Başkan Yavuz, Fakıbaba ile görüştü

Kırşehir Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüştü.

Başkan Yavuz, Fakıbaba ile görüştü
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
04 Ocak 2018 Perşembe 11:49

Başkan Yavuz, Fakıbaba ile görüştü

Kırşehir Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüştü.

Tarım Bakanlığında yapılan görüşmeye Kırşehir Kırmızı Et üreticileri Birliği Başkanı Ömer Güzel de katıldı. Son günlerde ilimize özellikle Romanya dan gelen ve çok sayıda ölüm yaşanan hayvanların öncelikli ele alındığı görüşmede bir çok konuya da değinildi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Borsa Başkanı Neşet Yavuz şunları söyledi:

 “ Bilindiği üzere yurt dışından ilimizi Romanya başta olmak üzere bir çok ülkeden hayvan girişi oldu. Son bir ayda 6000 civarında büyük baş hayvan girişi ilimize yapıldı. Bu hayvanlardan şuan itibari ile yaklaşık 300’ün üzerinde hayvan öldü ve halen bu kayıplar devam etmekte. Bizde gerek üyelerimizin ve gerekse de besicilerimizin mağduriyetinin giderilmesi açısından Sayın Bakanımız Fakıbaba ile görüştük ve görüşmede kendisine bu sorunların yanı sıra birde İlimiz Hayvancılığının ve Tarımının sorunları ile ilgili brifing verdik” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmeden sonra Borsa Başkanı Ahi Evran-ı Veli Türbesinin yer aldığı tabloyu Bakan Fakıbaba’ya hediye etti.
Ticaret Borsasının Bakan Fakıbaba’ya verdiği Kırşehir Hayvancılık ve Tarımının sorunları ile ilgili dosyada şunlar var:

KIRŞEHİR TİCARET BORSASI İLİMİZ HAYVANCILIĞININ SORUNLARI 

İlimizde Toplam 8.874 adet Hayvancılık İşletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerden 126 adedi 500 baş ve üssü hayvan mevcuduna sahiptir. İlimiz besicilik sektöründe her geçen yıl Türkiye genelinde önemli bir noktaya gelmektedir. İlimizde 200.000 adet besilik canlı materyal işletmelerde bulunmaktadır ve bu hayvanların yaklaşık 110000 adedi ithal besilik etçi ırklardır. Yıl içerisinde kesilerek Ülke ekonomisine et arz etmektedir. 2018 yılı tahmini 150.000.den fazla ithal hayvan işletmelerimize girecektir.

SEKTÖRÜN SORUNLARI:

