Ben muhalefet istemiyorum!

AEÜ Rektörlük seçimi yaklaştı. Süreç daraldı. 4 yıl göz açıp kapatıncaya kadar geldi ve geçti. Rektör tutkalla yapıştığını zannettiği koltuğu bir başkasına kaptırma niyetinde değil. Bunun içindir ki her türlü yolu mubah sayıyor.

Ben muhalefet istemiyorum!
24 Kasım 2014 Pazartesi 20:41

Ben muhalefet istemiyorum!

AEÜ Rektörlük seçimi yaklaştı. Süreç daraldı. 4 yıl göz açıp kapatıncaya kadar geldi ve geçti. Rektör tutkalla yapıştığını zannettiği koltuğu bir başkasına kaptırma niyetinde değil. Bunun içindir ki her türlü yolu mubah sayıyor.

Kendine karşı farklı bir aday istemiyor.

Üniversite içinde muhalefet istemiyor.

Dışarıdaki yağdanlıkların çevir gaz yanmasın kerizler uyanmasın babından yaptığı salınım lar da rektörün normalleşmesine yetmiyor. Durum ortada. Beslemelerin bugün kendisine, yarın diğerinin karşısında parandalar atacağını çok iyi biliyor. Kendisi nin önünde ellerini önüne bağlayıp “aman efendimci,” iş adamlarını, oda başkanlarını, gazetecileri çok iyi tanıyor. Bu ilişkilerin karşılıklı çıkar ilişkilerine dayandığını da çok iyi biliyor.

İçerideki soytarılarına da güvenmiyor. Bunlar kendilerinden önceki akademisyen kıyımını biliyorlar. Her iki gurubu. Yani içeridekiler ve dışarıdakileri yan yana getirdiğinizde ve alacağınız ortalamayla ortaya çıkan sonuç rektörün uykularının kaçmasına şekerinin yükselmesine neden oluyor. Bugün dışarıda kendisine muhalefetlik yapan ve okuyucu sayısı 10 bine dayanmış Şam Şebekliği yapmayan bir gazeteci var.  Açıkça yazıyorlar. Açıkça söylüyorlar.

Bunun içindir ki:“Sen bu şehirden daha güçlü değilsin.” Açıkça ifade ediyorlar. “Sen bu şehre hiçbir şey katmadın.” Açıkça yazıyorlar. “4 yıllık icraatın içinde onlarca şaibelere, iddialara malzeme oldun.” Açıkça yazıyorlar. “Sen Üniversiteyi yönetmedin. Üniversiteyi Samsun grubu yönetti.” Açıkça yazıyorlar. “Sen personel kıyımı yaptın. Akademisyen, idari personel hat da o kadar ileri gittin ki; gariban şirket işçilerine yönelik kıyım yaptın.” Bunların içinde bir tane eğri yok çünkü sen yönetici değilsin. Sen bunları yaptın veya yapılmasına seyirci oldun.

Sen gideceksin. Audi’nin önünde yanıp sönen üç renkli fırıldaklı lambaların sönecek. Hafızalarda, Rektörlük binası içinde tek bir fotoğrafın kalacak. Lojman olarak oturduğun ve üniversiteye fahiş kira ödettiğin. İç donanımı yenilemek için bina ederi kadar para ödediğin. Spor ve Beden Eğitimi Yüksek okulunun rezaletleri kalacak.

Benim sabrım çok güçlü. O günü bekleyeceğim.

Çakma ve Devşirme akademisyenlerde seni kurtaramayacak. Sen onlarca insandan ah aldın. Bunun bedeli mutlaka olacak. AEÜ son ayarlamalarla yeni akademisyenler alınacağı ilan edildi. Sınav 24 Kasım 2014 günü saat 10.00’da başlayacak 14,00’te bitecek. Formalite bir sınav yapılacak. (Bazıları için) Formalite diyorum zira aldığım duyumlara göre alınması gereken isimler ve bu isimleri teklif edenler. Had da onlara referans olanlar belli.

