Başbakan Yıldırım, Ahi törenine katıldı

Kırşehir'de bu yıl 30.'su düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşti.

Başbakan Yıldırım, Ahi törenine katıldı
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
25 Eylül 2017 Pazartesi 10:32

Başbakan Yıldırım, Ahi törenine katıldı

Kırşehir'de bu yıl 30.'su düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşti.

Cacabey Meydanında kutlanan 30. Ahilik Töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Ahilikte öncelikle kardeşliğin, cömertliğin, fedakarlığın, dürüstlüğün, üretimin, ahlakın sanatın, bilimin esas alındığını söyledi.

Ahilik sisteminin birçok mesleğin gelişmesine, gelecek nesillere aktarılmasına ve nice çırak, kalfa, usta yetiştirilmesine vesile olduğunu belirten  Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün Ahi Evran Hazretlerinin manevi huzurunda siz değerli Kırşehirlilerle bir arada bulunmanın heyecanını yaşıyoruz. 30. Ahilik Haftası etkinliklerinin birliğimize, kardeşliğimize vesile olmasını niyaz ediyorum. Ahi Evranın, AşıkPaşanın, Cacabey'in, Muhrarrem Ustanın, Neşet Ertaş'ın hemşehrileri olarak sizleri yürekten selamlıyorum. Rahmetle andığımız Neşet Ertaş'ın türküsünde söylediği gibi Anavatanımsın, Baba yurdumsun, Ozanlar diyarı Şirin Kırşehir, Uzak kaldım gurbet elde derdimsin, Hasretin bağrımda derin Kırşehir. Kimi engin kimi yüksek evlerinlen, kimi fakir kimi zengin beylerinlen, kazaların, nahiyelerin köylerinlen, gönlümün içinde yerin Kırşehir. Temsil ettiği Anadolu'yu bu aziz millete vatan yapan bir manadır Ahilik. Ahilik teşkilatını sadece bir esnaf, sanatkar birliği olarak görmek eksiklik olur. Ahi Evran-ı Veli, 32 çeşit esnaf teşkilatlarını bir araya getirerek, belki de ilk modern-sivil toplum kuruluşunun temelini atmıştır. Kardeşliğin, cömertliğin, fedakarlığın, dürüstlüğün, üretimin, ahlakın sanatın, bilimin esas alındığı Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli'dir. Kurduğu bu sistemle birçok mesleğin gelişmesine, gelecek nesillere aktarılmasına, nice çırak, kalfa, usta yetiştirilmesine vesile oldu ve Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesine büyük katkılar sağladı. Ahiler hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, hemen ölecekmiş gibi de ahiret için çalıştılar. Ahilik özüne eşref-i mahlukat olan insanı yerleştirerek 'Hakk'a hizmet, halka hizmettir' anlayışıyla hem dünyevi hem de uhrevi bir sistem kurmuştur. Ahiler oluşturdukları sosyal dayanışma ve sosyal güvenlik sistemiyle adeta kimsesizlerin kimsesi olmuşlardır. Günümüzde bütün illerde bulunan esnaf odaları, meslek odaları, sanayi-ticaret odaları da ilhamını Ahilik kültüründen almıştır. Bundan dolayı başta Ahi Evran-ı Veli olmak üzere bütün rahmetli olmuş bütün ahilere ve sanatkarlarımıza rahmet diliyorum. Bu yıl 30. düzenlenen Ahilik Haftası'nın ülkemize, Kırşehir'e, esnafımıza, sanatkarımıza, milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
Kırşehir'e yapılacak yatırımlar hakkında da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kırşehir'e son 15 yılda yapılan yatırımların toplam maliyeti 5 Katrilyon TL'yi buldu. Kırşehir, yılda 168 Milyon Dolar ihracat yapıyor. Ayrıca, Kırşehir'e bu süreç içerisinde 3120 konut yaptık. 2006'da Ahi Evran Üniversitesi'ni kurduk. Öğrenci yurtlarının kapasitesini 5500'e çıkardık. Akpınar ilçesi Boğazevci barajını ve 16 tane taşkın koruma projesini bitirip hizmete açarak 111 bin dönüm araziyi suyla buluşturduk. Yollar, hastaneler, okullar yaptık, tarımsal destek verdik. Bundan sonra da Kırşehir'den Nevşehir'deki havaalanına daha kestirmeden ulaşılsın diye yol yaparak mesafeyi kısaltacağız. Çevreyolunu yapacağız. Ankara'dan Kırıkkale-Yerköy-Yozgat hattına giden tren hattına ulaşımı kolaylaştıracağız. Ayrıca, buradan Mersin'e kadar giden tren hattını da yapacağız. Biz devlet olarak vatandaşımıza her türlü hizmeti sunacağız. Yeter ki milletimiz 15 Temmuz'da yaptığı gibi devletinin yanında olsun, bayrağını çiğnetmesin, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışan hainlere, teröristlere fırsat vermesin.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de konuşmasında, "Ahilik, kardeşlik, birlik demektir, insanlık mektebidir, helal kazanmak, helal lokma yemektir. Anadolu'da ticaret erbabının yaşattığı Ahilik dünyaya örnek olacak insani değerleri ve uygulama örneklerini bünyesinde barındırmaktadır. Modern dünyada ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standardı olarak ifade edilen birçok kavram Ahilik teşkilatında vücut bulmuştur. Ahilerin dünyasında kimseye haksızlık yapılmaz." şeklinde konuştu.
Vali Necati Şentürk de yaptığı konuşmada, "Ahilik bir medeniyetin bütün genetik unsurlarını taşıyan bir tohumdur. Ahilik büyük bir imparatorluğa nefes vermiştir. İşte bunun içindir diyoruz ki Anadolu'yu Türkleştiren, müslümanlaştıran Ahi Evran bizimdir. Hak ile sabır dileyip bize gelen bizim, akıl ile irfan ile çalışıp bizi geçen bizimdir" dedi.
Konuşmaların ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından Başbakan Binali Yıldırım'a Şed kuşatılarak Ahilik kaftanı giydirildi.