1- Etçi Besilik Materyal sayısında azalma. 
(Etçi özellikteki Şarole, Angus ve Limuzin gibi damızlık dişi hayvan sayısının artırılmasına yönelik projelerin oluşturularak hayata geçirilmesi)
2-Hayvan Pazarlarında Besilik Hayvan Talebinin Arzdan fazla olması.
3-Besilik Hayvan İthalatına Müsaade edilen Ülke Sayısının Yetersiz olması.
( Fransa, Polonya ve İngiltere gibi ülkelerinde de hayvan ithalatına izin verilmesi )
4- Romanya’dan gelen ithal hayvanların %40’ı Kırşehir’e gelmektedir. Romanya dan gelen hayvanlar hasta olarak gelmektedir. Üyelerimizden gelen yoğun şikâyetlerde besicilerimizin hayvanlarında yoğun solunum yolu ve akciğer hastalıklarına yakalandıkları buna bağlı olarak ölümler gerçekleştiği, çok fazla miktarda tedavi uygulandığı ve hayvanların tedaviye cevap vermediği, ölümü atlatan hayvanlarda da %50 verim kaybı yaşandığı gözlemlenmiştir. Çek Cumhuriyeti, Slovakya, İrlanda ve gibi ülkelerden ithal edilen hayvanların menşeinde solunum yolu hastalıklarına karşı aşılı oldukları için ülkemize gelince hastalanmamaktadırlar. 
Fakat Romanya dan gelen hayvanlar aşısız oldukları için ciddi solunum yolları hastalıkları yaşanmakta ve işletmelerimizde ölüm ve verim kaybına neden olmaktadır. Her ne hikmetse defalarca Milletvekillerimiz Sayın Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci ve Borsa Yönetim Kurulu Üyelerimiz Et Süt Kurumunu ikaz etmesine rağmen hiçbir sonuç alınamamış, aksine durum daha da kötüye gitmiştir. ESK ‘ya yatırılan paraların ardından ancak üç ay sonra hayvan gelmeye başlamaktadır. Bazılarının ise bir hafta içinde hayvanları gelmektedir. Bu konuda hakkaniyetli davranılması biz üreticileri memnun edecektir.
Romanya’dan gelen ve çok sayıda ölen hayvanların parasının besicilerimize iade edilmesini istiyoruz. Son bir ay içerisinde Kırşehir Merkez ve İlçelerine Romanya dan 8.516 Adet hayvan gelmiştir. Gelen hayvanlardan son 15 gün içerisinde ise 228 Adet hayvan solunum yolu hastalıklarından ölmüştür. Ölmek üzere olan bir çok hayvanda bulunmaktadır.
5-İthalat işleminde Yurtdışı Karantina İşlemlerinin uzun olması nedeni ile İşletmelerimize yeni besilik hayvan konulmasında zaman kaybı ve hayvan başı karantina ücretlerinin yurt dışında 150 Euro maliyet bindirdiği için karantina işlemlerinin Türkiye’de yapılması. 
Bunun için Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Park Pazar Yeri kullanılabilir.
6-Hayvancılık girdilerinin (kaba yem ve kesif yem) yüksek olması nedeni ile damızlık dişi hayvanların kesime sevk edilmesi.
7-Şap Hastalığı ile Mücadele için Bakanlık Taşra Teşkilatında bulunan Teknik Personel Sayısının Arttırılması.
8- Kars, Ardahan, Van gibi Sınırlarımıza yakın illerimizden Anadolu’ya yapılan hayvan sevklerinde Şap hastalığı vb Bulaşıcı ve Salgın hastalıklar bakımından muayene yapılmadan sevk edilmesi nedeni ile hastalık yaylımının hızlı olması.
9-Şap hastalığına karşı Enstitülerin Aşı yapım hızının arttırılması gerekmektedir. Çıkan Hastalık tipine uygun aşının en kısa sürede Anadolu’ya yapılmalıdır.
10-Besilik Hayvanlara verilen desteklemenin Yerli İthal ayrımı yapılmadan verilmesinin devam ettirilmesi.
11-İlimiz İşletmelerinden bulunan besilik hayvanların yaklaşık yüzde 65’i İthal hayvandır. Bu nedenle desteklemeler sadece yerli hayvana verildiği takdirde Et-Bir gibi örgütlerin ayakta durması mümkün değildir.
12-İBR ve Pastorella gibi solunum yolu hastalıklarına karşı aşılamaların hayvan sevklerinde zorunlu hale getirilerek pazarlara gelmeden hayvanların aşılı olmasının sağlanması ile buzağı ve besilik hayvan ölümlerinin azalmasının sağlanması. 
13- Ceviz ve Baklagillerle ilgili Havza Projesi oluşturulması
14- Damızlık Hayvanlara verilen desteklerin artarak devam etmesi.
15-Jeotermal enerjiden süs bitkileri ve termal tarım bölgesi oluşturma projesi
16-Arıcılık kapsamında hibe desteklerinin verilmesi
17-35 yaş altı genç çiftçilere verilen hibelerin yaş kriterinin 45’e yükseltilmesi
18- İlimiz hayvancılığına daha iyi hizmet sunabilmek için Tarım İl Müdürlüğümüzün mevcut bulunan 2 binasının birleştirilip kompleks haline getirilmesi,
19- Gümrük (fon) vergisinin kalkması son derece sevindiricidir.
20- Malya ovasının sulu tarıma kavuşturulması kuraklıktan etkilenen çiftçinin tarım ve hayvancılık girdilerini azaltacak ve çiftçimizi ekonomik anlamda güçlendirecektir.
21-Küçükbaş hayvanlara desteklerin artarak devam ettirilmesi.
22- Yurt dışında alımı yapılan hayvanların seçilmesi zamanında Borsamızdan da yetkililerin görevlendirilmesi seçilen hayvanın kalitesini arttıracaktır. Gerekirse besicilerimizin ücretleri borsamızca karşılanacaktır.
Gerekirse Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğine verildiği gibi Kırşehir Ticaret Borsamıza da hayvan alım yetkisi (ithalat) verilmesini istiyoruz. 
23-İlimizde Hayvan İthalatı yoğun olduğundan Yozgat’a bağlı ESK’nın bir şubesinin İlimize açılması besicilerimize büyük katkı sağlayacaktır. Bunun için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze veya Ticaret Borsamızda Bakanlığımıza bağlı olarak bir birim oluşturulması faydalı olacaktır. Gerekirse Borsamızdan ücretsiz yer tahsisi yapılacaktır.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.