Diyelim ki burada seçildin?

AEÜ’ne onca müfettiş gönderen YÖK seni seçecek mi?

Diyelim ki burayı da aştın. Adamların var hallettin.  Cumhurbaşkanı seni seçecek mi? Hangi siyasetçi sana referans olacak. Abdullah Çalışkan’mı, Muzaffer Aslan’mı. Veya Kırşehir vekillerine baskı kurması için Samsun’dan kendinden mahir siyasetçiler ayarlandı mı? Tüm bunları aştın. Seni bu Kırşehir kanıksayıp yeniden bağrına basacak mı? İşte o 4 yıl önceydi.

Bu davranış biçimi halkı aptal yerine koyan kendilerini akıllı zanneden siyasetçilerin taktiği. Onlarda seçimlere çok yakınken halkın parasını halka ulufe gibi dağıtırlar. Ham toprak üzerine asfalt yollar yapıp, çakma müteahhitlere giderayak devlet kesesinden zengin etme ihaleleri verirler. Sonunda ya kazanırlar ya da kaybederler. Ya işbirlikçileriyle birlikte kazanırlar. Ya da birisi kaybederken, kazanan O’nun arkasından O‘na küfreder.

Sen bir bilim adamısın. Siyasetçi taktiği sana ne kadar yakışıyor durum ortada. Sen AEÜ’ni gümüşlerin at oynattığı bir arena haline getirdin. Sayıştay raporlarının üzerine sünger çekip kamuoyundan gizlediğinizi bilmiyor muyuz? Unuttuk mu zannediyorsunuz. Eski yönetimdeki daire başkanlarını görevden aldın. Onların altında olanları daire başkanı yaptın. Kazan karasını silmek yerine şaibeye ortak olan karayı eline yüzüne bulaştırdın.

Yıllarca paslı tenekeyle temsil edilen üniversite ve içinde sürdürülen saltanat. Diğer yanda vurdumduymazlık. Promosyonlar. Jet kart hileleri. Şaibelerle dolu ve sessizce kapatılan öğrenci derneği. Hizmet alım ihaleleri. Meşhur iş adamlarıyla sarmal olunan sızdırmazlık akitleri. AEÜ araştırma hastanesi kirliliği. Tabelası dahi olmayan Tıp Fakültesi. Kampus için de yapımı süren camii için Cuma hutbesiyle toplattırılan yardım paraları ve bu işe alet edilen Müftülük.

Kendi personeliyle kavgalı olan. Personeline küsen, tehdit eden yönetici olarak sanırım teksin. Genel sekreterinizin personele küfrettiğini çok önceleri yazmıştım. Bu olacak şeymiy di…  Yorumlarda bile size sitem varsa. İnsan kendisine biraz çeki düzen verir. Siz bu halinizle yeniden adaysınız. Hayret… Ben bu işi yapamadım. Bırakıyorum demek bile bir erdemdir.

Bir yerel gazetede okudum AEÜ Arenasında öğrenci sayısı 19 bin olmuş. Neredeyse Kaman nüfusuna eşit bir rakam. Kaman nüfusunun kent ekonomisine katma değeri var. AEÜ’n de bu potansiyelin kimlere katma değeri var? Bu öğrencilerin ne kadarı ilçelerde kurulu bulunan ilkokullardan bozma, içinde doğru dürüst donanım bulunmayan MYO’lar da ki öğrenci sayısı ne kadar? Merkezdeki fakülte ve MYO’la rın da öğrenci sayısı ne kadar. (7 Fakülte,   3 Enstitü,    4 Yüksekokul,       5 Meslek Yüksekokulu,   5 Araştırma ve Uygulama Merkezi) Niteliksiz, ancak kimlikli üniversite mezunları. Hoca adamı güldürme. Unutma ki; çok öpmeyle çok çocuk olmaz. Yazdıklarımdan bir sonuç çıkartmıyorsan bari bu laftan bir şeyler çıkart.

