Binlerce Kırşehirli, FETÖ'ye karşı yürüdü

Kırşehir’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

Binlerce Kırşehirli, FETÖ'ye karşı yürüdü
ALPASLAN DEMİRBAŞ
ALPASLAN DEMİRBAŞ
16 Temmuz 2018 Pazartesi 21:15

Binlerce Kırşehirli, FETÖ'ye karşı yürüdü

Vali İbrahim Akın: Vatansever Kırşehirliler, bir kez daha Devletinin ve Milletinin yanın olduğunu gösterdi
Başkan Bahçeci: 15 Temmuz nesillerden, nesillere aktarılan bir destan olacak


Kırşehir’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

"Milli Birlik Yürüyüşü" ile başlayan etkinliklerde, ellerindeki Türk bayraklarıyla askerlik şubesi önünde toplanan binlerce kişi, Ankara Caddesi'nde yürüyüşe başladı. "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "15 Temmuz'u unutmayız, unutturmayız" şeklinde sloganlar atan vatandaşlar, 15 Temmuz töreninin yapılacağı Cacabey Meydanı'na kadar yürüdü.

Türk milletinin 15 Temmuz hain darbe gecesini yeniden yaşar gibi aynı ruh ve aynı heyecanla devletinin ve milletinin yanında olduğunu kanıtlamak için meydanları dolduracağını belirten Vali İbrahim Akın, “Türkiye, tarihinin en karanlık günlerinden birisini takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde yaşamıştır. Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup bir grup üniformalı hain, emir komuta zincirinin dışına çıkarak halkın iradesine el koymaya çalışmıştır. 
Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı gelişme, büyüme, kalkınma ve dünya siyasetinde oynadığı rolü hazmedemeyen dış güçleri ve bunlarla bağlantısı olan ihanet gruplarını rahatsız eder hale gelmiştir. Öyle ki devletin her kademesine sızmış, en kritik noktalarda görev almış ve kendisini paralel devlet yapılanmasının bir parçası olarak gören çete mensubu kişilere karşı yürütülen mücadele büyük bir kararlıkla devam ederken 15 Temmuz darbe kalkışması yaşanmıştır.  
Biz ülke olarak zaman zaman çeşitli sorunlar yaşayabiliriz. Kendi içimizde fikir ayrılıklarına düştüğümüz durumlar da olabilir ancak “din, vatan ve bayrak” kavramları bizim millet olarak en hassas noktamızdır ve bizi bir araya getiren en güçlü bağdır. 
Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele karşı tüm varlığımızla savunduğumuz vatan topraklarımızı, büyük fedakârlıklarla kurduğumuz Cumhuriyetimizi, belli bir seviyeye getirdiğimiz demokrasi kültürümüzü bir avuç üniformalı haine bırakmamız düşünülemezdi.
Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin hainler karşısındaki dirayetli duruşu ve vatansever güvenlik güçlerimizin etkin müdahalesi sayesinde bu darbe teşebbüsü amacına ulaşamadan bastırılmıştır.
Beyinleri yıkanan ve birer terör makinesi haline gelen FETÖ mensupları, ne acıdır ki, halkımızın alın teriyle alınan, vatanımızın korunması ve halkımızın güvenliği için kullanılması gereken savaş uçaklarını, tankları ve helikopterleri devletimizin asli kurumlarına ve milletimize karşı kullanmaktan hiç utanç duymamışlardır. Gözlerini kan bürümüş darbeci hainler, halkın iradesini temsil eden Meclisimizi ve kritik konumdaki kamu kurumlarını bombalamış, köprüleri, havalimanlarını, basın kuruluşlarını, askeri üsleri işgal ederek, demokrasisine sahip çıkmak için sokağa çıkan halkımızın üzerine mermi yağdırmıştır.
Geçmişte yaşadığımız darbelerin yıkıcı etkilerini hala üzerinden atamayan ve artık darbelerle anılmak istemeyen Türk Milleti, ulaştığı demokrasi olgunluğuyla Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak vermiş, meydanlara inerek darbe yapmaya kalkan hainlere engel olmuştur. 
Tehlikede gördüğü vatanı için elinde bayrağı ile sokaklara akın eden halkımız kendilerine doğrultulan silahlara, üzerlerine sürülen tanklara, tepesine yağan bombalara rağmen sabaha kadar meydanları boş bırakmamış, darbecilerin işgal ettiği her noktaya korkusuzca girerek cuntacılara engel olmaya çalışmıştır. 
Başta yüce dinimiz olmak üzere tüm kutsal değerlerimizi kullanan hainlerin darbe girişimi birkaç saat içinde bastırılmıştır ancak çoğunluğu sivil vatandaşımız olmak üzere asker ve polisimiz şehit düşmüş, yine yüzlerce vatandaşımız yaralanmış, kamu kurumlarımız büyük hasar görmüş, yaşanan bu elim olaylardan kamuoyu vicdanı büyük yara almıştır.Darbe sırasında basın kuruluşlarımız ve siyasi partilerimiz büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koyarak tercihini darbecilerden yana değil demokrasiden ve milletimizden yana kullanmışlardır. Basınımızın sıcağı sıcağına gelişmeleri kamuoyuna aktarması, halkımızın olaylardan anında haberdar olmasını sağlamış, milletimizin uyanışında büyük etkisi olmuştur.
Yediden yetmişe tek yürek olan Türk Milleti yeni bir darbe teşebbüsünü önlemek, demokrasisine sonuna kadar sahip çıktığını göstermek amacıyla günlerce meydanlarda demokrasi nöbeti tutmuş, ülkemizin artık darbelere geçit vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiş, halkın tercihini görmezden gelenlere unutamayacakları bir ders vermiştir.
Devletimiz, bu darbeyi organize eden, maddi destek sağlayan ve kamu kurumlarına sızarak ülkemizin menfaatlerine zarar veren FETÖ mensuplarının tüm unsurlarıyla bertaraf edilmesi, suçluların hak ettiği cezayı alması amacıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. 

