banner245

Basın Bayramı'nı kutladılar

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk ve KIRGARAT-C tarafından yayınlanan mesajla, basın mensuplarının 'basın bayramı' kutlandı.

Basın Bayramı'nı kutladılar

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk ve KIRGARAT-C tarafından yayınlanan mesajla, basın mensuplarının 'basın bayramı' kutlandı.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yaptığı yazılı açıklamasında, " Halkın sağlıklı haber alabilmesi ve olayları farklı açılardan yorumlayanları izlemesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması şarttır. Şeffaf, demokratik, bir toplumu yaşatan en önemli unsurlardan birinin özgür ve tarafsız basının varlığıdır. Halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları, toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi temel görev sayarak demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Basın çalışanları, mesleklerinin gereğini yerine getirmek için yeri gelince canını ortaya koyarak görev yaparken, sorunlarının çözülmesi, hak ettikleri hayat standartlarına kavuşmaları görevlerini daha iyi yapmalarını sağlayacak önemli adımlardır. Basının görevini yaparken hukukun evrensel ilkelerinden sapmaması ve kişi haklarına saygıyı asla ihmal etmemesi gerekmektedir. Doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatan, bu kadar önemli ve hassas bir görev ifa eden ve bunu yaparken meslek ilkeleri çerçevesinde çalışmayı ilke edinen ve zor şartlar altında büyük bir özveri ile çalışan tüm gazetecilerin Basın Bayramını kutluyorum " dedi.

' BAŞKAN ÖZTÜRK, BASIN BAYRAMI'NI KUTLADI '

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk da yazılı bir açıklama yaparak basın bayramını kutladı. Sansüre karşı ilk kazanım elde edildiği gün, 2. Meşrutiyet’in ilan edildiği 24 Temmuz 1908 “Basın Bayramı” her yıl 24 Temmuz gününün, Türkiye’de Basın Bayramı/Gazeteciler Günü olarak kutlandığını söyleyen Bahamettin Öztürk, Dünya'nın en zor ve en sorumlu mesleklerinden bir tanesinin gazetecilik olduğunu belirtti.

Öztürk, açıklamasına şöyle devam etti:

" İnsanların kendi fikirlerini özgürce ifade edebilmek için doğru bilgiye ulaşmaya ihtiyaçları ve hakları vardır. Demokratik toplumlarda topluma bu hakkı kullanması yönünde en büyük katkıyı basın mensupları sağlamaktadır. Bu bağlamda basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir. İlkeli ve tarafsız yayın anlayışından taviz vermeksizin, en zor koşullarda bile kamuoyuna yön veren ve gündemi belirleyerek toplumu bilinçlendiren, yapılan çalışmaların vatandaşlara ulaştırılmasında zaman ve mekân ayrımı yapmadan görevlerini yerine getiren, üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle görev yapan, başta yerel düzeyde görevlerini yerine getiren bütün görsel ve yazılı basın görevlilerimizin Basın Bayramlarını Kırşehir Ahi Esnafımız adına kutlarım” dedi.

' CEMİYET, MESLEKTAŞLARINI UNUTMADI '

Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

KIRGARAT-C Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan mesajda, Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olan 24 Temmuz'un Basın Bayramı olarak kutlandığını kaydedildi. 1908 yılında Meşrutiyetin yürürlüğe girmesiyle basında sansürün kaldırıldığını anımsatılan açıklamada şunlar ifade edildi:
" Ülkenin ve demokrasinin gelişmesinde çok büyük bir yeri olan haber  alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın; demokrasinin gelişmesinde ve yaşamasındaki en önemli kurumlardan biridir.
Basının, devlet ve vatandaş arasındaki iletişim sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi önemli bir görevi vardır. Şüphesiz ki doğru bilgilendirilmiş çağdaş bir toplum için basının güvenilirliği ve tarafsızlığı büyük önem arz etmektedir. Demokrasilerde dördüncü kuvvet olarak algılanan basının özgür olduğu kadar, doğru ve objektif bir yayın anlayışı içerisinde olması da bir o kadar önemlidir.
Basının masa başında değil, yerinde gerçek haber, dürüst haber yaparak halkın doğru bilinçlenmesine katkıda bulunması en önemli görevlerindendir.
Basının, sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi gerekir. Hukukun evrensel standartlarına bağlı kalması ve basın özgürlüğünün yanı sıra özel hayata ve kişilik haklarına saygı duyması büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde basına ve gazetecilere olan güvenin azalması kaçınılmazdır. Türkiye'de son yıllarda insan haklarının ve özgürlüklerinin genişletilmesi amacıyla büyük reformlar gerçekleştirmiştir. Hepimizin arzusu ülkemizin diğer demokratik ülkeler seviyesine ulaşmasıdır.
Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti olarak basın sektöründe çalışanların bayramını en içten dileklerimizle kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.