Cacabey Meydanında düzenlenen 30. Ahilik Haftası Kutlamaları Yılın Çırağı, Yılın Kalfası, Yılın Ahisi ve Yılın Ahilik Hizmet Ödülünün Başbakan Binali Yıldırım tarafından sahiplerine verilmesi ve ayrıca  Sayın Başbakanımıza Yılın Ahilik Onur Ödülünün verilmesi ile sona erdi.
Başbakan Yıldırım, Ahilik Haftası töreninden sonra Kırşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nin ve Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali'nin açılışını gerçekleştirdi.
Başbakan Binali Yıldırım, açılış programında yaptığı konuşmada,"Bu toprakların evladı, bu milletin bağrından çıkmış halk ozanı, gönül adamı Neşet Ertaş'a öncelikle rahmet diliyorum. Onun adını taşıyan eserin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kırşehir'de hoşgörünün, saygının tohumunu eken, yaşamıyla topluma örnek olmuş Neşet Ertaş adına yapılmış bu güzel eserin açılışını gerçekleştiriyor ve Neşet Ertaş Haftası'nın da açılışını yapıyoruz. Kendisi olmasa da sesi gönüllerimizde. Bozkırın Tezenesi olan Neşet Ertaş sazıyla vicdanımıza dokunmaya devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali'nin her geçen yıl daha da artarak ve zenginleşerek ve geniş katılımlarla devam edeceğine inanıyorum. Ülkemizin önemli değerlerinden biri olan Neşet Ertaş'a vefa göstermek hepimizin vazifesidir. Bilindiği gibi Kırşehir Valisi, 2014 yılında Kırşehir'e yakışır bir eser olan Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi'ni inşa etmişti. Bugün de bu merkez bu hizmet halkasına eklendi. Her iki eser de gönül sultanlarımızın aziz hatıralarını ve bizlere miras bıraktıkları eserlerini yaşatacaktır. Dede Korkut'tan Mevlanaya, Hacı Bektaş-ı Veli'den Hacı Bayrama, Ahi Evran-ı Veli'den AşıkPaşa'ya bütün çınarlarımız bu mekanlarda yad edilecektir. Muharrem Ertaş'ın, Hacı Taşan'ın muhabbet dolu mirası da bu mekanlarda gelecek kuşaklara aktarılacak. Kültür ve Sanat Merkezimizi inşa eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci'ye de teşekkür ediyorum." sözlerine yer verdi.

Başbakan Binali Yıldırım Kırşehir programında ayrıca Neşet Ertaş'ın mezarını, Ahi Evran-ı Veli'nin türbesini ve Belediye Başkanlığını da ziyaret etti.
Yapılan törenlere Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Vali Necati Şentürk, Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, il protokolü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken gibi çok sayıda üst düzey bürokrat ve 81 ilden gelen esnaf teşkilatı mensupları ile binlerce vatandaşlar katıldı.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.