düşmediğini söyleyerek, "Su olmadan tarımsal faaliyetlerin yapılamıyor. Kurak iklime sahip şehirde alternatif sulama imkanlarının devreye alınması gerekiyor. Kurak bir iklimi olması nedeniyle sulama sorunları yaşanıyor. Kırşehir olarak Kızılırmak Nehri’nden istifade etmek istiyoruz. "Kırşehir’den geçen ve Hirfanlı’da set olan Kızılırmak Nehri var. Suyundan hiç yararlanamadığımız bir ırmak. Kızılırmak havzasını sulamaya geçirelim. Güneş enerjisi sistemleriyle elektrik maliyetleri de düştüğü için sulamada Kızılırmak’tan yararlanmak istiyoruz. Kırşehir Milletvekilimiz Mikail Arslan bey ile kente yapılan yatırımları takip edeceğiz" dedi. 

Cacabey Meydanındaki tören, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve Orköy Kredi Sertifikalarını yapılan kura sonucu vatandaşlarımıza dağıtması ile sona erdi.

' VALİ, BRİFİNG VERDİ '

Ardından programına Valilik ziyareti ile devam eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Necati Şentürk’ten il hakkında brifing aldı.

Valilikte yapılan toplantıda basın mensuplarına, Bakanlığınca Kırşehir’de yürütülen yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Eroğlu, “Bugünkü törende Kırşehir’de bir adet baraj, bir adet gölet, üç adet sulama tesisi, bir adet Orman Genel Müdürlüğü tesisi, bir adet de Doğa Koruma ve Milli Parklar tesisinin temelini attık ve açılışını gerçekleştirdik. Toplam 52 Milyon TL’ye mal olacak tesislerde 4 milyon metreküpe yakın seviyede su depolanacak. 28 bin dekar zirai arazi de sulamaya açılacak. Kırşehir’de ceviz ve badem üreticiliğine önem veriyoruz. Ayrıca Kırşehir’i daha yeşil bir hale getirmek için ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor. Akpınar’da yer alan Neşet Ertaş Barajının ihalesi de 8 Aralık’ta yapılacak” dedi.
Valilik bahçesine günün anısına Vali ile birlikte ağaç diken Bakan Eroğlu, daha sonra uyuşturucu ile mücadele etmek için hizmete açılan Yaşamayı Seviyorum Danışma Merkezi’nde incelemelerde bulundu. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanlığına yaptığı ziyaretin ardından ilimizden ayrıldı.
Bakan Eroğlu'nun programına Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Milletvekillerimiz Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, DSİ Genel Müdürü, Orman Genel Müdürü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü, Meteoroloji Genel Müdürü, bakanlık bürokratları, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.