Balcı: Cinsiyet eşitliği bilincini, eğitimle güçlendirebiliriz

Yazıma başlamadan önce Afrin’de şehit olan tüm Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bir yanımız ne kadar buruk olsa da Kırşehir’de kış mevsiminin bu güzel güneşli gününde uyanır uyanmaz yazmak istedim.

Balcı: Cinsiyet eşitliği bilincini, eğitimle güçlendirebiliriz
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
08 Şubat 2018 Perşembe 11:20

Cinsiyet eşitliği bilincini, daha fazla eğitimle güçlendirebiliriz

Yazıma başlamadan önce Afrin’de şehit olan tüm Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bir yanımız ne kadar buruk olsa da Kırşehir’de kış mevsiminin bu güzel güneşli gününde uyanır uyanmaz yazmak istedim.
Güneş ışıkları, güzel hava, pencere önündeki çiçeklerim ilham verdi bana. Kadınlarımızı, erkeklerimizi, kendimizi anlatmak istedim. Birbirini bu kadar seven bir millet olarak nerede hata yapıyorduk da cinsiyetçi olup çıkıveriyorduk? Neye göre kadın işi, erkek işi diye ayırıyorduk, neye göre fiziksel gücümüzü birbirimiz üzerinde kullanabileceğimize karar verebiliyorduk? Hem de hep birlikte daha mutlu ve huzurlu yaşayabilmek varken. Bizlere miras kalan bu güzel değerlerimizi, kültürümüzü hangi noktada yitirdik biz?
En baştan başlamak gerek sanırım: Eğitimle, eğitmekle. Eğitimde var olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden geçen hafta bahsetmiştim. Eğitim sadece bir insana iyi biri olmayı öğretmek midir? Yoksa öğrettikten sonra iyi biri olarak yaşamasını sağlamak mı? Tabii ki bu davranışı ondan görmektir. Sınıflarda erkek çocuklarında annelerinin yemek masası hazırlamasına yardımcı olması gerektiğini anlatırız. Eğer bu çocuklar evlerine gittiklerinde annelerine yardımcı olurlarsa işte o zaman eğitim gerçekleşmiştir. Peki toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi için okullarda sadece bu öğütler yeterli mi?
Gelişen ve değişen dünyamızda eğitimin yeri de giderek artıyor. Bu süreçte öğrencilerine toplumsal cinsiyet eşitliği vermek isteyen öğretmenler ve kurumlar yalnız değilsiniz. Bu yazımda sizlere yapılabilecekler hakkında birkaç tavsiyede bulunacağım. Keza son zamanlarda ülke gündemimizde de önemli yer kaplayan bu konu üzerinde çalışmalar hızlanıyor.
• İlk olarak ders kitaplarında yer alan cinsiyetçi resimler Bakanlığın çalışmaları ile değiştiriliyor. Yani artık her resimde gazete okuyan bir baba yemek yapan bir anne görmeyeceksiniz. Biz eğitimcilerde kitaplarda gördüğümüz cinsiyetçi resimleri kullanarak çocuklara mesajlar verebiliriz.
• Eğitimci olarak kullandığımız dili özenle seçmeliyiz. Adam gibi yerine insan gibi, bilim adamı yerine bilim insanı demeli kadın kelimesini daha çok kullanabilmeliyiz.
• Okul öncesinde oyuncaklarla aile içi iş bölümünü paylaştırmayı öğretebiliriz. Daha üst sınıflarda sınıf temizliğini birlikte yaptırmalı, el işi derslerinde aynı oranda katılımı sağlamalıyız. Yaşayarak öğrenme çok daha kalıcı olacaktır.
• Okulumuzun varsa sinema saatlerinde cinsiyet eşitliği filmleri veya hazırlanan videoları izletebiliriz. Hatta onlardan bir video hazırlamalarını ve bunu gösterime koymayı düşünebiliriz.
• Okulumuzda kız futbol takımı kurmak, erkek yakartop takımı kurmak, okul meclisi üyelerinde cinsiyet eşitliği sağlamak, bilimle ilgili konularda kız çocuklarını teşvik etmek, bale yapmak isteyen bir oğlan çocuğunu desteklemek gibi sosyal etkinliklerde düzenlemeler yapmak.
• Okul panolarının kullanımına dikkat etmeliyiz. Örneğin; panolarımızda kadın bilim insanlarından, matematikçilerden, mucitlerden bahsedebilir, kadın ressamların resimlerini asabiliriz.
• Kendi içimizde kırmızı pantolon giyen bir erkek öğretmenimiz olduğunda onu öğrencilerimize örnek göstermeliyiz.
• Meslek tanıtımları, her yaşı kapsayan bir etkinliktir. Bu tanıtımları yaparken örgü örerek para kazanan erkeklerden, kadın maden işçilerinden, erkek okul öncesi öğretmeni, kadın cerrahlardan bahsedilebiliriz. Hatta çevremizdeki kadın inşaat mühendisleri ya da erkek hemşirleri okulumuza davet edip öğrencilerle iletişime geçmelerini sağlayabiliriz.
• Son olarak toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleriyle, velilerimizi ve öğretmenlerimizi bilinçlendirebilmeliyiz.
Hepimiz birer çocuk büyütüyor ya da yakınlarımızın çocuklarının eğitimine bir şekilde katkıda bulunuyoruz. Ehh umarım bu tavsiyelerim sizlere birer yol gösterici olur sevgili okurlar. Unutmayalım ki hep birlikte çok güzeliz, çok güçlüyüz.

YAZAR: Gülçin BALCI GÜRBÜZER
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.