Elinde tuttuğun bu miktarı sen Öğrenci kasabasına çevirdiğin tel örgülerin içine hapsettiğin gerçeği ile ben zatıâlinize sorsam.

Bu üniversite, bu şehirde kaç müteahhitle iş ve hizmet alımı yapıyor. 4 yıldır bu şehrin dışında kaç müteahhitle hangi konu ve kalemlerde iş yaptınız? Hangi hizmet alımlarını yaptınız?  Bu şehirde aynı müteahhitle farklı konularda kaç yıldır beraber hizmet alımı yapıyorsunuz. Aranızdaki samimiyetin bir ölçüsü var mı? Diğer müteahhitlerle de bu kadar kuzu sarması mısınız?

Ortaya dökülen dedikodular hiç mi kulağınıza gelmiyor desem. İlk cevabınız “her şey açık. Yok öyle bir şey” olacak.  İnanın bu sözlerinizle hiç kimseyi inandıramayacaksınız. Çiçeklerle ilgili sizden bilgi istedim göndermediniz. Sanırım eşeği sağlam kazığa ya bağladınız. Ya da hâlâ sağlam kazık arıyorsunuz? 

Seçimler sonrası size referans olmak için siyasetçiye baskı yapacak olan Oda Başkanlarını. Kafanı yorma biz hallederiz diyen İş adamlarını da günü geldiğinde yazacağım. Ak ve Kara siyaset üzerinden kişisel çıkarlarla nasıl sarmal olduğunu bu halk çok farklı yorumlarımla öğrenecek. Bu işe alet olacak siyasileri de yazacağım. Bu milletin parasını yiyip arkasına dolanmanın bedelini onlarda öğrenecek.
Sizler ileri sürülen onca iddialardan utanmıyorsanız, ben yazmaktan asla utanmam. Günü geldiğinde bu olayların aktörlerini ayak oyunları ile at oynattıkları arena AEÜ yazdığımda onlar ne kadar utanacak?

Bir önceki yazıma gelen iki yorumu paylaşmak istiyorum. Zatıâliniz yenilenen Fakülte tabelaları üzerinde Türkiye Cumhuriyetinin kısaltılmış şekli olan “TC”  harflerini söktünüz mü? Söküldüğünden haberiniz var mı? Sökülmesi için böyle bir emri kim vermiş olabilir? Bu yorum eğer doğruysa bu tür davranışın Türk milletine yönelik bir hakaret olduğunu sanırım bilmiyorsun. Bu konuda tabelalardan bu ibareyi sökün diye YÖK emir mi verdi?

Diğer yorum ise çok farklı. Ben kimsenin ekmeğiyle oynamak istemem. Basın şubesine alınan ancak rektöre sekreterlik yaptırılan A.T ve Basın ve Halkla ilişkiler bölümünde görev yapan R.K için; “eskiden konumları neydi. Şimdi ne oldu? Özel yerlerde yemek yerlerdi.” bu yorumu pek anlayamadım ama. Bu kişiler zatıâlinize hizmette kusur mu ettiler. Yoksa komşusunun tavuğuna kışt mı dediler?

AEÜ’de bu adam yeni bir süreç için de aynı koltuğa tekrar oturmak için: 