Demokrasi zaferi olarak kutlanacak her 15 Temmuz’da milletimizin kalbi şehitlerimizi anmak için atacak, meydanlar milli birlik ve beraberlik ruhu ile yeniden şahlanacaktır. İşte o tarihte bu meydanda toplanan vatansever Kırşehirliler, bugün de aynı ruh aynı heyecanla devletinin ve milletinin yanında olduğunu bir kere daha haykırmaktadır” dedi.

' BAŞKAN BAHÇECİ, ANLAMLI KONUŞTU '

Cacabey meydanında kalabalık bir halk topluluğunun katılımı ile yapılan törende bir konuşma yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci,“15 Temmuz destanının 2. Yılını idrak ediyoruz. 2 yıl önce aziz milletimiz bir destan yazdı. Milli iradesi elinden alınmak isteyen, büyük bir darbe vurulmak istenen ülkemizin milleti , Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanlara çıkarak bu hain girişi bertaraf etti. Bu tarih yıllar boyu her zaman hatırlanacak. Yüzyıllar boyunca inşallah 15 Temmuzda 249 şehit verdik. 2703 gazimiz oldu. Şehitlerimizin ayrı ayrı hikâyeleri var. İki tane şehidimizin kabirlerini ziyaret ettik. Hepsinin hayalleri vardı, hepsinin gelecekle ile ilgili planları vardı. Kimisi yavrularını yetim bıraktı, kimisi eşlerini bıraktı geride. Gözü yaşlı anneler, babalar kaldı geride, onların hepsi sokağa çıkarken yakınları ile helalleşerek çıktılar. Tek dertleri vardı o da ülkelerinin geleceğine yavrularını geleceğine sahip çıkmaktı. O gün Türkiye’nin yaşadıklarını hiçbir zaman unutmamız lazım. 

Geçmişte hep bedel ödedik, bundan sonrada bedel ödemeye devam edeceğiz

Yavrularımıza, çocuklarımıza, gelecek nesillerimize en güçlü şekilde anlatmamız ve aktarmamız hepimizin en görevi diye düşünüyorum. Bu topraklarda yaşamanın bedelini her zaman kanları ile ödemiş olan atalarımız bize bu yurdu emanet ettiler. Dünyanın merkezi Anadolu’ya sahip olmanın bedelini her zaman kanları ve canları ile ödediler. Sayısız acılarla dolu tarihimiz ama her acıda şanlı bir destan olarak tarihe kayda geçmiştir. Bizde o emanetin sahibi olan bu ülkenin sahipleri olarak yaşadığımız tehlikeleri çok iyi anlamak ve anlatmak zorundayız. Geçmişte hep bedel ödedik, bundan sonrada bedel ödemeye devam edeceğiz. 

Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla bu tehlikeyi de bertaraf ettik

Yaşadığımız süreçleri hatırlarsak 2013 ‘de Mayısta başlayan gezi eylemleri ile bir süreç başladı. Demokrasi ile halkın iradesi ile seçilmiş hükümeti birileri bazı bahanelerle yıkmak istediler, ama milletimiz bu ayaklanma girişimini yine iradesi ile bastırdı. Burada başarılı olamayanlar bu sefer 17-25 Aralık 2013’de farklı bir darbe girişimi deneyerek yine milletin iradesine ipotek koymak istediler. O günde ülkenin seçilmiş hükümetini bertaraf etmek için tuzak kurdular. Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesi ile milletimizin desteği ile o tehlike de atlatıldı. 2014’de 6-8 Ekim olayları ile doğu ve güneydoğu da da yine bir takım bahanelerle halkımızı ayaklandırmak istediler. Doğu ve güneydoğuda ki vatandaşlarımızın sağduyusu ile bu tehlikeyi de atlattık. Bu sefer başka bir plan yaptılar. 15 Temmuz 2016’da komple ülkemizi ele geçirmek istediler. Milletimizin iradesi, Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla bu tehlikeyi de bertaraf ettik. Hepsini iyi analiz edip geleceğimizi ona göre planlamamız lazım. Bu olaylar nasıl yaşandı, bu olayların ve girişimlerin arkasında kimler vardı, bunları çok iyi tahlil etmemiz lazım. Birileri bazen milletimizin milli ve manevi duygularını kullanarak bir takım girişimler içerisine girdiler. Bazen bir ağacı bahane ederek bir girişim içerisinde oldular. Arka planına baktığımızda aynı şeyi görüyoruz. Güçlü Türkiye’yi istemeyenler.

Siyaset yapacağız diye, particilik partizanlık yapacağız diye birbirimize ters bakmayalım…

Türkiye 15 Temmuz’dan bugün daha güçlüdür, yarın daha da güçlü olacaktır, kimsenin endişesi olmasın. Ne tuzak kurarlarsa kursunlar, ne plan yaparlarsa yapsınlar Allah’ın izni ile milletimizin desteği ile bütün planları bozduk bundan sonra da planları da bozmaya devam edeceğiz, yeter ki biz samimiyeti elden bırakmayalım. Yeter ki biz birbirimize olan sevgimizden ve saygımızdan vaz geçmeyelim. Siyaset yapacağız diye, particilik partizanlık yapacağız diye birbirimize ters bakmayalım. Yeni bir seçimden çıktık şehrimizde huzur içerisinde seçim geçirdik. Yürüyüşte bütün siyasi il başkanları kol kola yürüdü. Kırşehir’de bunu görmekten bu şehrin belediye başkanı olarak ayrı bir gurur duydum. Allah milletimizin birlik ve beraberliğini bozmasın. Zorlukları halkımızdan aldığımız güçle aşıyoruz.

On yıldır sizlere hizmet etmeye çalışıyoruz. Ben siyasi hayatım Ak Parti ile başladı. 16 yıldır da ülkemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Bir yandan hizmet etmeye çalışırken, bir yandan da sayısız engellerle karşılaşıyoruz. Bizim coğrafyamızda iş yapmak proje üretmek siyaset yapmak gerçekten zor. Bu zorlukları sizden aldığımız güçle aşıyoruz. Doğrudan hiçbir zaman ayrılmadan, milletimizin iradesine saygı duyarak bayrağımıza, maneviyatımıza saygı duyarak ve sahip çıkarak bunları aşıyoruz. Bundan sonra da böyle aşacağız. Düşmanlar bitmeyecek, içimizdeki hainlerde bitmeyecek. 15 Temmuz’u atlattık ama bugün hala devletimizin içerisinde toplumun farklı kesimlerinde kendini gizlemiş vatan hainleri hala mevcut. Bugün kamu kurumlarında işleri yavaşlatarak, işleri bilerek yokuşu sürenler , vatandaşa eziyet edenler bilinki içlerinde devletimize ve milletimize karşı hala kin besliyordur. Allah’ın izni ile onlarında üstesinden geleceğiz. Bizim devletimiz güçlüdür. İkibin yıllık bir devlete sahibiz. Devlet hiçbir zaman unutmaz. Devlet her zaman on sekiz yaşındadır. Türk devleti tarih boyunca kendine ihanet edeni hiç affetmedi bundan sonra affetmeyecektir.

Cumhurbaşkanımıza ve bu ülke için gece gündüz çalışan kefeni ile yola çıkan her türlü zorluğa göğüs geren askerimize, polisimize her alanda çalışan bu ülke ,için fedakarlık yapan herkese seslenmek istiyorum. Ahi Evran’ın torunları, Aşıkpaşa’nın torunları, Neşet Ertaş’ın hemşerileri sizlerin yanındadır. Duaları, kanları ile canları ile yanındadır.  Yolunuzdan geri durmayın bu millet sizlerin arkasındadır”dedi.

Programda konuşan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, devletin tüm terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, "Demokrasi zaferi olarak kutlanacak her 15 Temmuz'da, milletimizin kalbi şehitlerimiz ve gazilerimiz ile birlikte olacaktır." dedi.
AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ‘da birer konuşma yaptı.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.