Banka evleri ve Eski Sanayi arsası sorunu çözülüyor

Şehir merkezinde Bağbaşı mahallesindeki 2.713 konutluk Kentsel dönüşüm devam ederken Kırşehir Belediyesi bu çalışmalara yenilerini eklemeye çalışıyor.

Banka evleri ve Eski Sanayi arsası sorunu çözülüyor
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
20 Aralık 2017 Çarşamba 13:11

Banka evleri ve Eski Sanayi arsası sorunu çözülüyor

Şehir merkezinde Bağbaşı mahallesindeki 2.713 konutluk Kentsel dönüşüm devam ederken Kırşehir Belediyesi bu çalışmalara yenilerini eklemeye çalışıyor.

Şehir merkezinde Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan ve Banka Evleri diye tabir edilen 70’li yıllarda yapılmış binaların kentsel dönüşümü ve yine şehir merkezinde eski sanayi alanı yanında bulunan iki katlı metruk binaların bulunduğu alanda dönüşüm çalışmaları yapılacak.
Her iki yerde yapılacak projeyi anlatmak ve hak sahiplerinin görüşlerini almak üzere Neşet Ertaş Kültür Merkezinde yapılan toplantılarda hak sahiplerinin mutluluğu gözlerinden okundu.
İstişare toplantılarından sonra bir açıklama yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci;  “Ülkemizin 2023 Kentsel Vizyonu hedefine ulaşmasında Kırşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yapabilme adına Kentsel dönüşümlere devam ediyoruz .Bu kapsamda; Banka evleri ve Eski Sanayii kentsel dönüşümü gündemimizde. Banka evlerinde toplam 195 hak sahibi var.Eski Sanayi alanında toplamda 128 hak sahibi var. Biz yaklaşık 3 yıldır bu projeyi çalışıyoruz. Son iki yılımızda proje üstünde yoğunlaştık ama Banka evleri ve eski sanayi kentsel dönüşümü birlikte koordine edelim istedik. Detaylı bilgileri belediyeye davet ederek bire bir hak sahiplerine bilgilendirme yapacağız. Bloklarda yapılacak çevre düzenlemeleri çağdaş cephesi ile şehrimize yakışır deprem yönetmeliğine uygun binalar yapılacaktır. Banka evlerinde blokların hemen bitişiğinde Aile yaşam merkezi yapılacaktır. Eski sanayi de ise blokların yanında Gezegen evi ve bilim merkezi yapılacaktır. Gezegen evinin üst tarafı yeşil alan bodrum kat ise otopark olarak planlanmıştır.
Kentsel dönüşüm konusunda tecrübeli bir belediyeyiz. Bağbaşı kentsel dönüşümde 450 dönüm civarında alanı kapsayan 2.713 konut 3.etaptan oluşan bir dönüşüm sağladık. Bu dönüşümü de %100 vatandaş kabulü ile gerçekleştirdik. Bu iki alanda kentsel dönüşümdeki hedefimiz ise en az % 75. Vatandaş kabul ederse bu projeyi gerçekleştireceğiz. Kabul edilmezse gerçekleştiremeyeceğiz.
Bağbaşı mahallemizde 3 etap halinde kentsel dönüşüm başlatmıştık, şuan son etap hedeflenen tarihten önce bitirilme noktasına geldi. Şimdi de, Aşıkpaşa Mahallemizin Banka Evleri diye tabir edilen bölgesinde ve yine , Yenice Mahallesinde Eski Sanayi olarak bilinen alanın yanında bulunan alanda vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı, tüm beklentilere cevap verecek, insanı ön planda tutacak ve bu iki bölgenin çehresini değiştirecek bir dönüşüm hamlesi gerçekleştireceğiz.
Bu dönüşüm sayesinde Banka Evleri diye tabir ettiğimiz bölgede 70’li yıllarda inşa edilen konutlar ile yine eski sanayi alanı yanındaki alana 80’li yıllarda inşa edilmiş depreme ve afet risklerine karşı dayanıklı olmayan yapılar yerine planlı yapılara bırakacak.  Bu bölgelerde fiziki dönüşümü sosyal donatı alanlarıyla bütünleştirerek vatandaşlarımızın yaşamaktan mutlu olacağı bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Banka Evlerinde 80 m2 ile 150 m2, Eski Sanayi alanında ise 80 m2 ile 230 m2 arasında daireler olacak. Mahalle kültürünü canlı tutarak birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını pekiştireceğiz.Burada yaşayan kardeşlerimiz proje sonrasında buralarda daha modern ve lüks konutlarda yaşamaya devam edecek. Bilindiği üzere Kırşehir 1. derece deprem bölgesi bir ildir. 1998 yılından itibaren planlı alanlarımızda yapılan binalarımız gerek zemin olsun gerekse imalatlarda olsun çok hassas davranılmıştır. Ancak ilimiz 1998 öncesi çok katlı yapılarımızda olması sebebi ile dönüşümler ilimiz ve insanımız için çok büyük önem taşımaktadır. 
Hak sahiplerinin görüş ve önerileri doğrultusunda projeye şekillendireceğiz Bunun için istişare toplantıları yaptık.Amacımız hak sahiplerine daha yaşanabilir modern konutlar sunmak. Buralarda yapacağımız Kentsel dönüşümü hak sahipleri vatandaşların rızasını ve desteğini alarak gerçekleştirmek istiyoruz.Hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz.Hak sahiplerini mağdur edecek adımı da atmayacağız. 
Bunun için yapacağımız her çalışmada olduğu gibi, kentsel dönüşümde de vatandaşlarımızın desteğini almak istiyoruz. Bizim hizmet perspektifimizi ‘ben’ değil ‘biz’ felsefesi oluşturmaktadır. İnşallah başarırsak kimsenin mağdur olmayacağı herkesin memnun olacağı bir proje olacak.”ifadelerini kullandı.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.