24 Kasım 2014 pazartesi günü yapılacak sınavla alınacak olan yeni devşirmelerle yerini sağlamlaştırma derdinde… Yeniden seçilip o koltuğa oturursa velhasıl beşer şaşar cumhurbaşkanı onaylarsa bu devşirmelerin eski devşirmeler kadar itibarının olmayacağını onların da günü geldiğinde kendilerinin de kapı önüne konulacağını örnekleriyle yazacağım.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ozkan ve Ercan beyler - 7 yıl önce
Ben sadece bu ozkan ve biraderi ercana ve onlarin arkadasi sinana sesleniyorum. Memleketin bir suru cocugu varken bu adamlar oradan buradan yuksek lisansi bile olmayan insanlari hoca yaptilar. Rektor bey kendi memleketindekilere sahip cikmaz iken disaridan gelenlere gel kirsehirli ve ilcelerinden gelenlere bile sen buraya giremezsin dedirtmesi zor
Avatar
Ahi Evran Üni - 7 yıl önce
arkadaslar sayın bag'ı gerçekleri yazıyor diye elestiriyorsunuz ama yazdıkları dogrumu bunu arastırın bence. ahi evran üniversitesinden uzun süre görev yaptım. kırsehir'e hizmet verdim. ama ben ve arkadaslarım sırf bize kadro verilmedi diye sehri terk etmek zorunda kaldik. ama bizlerin yerine farklı yerlerde akademisyen dahi olmayan onlarca kisi getirildi. ama 2011-2014 yılları arasında 60'ın üzerinde akademisyen ahi evranı terk etti. buradaki en hassas nokta bu terk edenler indeksli makale yazan, proje yazan üniversiteye katkı saglayan kisilerdi. bu giden akademisyenleri türkiyenin en büyük üniversiteleri havada kaptı. yeni baslayanlar ise sadece ders vermeye calisan kisiler. bu giden akademisyenleri hic bir güc artık getiremez. bu adamlar niye terk etti bu sehri. inanın yazık, bilim haric hersey konusuluyor....
Avatar
siyah inci - 7 yıl önce
Artik 4 ay sonra turkusu baslar uzun ince bir yoldayim gidiyorum gunduz gece bilmiyorum ne haldayim.gidiyorum gunduz gece.
senin artik adini bile duymak istemiyoruz rektor efendi yaltakcilarinida al ve git artik biktik senden
Avatar
İşte Yrd.Doç. Lar - 7 yıl önce
t.c.

ahi̇ evran üni̇versi̇tesi̇ rektörlüğü

yabanci di̇l sinav sonucu

04 kasım 2014 tarihli öğretim üyesi alım ilanına başvuran yardımcı doçent adayları için 24 kasım 2014 pazartesi günü yapılan yardımcı doçent yabancı dil sınavı sonucuna göre sınava giren tüm adaylar başarılı olmuştur.
kaç kişi olduğu belli değil ama bir oy bir oy hayırlı olsun rektöre,, ohhh ne güzel bu kadar ana kuzusu boş gezerken efendi hazretleri sınav yapsın oyu alsın, düzen işte napacağın
Avatar
Jet Kart - 7 yıl önce
jet kartında para var ise kartın kayıp olduğunda o parayı alamıyorsun, kartın eskidi ya da kırıldı yenisi için 20 tl ücret alıyorlar, bu nasıl iş abi
Avatar
A.T. ve R. K - 7 yıl önce
evet bu isimleri üniversitede herkes tanır, a.t. bir zamanlar adeta först leydi gibiydi, biriside ona keza rektör yardımcısı yada genel sekreter gibiydi bu iki şahıstan rektörümüz ne elde etti ne buldu? kim bunlar görevi nedir? şirket elemanımı yoksa kadrolumu makam odaları varmı? maaşları hangi kalemden ödeniyor? maaşlarına kim ve ne zaman ve de ne kadar zam yapilabiliyor? bu şahısların ercan bey ile bağlantıları nedir???
Avatar
zulum - 7 yıl önce
mustafa bey, rektöre sorarmısınız, bu dört yılda hangi ünvanda kaç akademisyen baskı ve zulümden kaçtı ve yerlerine nereden (üniversitelerden değil) ne kadar yard. doç aldı ve bunların acaba herhangi bir özellikleri varmı?
Avatar
Mıntıka temizliği - 7 yıl önce
şu anda üniversitenin tüm birimlerinde bahçe temizliği yani mıntıka temizliği yapılıyor, iş-kur'dan getirilen günlük yevmiyeli işçiler çalıştırılıyor, bizim şirket elemanlarıda yatıyor çünki omlar birbirinden torpilli eyy rektör şirket işçilerimiz dururken neden böyle bir işlem yaptın bu iş-kur'un ücretlerini hangi kalemden vereceksin ???