Başkan Bahçeci’den dolmuşçulara çağrı

Kırşehir Belediyesi yeni Ulaşım projesini hayata geçirirken; Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, dolmuşçu esnafına çağrıda bulunarak, " Gelin birlikte şehrimize hizmet edelim " dedi. 

Başkan Bahçeci’den dolmuşçulara çağrı

Başkan Bahçeci’den dolmuşçulara çağrı:
GELİN BİRLİKTE BU ŞEHRE HİZMET EDELİM


Kırşehir Belediyesi yeni Ulaşım projesini hayata geçirirken; Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, dolmuşçu esnafına çağrıda bulunarak, " Gelin birlikte şehrimize hizmet edelim " dedi. 
Başkan Bahçeci, “Otobüslerimiz Ocak başı gibi gelecek. 28 tane otobüs. 12 metrelik ve 8,5 metrelik BMC marka sıfır km otobüslerimiz gelecek. Otobüsler geldikten 2-3 ay içerisinde de kart sistemi, şoförlerin alınması, eğitilmesi gibi süreçler tamamlanmasını tahmin ediyoruz. Mart –Nisan gibide otobüs sistemimiz işlemeye başlar diye umut ediyoruz. Bu arada dolmuşçu esnafımızla da görüşüyoruz ve görüştük.  
Meclis üyelerimizle bir komisyon kurduk. AK Partili, CHP’li, MHP’li, meclis üyelerimiz, Esnaf Odaları Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, Şoförleri Odası Başkanından, Şoförler Odası başkanından oluşan bir komisyon kuruldu. Biz baştan bu işi şoförlerimiz yapsın istedik ama onlar ısrarla istemediler, biz otobüs alamayız dediler. Bizim böyle bir bütçemizde yok. Biz belediye olarak otobüsleri aldık ben üç hafta önce tekrar çağırdım. Sekiz tane dolmuş hattının başkanını ve Şoförler odası başkanını davet ettim ve toplantı yaptım. Onlara bana bunu nasıl yaparız dediler. Bende onlara bir teklifi getirdim. Otobüsleri biz aldık siz dolmuşlarınızı satın bir kooperatif veya bir şirket kurun. Ben size on yıllığına kiraya vereyim. On yıl boyunca siz işletin ama denetim belediye de olmak kaydıyla , buna kesinlikle taviz veremeyiz. Şoförlerin disiplini, kurallara uyulması gibi. Kırşehir’de en büyük şikâyet bunlardan geliyor. Saatinde kalkmıyor, dolu geliyor gibi şikâyetlerle karşılaşıyoruz. Biz bu konu ile ilgili bir merkez oluşturuyoruz. 
Her otobüse 7 tane kamera sistemi kurulacak. Bunların denetlenmesi, arşivlenmesi, takip edilmesi her ihtimale karşı bir Merkez oluşacak, ama siz işletin 30 tane otobüsün işletilmesi için 90 tane şoför gerekiyor ve aylık belediyeye kira ödeyin dedik. 12 trilyonluk yatırım biz yapalım size kiraya verelim. Onlarda hadi para kazanamazsak nasıl kira ödeyeceğiz.  Biz kazanacaklarından eminiz. O zaman şöyle yapalım, kara ortak olalım. Kardan kiraya bağlayalım. Kar etmezseniz kira ödemeyin. Her ayın sonunda şoför maaşı, giderleriniz bunları düşün kaç lira kaldı onun üstünden anlaşalım. Otobüsü belediye alıyor, sistemi kuruyor, beş kuruş para almadan size teslim ediyorum ve diyorum ki kardan ortak olalım. Bu sistem kafalarına yattı ama, biz bi görüşelim dediler, hala gelmediler. 3-4 haftayı geçmesine rağmen dönüş olmadı. Bu sistemi de kabul edecekler gibi gözükmüyor. Ülkemizde bir araya gelme kültüründe biraz sorun var. Bir araya gelelim bir kooperatif ve şirketleşme noktasında. Birde yüze yakın insan bir araya gelecek, herhalde o noktada sıkıntı yaşıyorlar.  Bana şunu söylediler. Bunlar olmazsa biz yine de devam etmek istiyoruz. İsteyen otobüse binsin, isteyen dolmuşa binsin ona da eyvallah dedik. 
Belediye Başkanı kardeşiniz olarak ve şoför çocuğu esnafı olarak tekrar düşünmenizi istiyorum. Biz otobüs koyduğumuz zaman kimse dolmuşa binmek istemez. Fiyat olarak ta biz daha ucuzuz, çünkü belediye meclisimiz karar aldı. 1,5 lira öğrenci 2 lira tam. Şuan 2 lira öğrenci 2,5 lira tam şeklinde taşıma yapıyorlar. Bu şartlarda kim dolmuşa binmek isteyecek. Gelin etmeyin, yapmayın sıkıntıya düşersiniz. Siz öyle istiyorsunuz eyvallah dedik. Ama onu da bir şartla yapacağız. Her dolmuş hattı kendi merkezine gidecek. Çarşının içindeki en büyük trafik sorunlardan biri de bu servisler ve dolmuşlar. Bağbaşı dolmuşçuları bağbaşında bekleyecek, Kervansaray dolmuşu kervansaray da bekleyecek, hızırağa dolmuşu hızırağa da bekleyecek. Sadece çarşıdan yolcu alacak. Belediye’nin duraklarını da kullanın dedim. 
Dolmuşçu kardeşlerimize teklifimizi tekrar etmek ve tarihe not düşmek istiyorum. Birileri bize böyle bir şey söylenmedi diyebilir. Bunlarla karşılaşmamak adına aldığımız bütün otobüsleri size kiralayalım, siz işletin kardan anlaşalım ve böyle bir teklifi  de dolmuşçu kardeşlerimize yapıyoruz. Esnaf odası aracılıyla yapabilirler, şoförler cemiyeti aracılığıyla yapabilirler. Onlar da kamu niteliğinde STK’lar.  Onlarla bizim anlaşmamız iki kamu kurumu gibi olur. Onların aracıyla bir birlikle. Sonuçta Ahi Evran’ın şehriyiz kooperatifçilik, STK gibi. Bu teklifi bir kez daha teyit ediyoruz” dedi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.